Yaratıcılığı ve üretkenliği arttırmak için “yürüyüş”

Yaratıcılığı Arttırmak için Yürüyüş Yapın!
Yaratıcılığı Arttırmak için Yürüyüş Yapın!

Yorgun düştüğünüzde ya da yaratıcılığınızın köreldiğini düşündüğünüzde, bu durumla başedebilmek için yürüyüş yapmak belki de o kadar klişe bir öneri değildir. Yapılan araştırmalar, özellikle açık alanda yapılan uzun yürüyüşlerin yaratıcılığınızı arttırmak konusunda oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

2008 yılında Psychological Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, açık havada olmanın ve doğayla etkileşimin üretkenliği arttırdığına dikkat çekiyor. University of Kansas ve University of Utah’ta yapılan yeni bir araştırma ise, doğada vakit geçirmenin yaratıcılık üzerinde de benzer etki yaptığını gösteriyor. Araştırma, fit ve yaş ortalaması 28 olan, 56 kişiyle yapılmış küçük çaplı bir araştırma olsa da, sonuçlar oldukça ilginç. Katılımcılardan sözcük çağrışımı ve yetenek testine girmeden önce bir ya da iki gün boyunca yürüyüş yapanların, yapmayanlara göre her iki testte de daha iyi sonuçlar çıkardığı görülmüş.

Araştırmacılara göre, yaratıcılığı ve üretkenliği arttırmada hareket etmek kadar, doğayla etkileşimin de etkisi var. Altı çizilen bir diğer nokta ise, katılımcıların yürüyüş esnasında teknolojik cihazlarını yanlarına almamış olmaları.

Fikir üretemediğiniz ya da tıkandığınız her an bir iki gün ortadan kaybolmanız mümkün olmasa da; biraz dışarı çıkmak, yaratıcılığınız, konsantrasyonunuz ve üretkenliğiniz üzerinde olumlu etki yapacaktır.

İş yerinde zorlandığınızda, ofis çevresinde bir yürüyüşe çıkmak, öğlen aralarında en yakın parkı ziyaret etmek de iyi bir fikir olabilir.

Yürüyüşün faydaları hakkında daha fazlası için; “Yürümeye üşenmeyin

Kaynak: LifeHacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!