İçinizdeki motivasyon gücünü açığa çıkarın

Doğru olan bir şey var ki; herkes kendinin en iyi dostu ve destekçisi olmak zorundadır. Her sabah uyandığınızda güne kendinizle barışık ve kendinizi motive ederek başlarsanız, gün içinde yaşayacağınız stresli anlara rağmen gün sonunda daha mutlu hissedersiniz. Sabah saatleri kendinizi güne hazırlamanız için uygun zamanlardır. Bildiğimiz gibi stresli anlarda gerginliğimizi bastırmak için gereğinden fazla yemek veya yanlış kararlar vermek olasıdır. Bu tür sıkıntıların önüne geçmek için kendinize biraz zaman ayırıp olası stres kaynaklarından kaçınmak veya daha az etkilenmek için kalıcı çözümler bulmaya çalışmak, bize kendimizi daha iyi hissettirecektir.

İlgili yazı: Motivasyonunuzu kazanmanıza yardımcı olacak küçük öneriler

motivasyon
Kendinizin en iyi dostu ve destekçisi olun.

Zor zamanlarda başkalarından yardım isteyin

Kimi zaman başkalarından yardım istemek de işe yarayabilir. Aileniz, arkadaşlarınız veya iş arkadaşlarınız kısacası beraber vakit geçirdiğiniz ve size yardım edebileceğini düşündüğünüz kişilerden yardım istemekten çekinmeyin. Eğer size yeteri kadar yakınlarsa zaten söylemeseniz bile sizin üstesinden gelmeye çalıştığınız konularda size yardım etmeye gönüllü olabilirler. Bu durumda siz de onlarla konuşarak özel olarak ihtiyacınız olan şeylerden bahsedebilirsiniz.

Size yardımı dokunabilecek kişilerin listesini yapın

liste yapma
Size yardımı dokunabilecek insanların listesini yapıp daha sonra o listeye bakmak size kendinizi iyi hissettirecektir.

Partneriniz, ebeveynleriniz, kardeşleriniz veya arkadaşlarınız uzun zamandan beri yanınızda ve size destek olmaya hazır kişilerdir. Fakat bazen onlar da size yardımcı olamayabilirler. Bu noktada çevrenizdeki insanlara kendinize güvendiğinizden fazla güvenmek yarar sağlamaz. Etkili bir çözüm önerisi olarak zor durumlarınızda size iyi gelen ve yardım alabileceğinizi düşündüğünüz kişilerin isimlerini bir liste olarak yazabilirsiniz. Onların kim olduğunu zaten bildiğinizi biliyoruz; fakat, kimi zaman listeye bakmak bile size daha iyi hissettirebilir.

Aile ve arkadaş çevrenizden öte size hedefinize ulaşma konusunda destek ve  motivasyon sağlayabilecek bir dolu insanla tanışabilirsiniz. Örneğin; duygusal açıdan kendinizi iyileştirmek istiyor olabilirsiniz veya kilo verme konusunda daha fazla motivasyona ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu durumda eğer sizinle aynı dertten muzdarip biriyle tanışırsanız birbirinize destek olabilir ve yalnız hissetmeyeceğiniz için hedefiniz doğrultusunda daha motive hissedebilirsiniz. Örneğin; kilo verme sıkıntısı yaşıyorsanız; beraber sağlıklı tarifleri araştırıp yemek pişirebilir, beraber egzersize ve spor aktivitelerine gidebilirsiniz. Kim bilir belki oluşturduğunuz bu küçük grupla sizinle aynı kaderi paylaşan daha birçok kişiye de ilham kaynağı olabilirsiniz; ancak her şeyden önce gerekli motivasyonu kendi içinizde bulmalısınız.

Kaynak:

pyschologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!