Özgüveninizi yükseltmek için her gün bunları yapmaya özen gösterin

Dünyanın en önemli liderleri bile zaman zaman özgüven sorunu yaşayabiliyorsa bizim gibi sıradan insanların bunu yaşamasından doğal bir şey olamaz. Özgüven aslında sabit bir özellik değildir. Aksine, elde tutmak için çaba harcanması gereken bir düşünce sistemidir. Özgüvenli olmak öğrenilmesi, pratik edilmesi ve diğer tüm beceriler gibi uzmanlaşılması gereken bir şeydir. Bir kez bunun uzmanı olduğunuzda, hayatınızın geri kalanı için önemli bir adım atmış olursunuz.

İlgili yazı: Güçlü bir irade güçlü bir özgüveni beraberinde getirir!

İşte özgüveninizi yükseltmek için günlük rutininize ekleyebileceğiniz birkaç alışkanlık:

1. Hareketlerinize özen gösterin

Beden diliniz özgüvenle ilgili çok şey söyler. Kendinizi, herhangi bir durumun uzmanı veya gerekliliklerini yerine getirebilecek yetkinlikte gösterin. Eğer kendinize güvenen bakışlara sahip olursanız ve hareketlerinizle de bunu pekiştirirseniz, etrafınızdaki insanların da size daha fazla güvendiğini göreceksiniz.

Özgüveninizi yükseltmek için her gün bunları yapmaya özen gösterin
İyi göründüğünüz zaman, kendinizi de iyi hissedersiniz.

Başınızı dik tutun, dik oturun, omuzlarınızı geri alın ve göğüs kafesinizi öne çıkarın, başkalarıyla iletişim kurarken doğrudan karşınızdakine bakın, gevşek bir tokalaşma yerine iyi bir göz teması kurun.

2. Giyiminize özen gösterin

İyi göründüğünüz zaman, kendinizi de iyi hissedersiniz. Vücudunuza ve tarzınıza uygun kıyafetler ve aksesuarların içinde kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu da otomatik olarak özgüveninizi yükseltir. Başarı için giyinin. Kişiliğinizin, kullandığınız aksesuarlarla birlikte parlamasından korkmayın. Göz alıcı bir kolye veya renkli bir kravat konuşmaya başlamak için güzel bir bahane olabilir.

İlgili yazı: 10 adımda üst düzey özgüvenine sahip olun

3. Konuşmanıza özen gösterin

Konuşmalarını beğendiğiniz kişileri dinlerken biraz daha dikkat edin; konuşmasını nasıl yapıyor? İyi bir konuşmacı anlaşılır, ritmik bir ses tonuyla ve kendine güvenerek konuşur. “Iı, yani” gibi sesler yerine konuşmanız sırasında kısa sessizlikleri tercih edebilirsiniz. Kendine güvenen bir konuşma tarzı benimserken agresif olmamaya dikkat edin. Konuşurken kendinize güveninizin nasıl yükseldiğini göreceksiniz.

4. Pozitif düşünün, pozitif hareket edin

Pozitif enerji, pozitif sonuçlar getirir. Bu yüzden zihninizi buna hazırlayın, kendi kendinize negatif şeyler söylemekten uzak durun. Gülümseyin, kahkaha atın ve etrafınızda pozitif, mutlu insanların olmasına özen gösterin. Böylelikle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve sizinle birlikte olan insanlar da bundan daha çok keyif alacak.

Özgüveninizi yükseltmek için her gün bunları yapmaya özen gösterin
İyi göründüğünüz zaman, kendinizi de iyi hissedersiniz.

Pozitif düşünmek için şükretmeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Gün boyunca yaşadığınız olumlu şeyleri her akşam kendinize hatırlatın. Böylelikle daha huzurlu ve özgüveni yüksek bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

İlgili yazı: Özgüven eksikliğinin iş yaşamındaki olumsuz yansımaları ve başa çıkma yolları

5. Harekete geçin

Özgüveninizi yükseltmek için harekete geçmelisiniz. Sadece dış görünüşünüz veya alışkanlıklarınız yeterli değil. Bir etkinlikte tanımadığınız biriyle tanışın, normalde kabul etmeyeceğiniz bir projeyi kabul edin. Kısacası, özgüveninizi yükseltmek için pratik yapın. İlk başlarda kendinizi zorladığınız bu durum, bir süre sonra doğal bir hal alacaktır.

6. Hazırlıklı olun

Önceden hazırlık yapmak, kötü tecrübelerin önüne geçer. Siz olası zorluklarla karşı hazırlıklı oldukça, özgüveniniz de artacaktır. Hazırlanmak, hayatın beklenmedik zorluklarına teslim olmanızı engeller.

Kaynak:
Entrepreneur

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!