10 adımda üst düzey özgüvenine sahip olun

Orta düzey yöneticilikten üst düzey yöneticilik katına geçiş için ciddi miktarda özgüvene ihtiyaç vardır. Üst düzey dostlarımızın kısıtlı zamanda ve genellikle limitli bilgiyle çok büyük etkisi olabilecek kararları almak zorunda oldukları ve diğerlerini de bu kararın en doğru karar olduğuna ikna edebilmeleri için ciddi miktarda özgüvene ihtiyaçları olduğu muhakkaktır.

Kötü haber; özgüven eksikliği oldukça yaygın bir sorundur. İyi haber ise özgüven aynı diğer kariyer becerileri gibi sonradan kazanılabilecek bir beceridir. İşte size özgüven kazandıracak  bazı ipuçları:

1. Aksiyon alın.

Amerikalı ünlü yazar ve iletişim uzmanı Dale Carnegie’ye göre aksiyonsuzluk şüphe ve korkuyu besler, aksiyon ise özgüven ve cesareti. Şirketlerde büyük kararlar ya da organizasyon değişiklikleri öncesi uzun sessizliklerin kitleleri nasıl olumsuz etkilediğini düşünün. Başarısızlık korkusu bizi nerdeyse felç edebilir; ama en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Hesaplı kararlar alarak özgüveninizi besleyin.

2. Hemen her gün sık yapmadığınız bir şey yapın, bilmediğiniz bir şey öğrenin.

Konfor alanınızın dışına çıkın. Kendinizi düzenli olarak zorlayın ve geliştirin. Bu sayede yeni şeyler yaparken çok rahat hissedeceksiniz ve çevrenizde risk alabilen biri olarak tanınacaksınız. Denediğiniz her yeni şey,size tecrübe olarak geri dönecek, bilgi ve becerilerinize yenilikler katacak ve sizi yetkin kılacaktır. Başarılı kariyerlerin temeli budur.

3. Diğerlerini işin içine katın

takım çalışması
Başka insanlardaki potansiyeli ortaya çıkarmak sizin potansiyelinizi de ortaya çıkaracaktır.

Çevrenizdeki çalışanların becerilerinin farkında olun. Onları iyi tanıyın, onlara sorular sorun. Takdir edin, yardım edin. Diğerlerinin içindeki potansiyeli ortaya çıkarabilmek becerisi kendi potansiyelinizin de ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

4. Mentorlarınızı bulun ve faydalanın

El elden üstündür. Çevrenizde karar alırken veya işinizi geliştirirken size kimler destek olabilir, şirketin geçmişini iyi bilenler kim çok iyi belleyin ve onlarla iyi geçinin. Bu kişilerin tavsiye, kurumsal hafıza ve sosyal çevrelerinden faydalanırsanız, riskli kararlar alırken kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Ayrıca başarısızlık ihtimalinde hiç değilse arkanızda olurlar.

5. Olumsuz cümleler kurmaktan kaçının.

Özellikle de kendinize. Çevrenizde sürekli olarak her söylediğinize olumsuz yorum yapan birisi olsa kendinizi nasıl hissedersiniz? Peki bu kişi eğer kendinizseniz? Kendi kendinize düşünürken bile düşünelerinizin tonuna dikkat edin.

6. Negatif insanları çevrenizden yok edin.

Tabii ki yapıcı eleştirilerden buna dahil değil. Profesyonel ve birey olarak kendinizi geliştirmenin en önemli yollarından biri de yapıcı eleştirilere açık olmaktır. Ancak farkedeceksiniz ki, maalesef bazı insanları ne yaparsanız yapın memnun edemeyeceksiniz; çünkü onlar zaten iş dışında da öyleler. Bu tip insanlarla uğraşmak ciddi bir zaman kaybı olacağı gibi, işin kötüsü bu gibi insanların davranışları da çoğu zaman bulaşıcıdır. Bu karakterleri acilen tespit edip gereğini yapın. Pişman olmazsınız.

7. Kendinize iyi bakın.

Sadece çalışan, kendine bakmayan, spor yapmayan, odasından ve toplantılardan başını alamayan yönetici modelleri artık kabul görmüyor. Onların modaları geçti. Kim böyle bir yöneticiyi örnek almak ister ki? Hem vücudunuz hem de ruhunuz yeniliklere ve yeni zorluklara hazır olmalı.

8. Ödevinizi yapın.

Önce kendi işinizi, şirketinizin içini, dışını, sonra da rakipleri çok iyi bilin. Batan şirketleri, yükselen şirketleri takip edin. Antenleriniz her daim açık olsun. Sosyal ya da basılı medyada bu bilgileri alabileceğiniz tüm kanalları düzenli olarak takip etmeniz çok önemli. “Benim twitter’ım yok, ben Facebook kullanmıyorum” gibi cümleleri bırakın. Bilgiye tam hakimiyet kadar özgüveni yükselten başka bir şey olamaz.

9. Vücut dilinize dikkat edin

iş adamı
Lider olmanız konuşma tarzınızdan, giyim tarzınıza kadar birçok değişkeni içerisinde barındırır

Lider olmak istiyorsanız ona göre giyinmeli ve ona göre davranmalısınız. Bu konuyla ilgili kendinizi donatın, okuyun ya da yardım alın. Sakın unutmayın ki, postürünüz yani duruşunuz, hem zihinsel aktivitelerinizi hem de diğerlerinin sizi algılayışını etkiliyor. Dik durun, göz kontağı kurmaya dikkat edin, gülümseyin, konuşurken hafif başınızı sallayarak konuştuğunuz kişiyi takip ettiğinizi hissettirin ve kollarınızı kapatmayın. Tam tersi, öyle olmasınız bile sizi sinirli gösterebilecek birçok hareket ve işaret var: Kambur durmak, kolları kavuşturmak, düzensiz nefes alışverişi, tikler..vb. Bunlardan mümkün olduğunca kaçının

10. Ufak çaplı meditasyon ve şükür

Güne nasıl başladığınız ve nasıl bitirdiğiniz önemli. Başarılı insanların en önemli davranışlarından birisi de şükran ve minnet duymaları. Bu insanlar sahip oldukları hayata, ailelerine, sağlıklarına, başarılarına minnet duyarlar. Güne bu düşüncelerle başlamak bu yüzden çok ama çok önemlidir. Bunu bir rituel haline getirebilirseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Hayatın koşturmacasında bazen küçük dağları biz yaratmışız gibi hissedebiliyoruz; ama ister inanın ister inanmayın aslında bilmediğimiz, farketmediğimiz ufak destekler alıyoruz.  O gücün her ne olduğuna inanıyorsanız, ona ara sıra teşekkür etmekte fayda var.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Ruhsal ve zihinsel olarak güçlü insanların davranışları

Ruh sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek 5 alışkanlık

Özlem Sökmen Profesyonel Koç
Koşucu, anne, sokak hayvanı aşığı, eğitmene dönüşmüş ex İnsan Kaynakları insanı. TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Unilever, Turkcell, ... Devam