Güçlü bir irade güçlü bir özgüveni beraberinde getirir!

İrade deyince aklınıza ilk gelen şey diyet olabilir ancak irade hayatımızın her alanını kaplayan ve günün sonunda bizim karakterimizi oluşturan bir durumdur. Gerek iş hayatında, gerek aşk hayatında, gerekse insanın kendiyle ilişkisinde büyük rol oynar.

Nasıl mı?

İrade dediğimiz şey kendimize verdiğimiz sözlerdir, kendimize verdiğimiz sözler ise öz disiplini oluşturur.

Öz Disiplin = Öz Güven denkleminden ilerlersek özgüvenli ve mutlu bir birey olmak adına kendimize verdiğimiz sözleri tutabilmemiz lazım.

Tamam demiyoruz ki her zaman aportta bekleyerek kendinize acımasızca olun. Ancak kendinize verdiğiniz kararları yerine getirmek hem gücünüzü ortaya çıkaracak hem de istediğiniz insan olmak için artık bahanelere sığınmayacaksınız.

“Ben yapamıyorum işte, olmuyor!” demeyin!

Aşağıdaki maddeleri okuyarak iradenizi demirden güçlü kılabilirsiniz:

Küçük adımlarla başlayın:

Hiç birimiz süper kahraman değiliz. Bu nedenle kendinizden büyük şeyleri hemen halletmenizi beklemeyin. Neden kendi kendinizde böyle bir baskı oluşturuyorsunuz ki? Eğer kilo verecekseniz önce haftada 1-2 kilo vermekle daha sonra spora gitmekle motive olun. Eğer para kazanmak istiyorsanız bütçenizi yavaş yavaş düzenleyin. İlk başlarda kendinize uygun bir miktarı kenara atın daha sonra bunun verdiği motivasyonla farklı yöntemlere yönelin.

Ertelemeyi bırakın:

Amerika’da buna özel bi kelime bile var “procrastination” . Ertelemek ve sonra yaparım demek size her zaman faizi ile beraber geri dönecektir. Bir iş elinize geldiğinde makine gibi hareket edin ve o işten bir an önce yaparak kurtulun. İnanın kendinizi hafiflemiş hissedeceksiniz.

irade

Kendinize motivasyon konuşması yapın:

İster olumlama olsun ister Fatih Terim gibi kendi kendinizin koçu olun yine de mutlaka kendinizle konuşun. Aklınıza kötü düşünceler düştüğü anda onlara engel olmak yerine kendinizle uzlaşın. Kendinizi yapabileceğinize ikna edin.

Hatırlamanın bir yolunu bulun:

Önce neden bu işe gönül koyduğunuzu hatırlayın. Daha sonra kendinizi bu konuda iyi hissettiren ne varsa onları bir yere yazın. Bu dakikadan sonra top tamamen sizin elinizde. İster kolunuza bir ip bağlayın, ister evin her yerine post-itler yapıştırın, isterseniz de elinize kalemle bir işaret koyun, ancak kendinize sık sık motive olduğunuz konuları hatırlatın.

Başarınızı Vizyonlayın:

Vizyonlamak çok büyük bir mıknatıstır. Siz ne yapın ne edin kendinizi başarıyı elde etmiş bir biçimde görüntüleyin. İster gözleriniz kapalı, ister açık olsun, başarının nasıl durduğunu imgeleyin. Günde 5 dakikanızı ayırdığınız bu imgeleme hem sizi iyi hissettirecek hem de istediğiniz şeyi size doğru çekecektir.

irade 2

Kaynak:

mbg.com

paratic.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!