Özgüven eksikliğinin iş yaşamındaki olumsuz yansımaları ve başa çıkma yolları

ozguven

İş hayatında karşımıza bir çok engel çıkabiliyor ve başarıya ulaşmak için bu engelleri aşabilmek, yeterli gücü, enerjiyi toparlamaya çalışmak gerekiyor. Bu mücadelelerden galip çıkmanın yolu; iradenin güçlendirilmesi, özdenetimin sağlam bir temele oturtulmasıdır.

Yani seslere kulak vermeme, özgüvenle hareket etmektir.

Nedir bu ”özgüven” ? 

Basite indirgersek; kişinin kendisine ilişkin düşünceleri, düşüncelerin yol açtığı duyguları, duygu ve düşüncelerin ifadesi olan davranışlarıdır.

Özgüven konusunda yaşanan bir eksiklik, kendini doğru ifade edememeye sebep olacak endişe, panik, üzüntü , huzursuzluk, tükenmişlik gibi duyguları hissettirecek ve elbette ki bununla orantılı davranışlara yol açacaktır. Öyle etkili bir durumdur ki bu; eksiklik yüzünden (gerçek olmasa bile) karşınızdakinin size farklı davrandığını, istemediğini, sevmediğini, beğenmediğini düşünüp, davranışları bile farklı yorumlamanıza sebebiyet verebilecek, beraberinde başaramama, kabul görmeme, reddedilme duygularını getirecektir.

Özgüven eksikliğinin başka bir büyük riski de karşınızdakinin sizin aynanız olmasıdır. Dolayısıyla istenmediğinizi düşünür, olumsuz davranırsanız; öyle bir algı oluşturup bunun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle iş yaşamında özgüvenimizi kaybetmemize sebep olabilecek bir çok davranışla karşı karşıya kalabiliyoruz.

  • Eleştiriye maruz kalma, sürekli kendini eleştirme,
  • Küçük başarısızlıklar,
  • Sahip olduklarınızı fark etmemek, olabildiklerinizden çok olmadıklarınızı görmek,
  • Pişmanlık duygusu,
  • Başkalarının başarılarını gereğinden fazla mükemmel görmek, kendi başarılarınızı fark edememek,
  • Olumsuz bakmak,
  • Yapılan küçük yanlışlıkları tüm hayata yaymak ve genelleme yapmak,

Ancak unutmamalıyız ki, kimse özgüveni eksik olarak doğmaz.

Peki, özgüven eksikliğiyle nasıl baş ederiz?

Çare ‘SİZ’siniz 

Öncelikle, insan bilmediği şeyler hakkında cevap veremez ve veremedikçe de kendini iyi hissedemez. Bu sebeple yaptığımız işe hakimiyetimiz bize güç verecek ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır.

Hedefleri belirlemek 

Ne istediğinizi bilmelisiniz. Hedef belirlemeli ve bu hedeflere uygun şekilde ulaşmaya çalışmalısınız.

Özdenetim

Ruhunuzu beslemeli ve iç sesinizin sürekli olumlu konuşmasını sağlamalısınız.

İradeyi idareli kullanabilmek

Zor durumlarla başa çıkmak ve mücadele elbette bir yıpranmaya sebebiyet verecek irademizi zayıflatabilecektir. Bu nedenle ruhu ve iradeyi dinlendirmek başarıya ulaşmanız için gereklidir.

Odaklanma ve hazırlıklı olma

Yapmanız gereken işe odaklanın. Çıkabilecek her sorunu değerlendirip konsantre olun.

Yapılan hataları olumlu değerlendirmek 

Her şeyi doğru yapmamız mümkün değildir. İnsan olmamızın en belirgin özelliğidir hata yapmak. Her şeyi mükemmel yapabileceğiniz gibi, zaman zaman doğru yapamayabilirsiniz. Yanlış da yapsanız niyetiniz, çabanız önemlidir.

Olumlu pekiştirme

Reddedilme, başarısız olma, kaygılanma duygularını bir kenara atmalıyız. Bunun yerine yapabileceğinizi, başarılı olacağınızı düşünüp olumlu yaklaşımlarla, kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Başarı sadece skor değildir. Bir işe yüreğinizi koymanız da bir başarıdır. Yaptığınız işler hayatta her zaman alkışlarla karşılanmayacaktır. Bunu bilmeli ve kendinize haksızlık etmemelisiniz. Pozitif bir yere kilitlenmek, negatif bir yerden uzak durmaya çalışmaktan çok daha etkili olacaktır. Olumlu düşünün.

Unutmayın; karanlığın en koyu olduğu an, aydınlığın en yakın olduğu zamandır.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Saygı Günenç
Bir işletmenin en önemli kaynağı "insan" dır. Uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra , insanların mutluluklarını, hüzünlerini, heyecanlarını, başarılarını paylaşabilmenin güzelliğiyle, vizyonumu bu kaynağa daha ... Devam