İstanbul Koşu Grupları: Gruplaşalım, koşalım da koşalım…

ataşehir atletizm
Koşalım da koşalım

“Amaaan şu kış da bitse artık.” derken baharın ilk ayı bile bitti gitti farkındaysanız. Kabul, son birkaç gündür hava pek serindi, ama düzeliyor artık. Varsın azıcık rüzgar da oluversin. Kışın ortasında bile koşan, kendini sokaklara vuran biri olarak bana pek işlemiyor, rüzgar, yağmur, çamur açıkçası. Hepsi farklı güzel, farklı bir heyecana kapı aralıyor.

Kışı sevmeyenlerdenseniz, artık evden çıkma zamanınız gelmiş demektir. Hani hep beklenen o yürüme, koşma, bisiklete binme havası hakim artık ortamlara. Acele ediniz, kaçırmayınız yosun kokusunu, yeni kesilen çimlerin burnunuza dolan esansını, ağaçların pıtır pıtır çiçeklerine kavuşmasını.

Dün Caddebostan’daydım. Sabah bisiklete bindim, akşam koştum güneşi batırarak. O renkler, ah o renkler; nasıl bir kırmızı, nasıl bir turuncu, nasıl bir kızıl anlatamam. Huzur içimizde gerçekten de görmeyi, yaşamayı bildikten sonra 🙂 Daha ne olsun; hem sporumu yapıyorum, hem arkadaşımla sohbet ediyorum, hem de manzaraya bakıyorum hayranlıkla.

header

Ve işte geliyor yeni bir mazeret. Yanlış duymadım, değil mi? “Sen arkadaşımla sohbet ediyorum diyorsun ama benim koşan arkadaşım yok ki. Konuşmasam da yanımda biri olsun istiyorum ama yalnızım işte. O yüzden de yürüyemiyorum/koşamıyorum.” diyenler olmuştur mutlaka az evvelki satırları okuyunca. Bildim mi?

Hiç sorun değil, daha önceki mazeretlere bulunduğu gibi hemen buna da bulunur bir çözüm yolu.

İşte size İstanbul’daki koşu gruplarından örnekler. Daha fazlası elbette vardır ama ben sadece bire bir bildiğim, koşularına katıldığım grupları yazmak istedim öncelikle. Bu arada diğer illerdeki grupları da yazmak isterim, önerisi olanlar aşağıdaki mail adresim aracılığıyla benimle iletişime geçebilirler.

Adım Adım

adım adım 02

Yazılarımı sürekli takip edenler Adım Adım’ı sık sık duyuyorlar zaten. Ben maratonlara onların bünyesinde katılarak TOG için bağış topluyorum. Adım Adım epey kalabalık bir grup. Ultra maraton koşanlar da, henüz dün koşuya başlamış olanlar da orada. Organize bir şekilde Belgrad Ormanı’nda, Caddebostan’da ve Maçka Parkı’nda koşuyorlar. Adım Adım ile iligli diğer yazılarım şurada, şurada ve şurada.

Team İstrunbul Running Academy

istrunbul 03

Oldukça iddialı bir grupla karşı karşıyayız. Hedeflerini sürekli geliştiriyor, hep birlikte yurt dışındaki maratonlara katılıyor, bağış topluyor,  koşmak için sabahın köründe buluşup güneşin doğmasına eşlik ediyor, kilometreye doymuyorlar.

İstanbul Koşu Kuvvetleri (İKK)

ikk 03

Onlarla 2 kez koştum ve hayran kaldım enerjilerine.  Buluşuyorlar, kafalarına esen yere doğru başlıyorlar koşmaya. Sürprizlerle dolu ve sosyal sorumluluk konusunda duyarlı bir grup.  Rock’n Coke alanında koşan birilerini görünce şaşırmıştım, sanırım İKK ile de ilk kez o zaman karşılaşmıştım.

Bu Kızlar Nereye Koşuyor?

bu kızlar 02

Benim anladığım kadarıyla her yere koşuyorlar. Bir gün buradalar, ertesi gün Antalya’da, bir sonraki gün de onları Bodrum’da görürseniz şaşırmayın. Kendilerini amatör sosyal spor grubu olarak adlandıran BuKızlar, zaten her gün bir şeyler için koşuşturduklarını ve bunu eğlenceli bir hale getirmeye çalıştıklarından söz ediyorlar manifestolarında. Tamamını okumanızı öneririm.

Ataşehir Atletizm

ataşehir atletizm 03

İşte benim için spor yaparken eğlenceye doymanın adresi. Koşarken Türk Sanat Musikisi’nden, Türk Halk Müziği’ne uzanan bir repertuardaki parçalar icra edilirken, bir yandan da kameralara canavar pozu veriliyor, dans etmek serbest, oynamak isteyene de karışan yokJ Anadolu Yakası’nda oturuyorsanız ya da buraları koşarak keşfetmek istiyorsanız grupla tanışmanızı öneririm. Yaş ortalaması yüksek ama ‘İnsan hissettiği yaştadır.’ düsturu an be an kanıtlanıyor kahkahalar eşliğinde. Doğruymuş sporun insanları mutlu kıldığı ve mutluluk artıp gülmeye doyamayınca daha da gençleştirdiği. Ataşehir Atletizm ile yaptığım ilk koşuyu şöyle anlatmıştım.

Not: Maillerinizi [email protected] adresine bekliyorum.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam