Bir spor aşığından: “Adım Adım iyilik peşinde koşmak”

 "Adım Adım iyilik peşinde koşmak"
“Adım Adım iyilik peşinde koşmak”

Böyle şeyler söylenmemeli elbet. Ancak bu yazının içeriği gereği iyilik sever bir kişilik olduğumu, küçük yaşlarımdan beri hep birilerine yardım etmek için çabaladığımı, büyüdükçe kimi zaman maddi olarak, kimi zaman da emeğim ve zamanımla güzelleşeceğine inandığım şeylere değer katmaya çalıştığımı belirtmem gerekiyor öncelikle. Ve inanır mısınız, tüm bunları yaparken bir gün sadece koşarak birilerinin hayatına dokunabileceğim aklımın ucundan bile geçmemişti.

Evet, ben sadece sevdiğim, sağlığım için yararlı olduğuna inandığım şeyi yapıp koşuyorum ve bu sayede de yardıma ihtiyacı olanlara destek sağlıyorum. Elbette Adım Adım aracılığıyla…

Avrasya Maratonu

Nasıl başladım bu işlere, anlatayım: Koşmaktan ne kadar keyif aldığımı keşfetmemin üzerinden çok zaman geçmemişti ki bir topluluk olduğunu duydum. Bu topluluktaki kişiler kendi keyifleri için maratonlara katılırken bir yandan da çeşitli sivil toplum kuruluşları (STK’lar) adına yardım topluyorlardı. Peki ben niye yapmıyordum bunu? (Huzurlarınızda 10 puanlık uzman sorusu.)

Adım Adım’a gireyim diye düşündüm önce, sonra da yıllar içerisinde çeşitli dernek ve vakıflarda yaşadığım tatsızlıklar geldi aklıma. Bunları tek tek anlatmayacağım. Bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum ya o bana yetiyor.

Kararsızlık yaşadığım süreç içerisinde Cumartesi ve Pazar günleri Adım Adım koşucularına rastlamaya başladım Belgrad Ormanı’nda… Meğer “Çaylaklar” adını verdikleri bir ekipleri varmış ve koşmaya yeni başlayanlar ya da koşup koşamayacağı konusunda kararsız kalanlar antrenman yapıyorlarmış o grupta.

Koşu sonrası kahvaltı ettiğimiz yerde de rastlamaya başladım gruba. Sunum yapıyor, neler yaptıklarını anlatıyorlardı aralarına yeni katılanlara. Duyduğum bir kaç cümle yetti bana ve bir gün eve dönünce Adım Adım’ın sitesine girerek bir kez daha okudum yazılanları. Ardından da üye oldum hemen. İlerleyen günlerde sadece koşmadıklarını, Suda Koşanlar adıyla yüzerek de yardım meleği olduklarını öğrendim.

2012 Avrasya Maratonu’nda TOFD (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği), 2013 Runtalya Maratonu’nda da Koruncuk Vakfı için koştum. Yeni sandalyesine oturan minikle, bahar pikniğinde bir araya gelip,  birlikte oyunlar oynayıp eğlendiğimiz, bıcır bıcır Koruncuklu çocukları unutmam mümkün değil. Ben ve destekçilerim az da olsa bir katkıda bulunabilmiştik ya onlar için, ne mutluydu bize…

 "Adım Adım iyilik peşinde koşmak"
“Adım Adım iyilik peşinde koşmak”

Avrasya Maratonu’na 3.5 ay kaldı ve bu sefer başka bir sivil toplum kuruluşu için koşacağım. Neden onları seçtiğimi maratondan hemen önce yine bu sayfada okuyacağınız bağış mektubumda yazacağım.

Koşanlar ve koşmayı düşünenler; böylesine bir oluşumun içerisinde gerçekleştireceğiniz her koşu inanın ki alacağınız manevi hazzı kat be kat artıracak. Yurt dışından gelen ve 42 km boyunca tekerlekli sandalyesiyle taşınarak finishi gören, kas hastalığı nedeniyle hiç hareket edemeyen, gencecik Martin‘in ve annesinin yüzündeki mutluluk her şeyi anlatıyordu geçen sene. Fazla söze gerek yok. İşte Adım Adım böyle bir oluşum.

Dilerseniz koşmayı seven arkadaşlarınızla bir grup oluşturarak o grup adına da toplayabilirsiniz bağışlarınızı. Siz yeter ki niyet edin ve harekete geçin.

  • Adım Adım hakkında detaylı bilgi için tıklayın
  • Bağış toplayabileceğiniz, bireysel ya da kurumsal olarak destek verebileceğiniz STK’lar için tıklayın
  • Daha çok bahsedeceğim Adım Adım’dan. Aklınıza takılanlar varsa [email protected] adresine mail atabilir ya da Adım Adım’ı Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Haydi hep birlikte takılalım iyiliğin peşine…

 Runtalya (Fotoğraf “Adım Adım” Facebook sayfasından alınmıştır)

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam