Koşarken dişlerin sızlaması neyin belirtisi?

Koşarken ya da koşu sonrası kaval ve uyluk kemiklerinde ağrı, dalak şişmesi, hızlı nefes alıp vermekten ötürü göğüs sıkışması gibi geçici rahatsızlıklar sıkça görülebilir, peki ya diş ağrısı? Koşarken diş etlerinde oluşan ağrılar dişlerinizi çok sıktığınız için ortaya çıkabilir. Ancak diş hekimlerine göre, bu sızlamalar başka bir sorunu işaret ediyor da olabilir. Peki, koşarken dişlerin sızlaması neye bağlı?

Koşarken diş ağrısı ve diş sızlamasının nedenleri

Koşu sırasında, özellikle de belli bir mesafeye ya da hıza kilitlenmişseniz, istemsizce dişlerinizi sıkmanız ya da dişlerin birbirine sürtmesi söz konusu. Bu durumda hareketin basıncını diş etlerinizde hissedebilirsiniz. Uzmanlar bu soruna karşı, şok emici tabanlara sahip, koşuya uygun spor ayakkabıları kullanarak basıncı minimuma indirmenizi öneriyor. Bir de, dişleri sıkmamaya dikkat etmeyi elbette…

Academy for Sports Dentistry üyesi diş hekimi Jeffrey Laubmeier, koşarken dişlerin sızlamasının altta yatan bir nedeni olabileceğini öne sürüyor. İlk akla gelen olasılık çürüyen bir dolgu ya da diş minesindeki bir çatlak. Bunlar, özellikle koşarken ağzından nefes alıp veren kişilerde çarpan rüzgarın etkisiyle ağrı yapabilir. Çatlak ve dolgularla ilgili küçük bir ipucu: Bu sorunu yaşayan insanların aynı zamanda sıcak-soğuk yiyeceklerde de benzer bir sızlama yaşaması beklenir. Eğer bu şekilde sızlamalar yaşıyorsanız dişinizde çatlak ya da dolgu çürümesi olması olasıdır.

Koşarken burundan nefes alıp ağızdan vermek, sızlamanın önüne geçmenin yanı sıra, çürük oluşumunu tetikleyen ağız kuruluğunu da engeller.

Bu şekilde sızlamalar yaşıyorsanız dişinizde çatlak ya da dolgu çürümesi olması olası.

Bir diğer ihtimal ise sinüzit. Bu durumda sinüslerdeki ağrı diş ağrısı ile karışabildiği gibi, üst diş kökleri burun kenarı ve yanak altlarındaki sinüs boşluklarına doğru çıkıntı da yapabiliyor. Burada bir enfeksiyon olduğunda, diş kökleri de bu enfeksiyondan nasibini alabiliyor. Bu durumda, atılan her adımda dişteki sinirler uyarılıp keskin bir acıya neden olması son derece olasıdır. Bunun için, diş hekimini takiben bir kulak burun boğaz uzmanına görünmeniz faydalı olacaktır.

Şayet diş hekiminiz ya da KBB’ciniz bir sorun göremediyse ve siz hala koşarken dişlerin sızlamasından şikayetçiyseniz, koşarken vücudunuzun dengede olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Örneğin vücudunun bir tarafında bir yara olan insanlar bir tarafa daha çok eğileceklerinden, o yöndeki tüm organlarda olduğu gibi diş etlerinde de daha büyük bir baskı oluşması mümkün.

Hekiminizden randevuyu aldınız, fakat ona görünene dek bu konuda ne yapabilirsiniz? Şayet ağrı kesicilerle aranız iyi değilse, dişiniz sızladığında diş etlerine karanfil yağı dökmek ve masaj yapmak faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir: En sık görülen koşucu sakatlıkları

Kaynaklar:
Men’s Fitness
Carefree Dental
Diş Hekimi Tuba Koç – dttubakoc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!