Kış mevsiminde egzersiz motivasyonunuzu nasıl yüksek tutabiliriz?

En fit insana bile düzenli antrenman yapmak zaman zaman zor gelebiliyor. Özellikle havaların giderek soğuduğu yılın bu günlerinde, insanlar egzersiz yerine daha sakin bir hayat tarzına yönelme eğilimindeler.

İlgili yazı: Soğuk havalarda nasıl koşu yapabiliriz?

Peki kış antrenman programında tek düzelikten kurtulup gerçek anlamda aşama kaydetmenize ve azalan motivasyonunuzu yükseltmenize yardımcı olacak eğlenceli önerilere ne dersiniz? Bu öneriler sayesinde kış mevsimi geçtikten sonra ilkbahar – yaz döneminde istediğiniz vücuda sahip olunca, kendinizi mükemmel hissedeceksiniz. İşte kış antrenmanı için öneriler:

1. Soğuk havayı kucaklayın

Soğuk havalarda antrenman yapmanın en iyi yolu, dışarı çıkıp soğuk havayla yüzleşmektir. İster kayak yapıyor olun, isterseniz de koşmaya çıkmış olun, soğuk havada egzersiz yapmak canlanmanıza yardımcı olur ve kendinizi kapalı alanlara hapsetmenizin önüne geçer.

2. Motivasyonunuzu yükseltmek için spor alışverişi yapın

Yeni aldığınız ürünler egzersiz konusunda size oldukça yardımcı olabilir. Kışın antrenman yapmak için satın aldığınız ürünler; hem soğuktan korunmanıza, hem de ihtiyacınız olan motivasyona sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Antrenman motivasyonu sağlamak için çok da para harcamanıza gerek yok. İhtiyacınız olan termal kıyafetleri ve eldivenleri satın aldıktan sonra, artık kışın egzersiz yapmaya hazırsınız demektir.

3. Soğuk havanın sağlığınıza olumlu katkıları

Soğuk havaya çıkmanın sağlığınıza pek çok faydası bulunuyor: 

  • Eğer Mevsime Bağlı Duygusal Rahatsızlık probleminden şikayetçiyseniz, dışarıda egzersiz yapmak, rahatsızlığın semptomlarını azaltacak ve vücudunuzun daha çok gün ışığından yararlanmasını sağlayacaktır.
  • Egzersiz, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların görülme riskini düşürmektedir.
  • Soğuk havada ısınmak için daha çok hareket ettiğiniz için, daha çok kalori yakacak ve bu sayede istediğiniz kiloya daha çabuk ulaşabileceksiniz.
4. Kendinize hedef koyun

Eğer antrenman yaparken kendinize henüz bir hedef belirlemediyseniz, yaklaşan yeni yılla birlikte 2017 için gerçekleştirmek istediğiniz bir hedef belirlemenin tam zamanı.

İster kilo vermek istiyor olun, isterseniz de koşarken daha iyi dereceler yapmak, her zaman kendinize makul ve spesifik bir hedef belirleyin. Bu sayede antrenmanınızı yaparken hedefinize ulaştığınızı düşünüp mutlu olabilirsiniz.

5. Spor arkadaşı edinin
Spor arkadaşı edinme, sınırlarınızı daha da zorlamanıza ve motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır.

Biriyle beraber antrenman yapmak, ki bu kişi personal trainer ya da arkadaşınız olabilir, egzersiz için harcadığınız çabanın artması anlamına gelir. Eğer başka biriyle egzersiz yapıyorsanız, hem ortak oluşturduğunuz antrenman programına uymanız gerekir, hem birbirinize motive edeceğiniz için sınırlarınızı daha da zorlamanıza yardımcı olur. Tek başınıza antrenman yapıyorsanız, bir antrenman partneri bulmak adına kış mevsimi en uygun dönem.

6. Şarkı listenizi yenileyin

Havaların giderek soğumasıyla, müzik seçimlerinde farklılığa gitmeniz sizin açınızdan iyi olabilir. Yapılan araştırmalar; egzersiz için en iyi müziklerine 120-140 bpm arasında olması gerektiğini dile getiriyor. Eğer bu seviyeden daha düşük müzikler dinliyorsanız, kışın seviyeyi yükseltmek motivasyonunuzu da artırabilir.

7. Beslenme rutininizi gözden geçirin
sağlıklı beslenme
Spor yapmak, özellikle kış döneminde yediklerinize dikkat etmenize yardımcı olacaktır.

Aslında bu, yılın her dönemi uygulamanız gereken bir öneri; fakat soğuk kış aylarında insanlar, sıcak ortamlarda bulunup, yağlı, sağlıksız yiyecek ve içecekler tüketme eğiliminde oluyorlar. Elbette dönem dönem kendinizi şımartmanızda hiçbir sakınca yok; fakat kış aylarında yapılan düzenli antrenman, yedikleriniz konusunda farkındalığa sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

8. Yeni şeyler deneyin

Herhangi bir sebepten dolayı bir egzersizden uzak duruyorsanız, şimdi o egzersizi denemenin tam zamanı. Yeni bir şey denediğinizde hem aktiviteye ilk başlarda tam anlamıyla kendini adarsınız, hem de bu sayede kışın antrenman yapma fırsatını da yakalamış olursunuz. Bu noktada, ille de extreme bir spor denemek zorunda da değilsiniz. Yoga, meditasyon gibi uygulamalar da heyecan verici olabilir.

Spor motivasyonunuzu yükseltecek daha başka bir şey arıyorsanız, işte mükemmel bir video:

Kaynak:

Mensfitness.com

Wikihow.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!