Ruh haline göre egzersiz seçimi

Zaman zaman çok öfkelendiğiniz ve yumruklayarak sinirinizi atmak istediğinizde ya da üretkenliğinizi artırmaya ihtiyaç duyduğunuzda, kendinizi durdurmanın en etkili yollarından birinin egzersiz yapmak olduğunuzu biliyor musunuz? Evet, spor yapmak sağladığı fiziksel birçok yararın yanı sıra kendinizi çok daha iyi hissetmenize, duygularınızı kontrol edebilmenize ve olumsuz hislerinizi dönüştürebilmenize de yardımcı oluyor.

Bir şeyler üretmekte zorluk yaşarken ya da endişelerinizin içinde hapsolmuş hissederken hem zihninizi sakinleştirebileceğiniz hem de bedeninizi güçlendirebileceğiniz bir şeyler yapmak sizce de kulağa çok iyi gelmiyor mu? Ruh halinize uygun olarak seçebileceğiniz egzersizler ile bunu yapabilmeniz mümkün. Hangi egzersizi ne zaman yapmanız gerektiğinden emin olamıyorsanız yazımızın devamını incelemenizi öneriyoruz. İşte olumsuz duygularla baş etmek, pozitif duygularınızı pekiştirmek için hemen uygulamaya başlayabileceğiniz ruh haline göre egzersizler:

Depresyon semptomları ile baş etmek için: Yürüyüş

Dışarı çıkmak depresyonun etkileriyle savaşırken ya da depresyon riski ile karşı karşıyayken yapmak isteyeceğiniz en son şey olabilir. Ama aslında yürüyüş yapmanın depresyonun etkilerini hafiflettiğini öğrendiğinizde fikriniz değişebilir. Yapılan araştırmalar, yürüyüş yapmanın depresyon riskini önemli ölçüde azalttığına dikkat çekiyor. Açık havada kendinizle baş başa yapacağınız bir yürüyüş kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Eğer yine de canınız dışarı çıkmak istemiyorsa ya da vakit bulamıyorsanız hızlı, tempolu ve neşeli yürüyüş videoları ile ün salmış Leslie Sansone’un YouTube içeriklerine göz atabilirsiniz. 10 dakikadan 45 dakikaya kadar zamanınıza en uygun olan yürüyüş videosunu seçip Leslie’nin neşeli motivasyonu ile olduğunuz yerde hareket ederek modunuzu hızlıca yükseltebilirsiniz.

1 Mile Happy Walk [Walk at Home 1 Mile]

Öfkenizi atmak için: Boks

Öfkelendiğiniz zaman bu duyguyla nasıl başa çıkıyorsunuz? Elinize gelen ilk eşyayı atarak, yastıkları yumruklayarak ya da çevrenize bağırarak mı? Sakin olun, bunlara hiç gerek yok. Eldivenlerinizi alın ve boks için hazırlanın. Birikmiş öfkenizi egzersiz ile atarken fiziksel ve zihinsel sağlığınızı da iyileştirebilirsiniz. Her bir yumruğunuzda öfkenizden bir parçaya veda ederken kol ve karın kaslarınızı güçlendirebilir, kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Üstelik boks için illaki bir kursa gitmenize ya da karşınızda başka birisinin daha olmasına ihtiyacınız yok. Ev ortamında da kolayca edinebileceğiniz bir boks eldiveni ve kum torbası ile bu egzersizleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kum torbası için yeterli alanınız yoksa ekipmansız bir şekilde boks yapmak için aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

25-Minute Rumble No-Equipment Cardio-Boxing Workout

Üretkenliğinizi artırmak için: Dans

Zaman zaman beyninizin sanki normalden daha yavaş çalıştığını, üretkenliğinizin tıkandığını, adeta beyin sisi yaşadığınızı hissettiğiniz oluyor mu? “Sanki beynim durdu…” diye düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse bu gibi zamanlarda imdadınıza yetişecek bir egzersiz türü; dans. Biraz müzik, biraz titreme, ritm duygusu ve özgürlük hissi üretken olmanız için sizi teşvik ediyor. Nasıl mı? Dans koreografilerindeki tahmin edilemezlik ile. Dansın zihinsel faydaları ile ilgili yapılan birçok araştırma, dans hareketlerindeki belirsizliğin beyni harekete geçirerek yeni nörolojik bağlantıların kurulmasına yardımcı olduğunu ve aynı zamanda iyi hissetme nörotransmitterlerini uyardığını ortaya çıkarıyor. Öyleyse en zevkli, en eğlenceli egzersizlerden biri olan dans için hiç ertelemeden en sevdiğiniz şarkı eşliğinde hareketlenmeye başlayabilirsiniz.

15 MIN HAPPY DANCE WORKOUT – burn calories and smile / No Equipment I Pamela Reif

Ara vermek için: Tai Chi

Evde bekleyen işler, bitmeyen toplantılar, yetişmeyen raporlar, sürekli koşturma halinde geçen günlerde iyi hissetmek birçoğumuz için çok zor. Bu gibi zamanlarda biraz durmaya, dinlenmeye, telaştan uzaklaşmaya ihtiyaç duyuyorsanız yalnız değilsiniz. Eski Çin geleneğine dayanan bir çeşit dövüş sanatı olan Tai Chi, ihtiyacınızı karşılayabilir. Nefes almaya ve yavaş hareket etmeye odaklanan bir egzersiz türü olan Tai Chi’yi profesyonel olarak öğrenebileceğiniz gibi başlangıç seviyesindeki YouTube videoları ile de evinizde uygulamaya başlayabilirsiniz. Zihninizin ihtiyaç duyduğu sakinliği Tai Chi ile elde edebilirsiniz. Biraz dinginlik ve ağır çekim hareketlerin size iyi geldiğini görebilirsiniz.

Tai Chi with Helen Liang

Modunuzu yükseltmek için: Koşu

Enerjinizin düştüğü, keyfinizin yerinde olmadığı, kendinizi yeterince iyi hissetmediğiniz zamanlar oluyor mu? Eğer evetse, ihtiyacınız olanın mutluluk hormonlarınızı artırmak olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmalar, mutluluk hormonlarından biri olarak bilinen endorfinin koşu sırasında beyinde salgılanmasının artığını bu nedenle de kişinin kendini daha mutlu, daha canlı, daha enerjik hissettiğini gösteriyor. Modunuzu yerine getirecek, sizi keyifli bir hale sokacak ve bunları yaparken aynı zamanda kendinize olan güveninizi de artıracak bir egzersiz olan koşuyu mutlaka egzersiz rutinlerinize dahil etmelisiniz.

Runner’s Endurance Workout on the Treadmill | Trainer of the Month Club | Well+Good

Yorgunluğunuzu hafifletmek için: Hatha yoga

İşe güneş ışınlarını görmeden gidip yine aydınlığı yakalayamadan eve döndüğümüz şu günlerde soğuyan havaların etkisi ve uykuya daha fazla ihtiyaç duymamız nedeniyle sıkça bedenimizin yorgun olduğunu hissedebiliyoruz. Spor salonuna gitmek ya da evde kardiyo egzersizleri yapmak bir kenara dursun kolumuzu dahi kıpırdatacak enerjiyi bulamıyoruz. Böyle zamanlarda yatıştırıcı, rahatlatıcı ve yavaş tempolu egzersizler bedenimizin ve zihnimizin ihtiyaç duyduğu hareketi sağlayarak yorgunluğun etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Çeşitli esneme hareketleri ile kaslarınızı çalıştırabileceğiniz, esnekliğinizi artırabileceğiniz ve zihninizi dinlendirebileceğiniz yoga egzersizleri ile kendinizi yormadan gününüzü tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz derinlemesine rahatlık hissi için kendinizi akışa bırakabileceğiniz Hatha yogayı deneyebilirsiniz.

Hatha Yoga (Make Your World A Better Place!) 30 Minute Practice

Endişeden kurtulmak için: Plank

Zaman zaman zihninizin endişeleriniz tarafından ele geçirildiğini hissediyor musunuz? Endişelerden kurtulmanın en iyi yollarından biri yoğun ve odaklanmış bir çalışma ile dikkatinizi dağıtmak olabilir. Bedeninize odaklanarak zihninizden bir süreliğine uzaklaşabileceğiniz ve endişelerinizi bir kenara bırakabileceğiniz zamanları plank varyasyonlarını deneyerek geçirebilirsiniz. Kaslarınızı ve core bölgenizi güçlendirebileceğiniz plank egzersizleri ile daha enerjik, sakin ve ben merkezci hissedebilirsiniz. Yoğun olarak bedeninizde oluşan değişimlere odaklandığınızda zihninizi endişelerinizden arındırabilirsiniz.

BEST PLANK WORKOUT FOR SMALLER WAIST, FLAT ABS & FULL BODY FAT BURN! 10 Variations

Egzersiz yapmayı sadece olumsuz duygularla baş etmenin bir yolu olarak değil, yaşam kalitenizi yükseltecek, bütüncül sağlığınızın devamlılığını sağlayacak iyi yaşam alışkanlığı olarak hayatınıza katmaya gayret edin. Günlük hareketlerinizi ihmal etmeyin.

İlginizi çekebilir: Tüm kaslarınızı harekete geçirecek plank varyasyonları

Kaynak: nike, supportinmindscotland, wellandgood

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!