Koşu sırasında ne kadar su içilmeli?

koşu ve su
Koşu sırasında ne kadar su içilmeli?

Koşu sırasında doğru miktarda su içmek çok daha iyi koşmanızı sağlarken, yeterince su içmemek vücudunuz için rahatsız edici ve tehlikeli olabilir. Uplifers olarak sizler için hem uzun hem de kısa koşularınızda, vücudunuzun susuzluğunu giderirken dikkat etmeniz gereken kuralları 7 madde altında derledik;

  1. Koşu öncesi almış olduğunuz su miktarına dikkat edin. Gün boyunca yeterli miktarda su içmek hücrelerinizin dengesini korumasına ve koşu sonrası oluşabilecek kramp, mide bulantısı, yüksek kalp atışı gib, durumların önlenmesine yardımcı olacaktır.
  2. Eğer 1 saat ya da daha az süreyle koşacaksanız, havadaki nem oranının düşük olması ve hava sıcaklığının çok yüksek olmaması şartıyla yanınızda su bulundurmanıza ihtiyaç yoktur. Fakat bunu yapabilmek için öncelikle koşu öncesinde yeterli miktarda sıvı tükettiğinizden emin olmalısınız. Koşu sırasında susadığınızı hissediyorsanız ve sıvı alma ihtiyacı duyuyorsanız, yanınızda mutlaka su bulundurmanızı öneriyoruz.
  3. Dünyaca ünlü koşu koçu Matt Fitzgerald; uzun bir koşu sırasında su alımının hayati önem taşıdığını, ancak alınan su miktarının kaybedilen terle eşit ölçüde olması gerekmediğini söylüyor. Bu noktada vücuttan alınan sinyallere göre hareket edilmesinin öneminin altını çiziyor ve bu yolla gerçekten ihtiyacınız olan miktarı vücudunuzun ayarlayabileceğini söylüyor.
  4. Bir saatten uzun sürecek olan koşularınızdan önce mutlaka su içeceğiniz zamanların planlamasını önceden yapın. Eğer yanınızda su taşımak sizi rahatsız edecekse, su şişenizi önceden koşu rotanızdaki belli bir yere bırakmak ya da koşunuzu gidiş-dönüş yönünde ikiye bölüp, rotanın gidiş aşamasında suyunuzu belirli bir noktaya bırakmak ve dönüşte su ihtiyacınızı karşılamak uygun seçenekler olabilir.
  5. Eğer yarış koşacaksanız ve koşu rotasında bekleme yapamayacak bir pozisyondaysanız, yarış sabahında, tuvalete gidip geldikten sonra 450-600 ml kadar su içmelisiniz.
  6. Eğer sıcak havada 1 saatten fazla bir süreyle egzersiz yapacaksanız, yalnızca su içmek yerine takviye olarak sporcu içecekleri de almalısınız. Sporcu içeceklerinde bulunan elektrolitler size daha fazla enerji verecek ve susuzluğunuzu daha fazla giderecektir. Şekersiz elektrolit tabletleri eczanelerden temin edebilir, suyla karıştırarak kullanabilirsiniz.
  7. Koşunuz bittikten sonra sıvı alımını kesmemeli, gün boyunca su içerek vücudunuzun susuz kalmasını engellemelisiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!