Ayak sağlığı önemi: Ayak sağlığı için yapılması gerekenler ve öneriler

Konu ayak sağlığı önemi olduğunda, yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri genellikle görmezden gelme eğilimindeyiz. Oysa ayaklarımız, her gün binlerce adım atıyor. Yine de onları rahatsız ayakkabıların içine hapsediyor ve sıklıkla ihmal ediyoruz. Araştırmalar yaklaşık 10 kişiden 8’inin tırnak batmasından ayak ağrısına kadar çeşitli ayak sorunları yaşadığını gösteriyor. Ayak sorunları, ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, kişinin yaşam kalitesini ve genel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin ayak ağrınız veya ayağınızda küçücük bir cilt tahrişiniz varsa egzersiz yapmaktan kaçınmanız daha olasıdır.

Kısaca, ayaklarınız ne kadar arka planda kalıyorsa, siz de o kadar geridesiniz. Sağlık sorunları sebebiyle hareket edemeyen insanlar, ayak fonksiyon bozukluğunun doğrudan ve dolaylı bir sonucu olarak çok sayıda fiziksel, psikolojik ve sosyal rahatsızlık çekiyorlar. Arkadaşlarınız arasında ister zarif ayaklarınızla dikkat çekiyor olun; ister ayaklarınızın ebatları şaka yollu bir alay konusu olsun; ayak sağlığı çok ama çok önemli. Ayaklarınızın nasıl göründüklerinden ziyade, nasıl çalıştıkları da önem taşıyor.

Peki, ayak sağlığı nasıl korunur? Ayak sağlığı için neler yapılmalı? Ayak sağlığı önemi hakkında merak ettiğiniz tüm başlıkları yazımızda bulabilirsiniz.

Ayak sağlığı neden önemli?

Eğer her gün başınız ağrıyorsa, muhtemelen kendinize “Peki, bugün de başım ağrıyor ve artık bu hayatımın bir parçası” demezsiniz. Bunun için endişelenir ve hemen bir doktora görünürsünüz. Ancak söz konusu ayak ağrısı olduğunda, çoğu insan bunu rutin olarak yaşıyor. Ayak sağlığı, kalbinize olan mesafesine rağmen genel sağlığınızı etkileyebilir. Çünkü ayaklarınızdaki ağrının birçok nedeni olabilir; bu yüzden eğer böyle bir şey yaşıyorsanız görmezden gelmemeli, bunu hayatın normal bir parçası olarak görmemelisiniz.

Sağlık uzmanları ayaklarınızı bir mühendislik harikası olarak görüyor. İki ayağınız birlikte, vücudunuzdaki tüm kemiklerin yaklaşık dörtte birini oluşturan 50’den fazla kemik içerir. Üstelik onları bir arada tutan ve hareket etmelerine yardımcı olan 60’tan fazla eklem ve 200’e yakın kas, tendon, bağa da yer açarlar.

Birçok sorunun ayaklarımızı etkilemesi şaşırtıcı değil. Çünkü yaşamımız boyunca onları çok fazla yıpratıyoruz. Ortalama bir günde, sadece etrafta dolaşarak bile ayaklarımızı yüzlerce ton kuvvete maruz bırakıyoruz. Onları strese sokan aktiviteleri bir düşünün. İşiniz saatlerce ayakta durmanızı veya yürümenizi gerektirebilir. Egzersiz seçiminiz, ayakkabı tercihleriniz… Özellikle ayakkabı konusunda kadınlar, genelde ayaklarını düz taban sandaletler ya da stiletto gibi burnu dar ayakkabıların içine sıkıştırırlar. Tüm bunlar ve çeşitli tıbbi durumlar sebebiyle belli ayak sorunları gelişebilir.

Ayak sağlığı önemi: Ayak sağlığı nasıl korunur?

Görüldüğü üzere ayak sağlığı önemi, geniş bir konu ve yaşam kalitemizi, genel sağlığımızı ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle ayakla ilgili herhangi bir durumu görmezden gelmemeli veya sadece ayaklarınızı etkilediği için acı çekmeye razı olmamalısınız. Eğer rahatça yürüyemiyorsanız, fiziksel olarak aktif olmayı bırakmanız daha olasıdır; bu da yaşam kalitenizi düşürebilir. Ayrıca, kalp hastalığından bazı kanser türlerine kadar yaşamı tehdit eden birçok yaygın hastalık, hareketsiz bir yaşam tarzıyla yakından ilişkilidir.

Ayaklarınızdaki ağrı, sizi egzersiz yapmaktan veya istediğiniz kadar hareket etmekten alıkoyuyorsa, doktorunuzla veya bir ayak hastalıkları uzmanıyla görüşmenin zamanı gelmiş demektir. Emin olun, bunun için size kalbiniz ve ciğerleriniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuz teşekkür edecek.

Ayak sağlığı için yapılması gerekenler

Konu ayak sağlığı önemi olduğunda; ayaklarınıza iyi bakmak ve onları olası sağlık sorunlarından korumak için yapabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve hijyen alışkanlıkları var. Siz de ayak sağlığı için neler yapılmalı merak ediyorsanız bazı püf noktaları hakkında daha fazlasını keşfedin.

Ayaklarınızla ilgili zararlı alışkanlıklardan uzak durun

Zararlı alışkanlıklardan kaçınmak ve faydalı alışkanlıklar kazanmak, ayaklarınıza iyi bir dost olmanızı sağlayabilir:

 • Çok dar ayakkabılar giymeyin.
 • Ayakkabılarınızı paylaşmayın.
 • Pedikür aletlerini arkadaşlarınızla paylaşmayın.
 • Rengi atmış tırnaklarınızı oje ile saklamayın. Nefes almalarına izin verin ve altta yatan sorunu tedavi edin.
 • Nasırlarınızı tıraş etmeyin.
 • Batık bir tırnağa “kendin yap ameliyatı” uygulamayın.
 • Uzun bir günün veya zorlu bir antrenmanın ardından ayaklarınızın yukarıda kalmasını sağlayan yoga pozunu deneyin.
 • Kendinize ayak masajı yapın veya bir refleksoloji seansı rezervasyonu yaptırın.
 • Ayaklarınızın altında bir tenis topu yuvarlayın.

Peki yatağa çorapla girmek hijyen açısından mı yoksa genel ayak sağlığı açısından mı sakıncalı? İşte bu çok merak edilen sorunun cevabı: Yatağa çorapla girmekte ve böyle uyumakta bir sakınca yok. Sadece önemli olan ayaklarınızı aşırı sıkmaması ve çok kalın olmaması. Elbette çoraplarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz. Bununla birlikte sürekli üşüyen ayakların altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabileceğini unutmayın.

Ayak sağlığı için ayakkabı seçimi önemli

Ayak sağlığı önemi konusundan bahsederken ayakkabıdan söz etmemek olur mu? Çoğu insanın bir ayağı, diğerinden büyük olur. Eğer bu sizin için de geçerliyse, ayakkabı satın alırken öncelikle daha büyük ayağınızda denemeyi unutmayın. Peki, ayakkabı nasıl seçilir? Mükemmel ayakkabıyı bulmak için şu noktaları göz önünde bulundurun:

 • Ayak topuğu, ayakkabının en geniş kısmına rahatça sığmalıdır.
 • Ayakkabının ön kısmı, ayak parmaklarınızın üst kısımlarının sürtünmemesi için yeterli derinliğe sahip olmalıdır.
 • Ayakkabıları denerken ayağa kalkın ve en uzun parmağınız ile ayakkabının ön kısmı arasında 1-1,5 cm (parmağınızın genişliği kadar) olduğundan emin olun.
 • Ayakkabılarla dolaşın ve herhangi bir sürtünme veya kayma yaşamadığınızdan emin olun.

Topuklu ayakkabılarınızı milyonlar değerindeymiş gibi -nadiren- giyin

Topuklu ayakkabıların bacaklarımızı olduğundan uzun göstermesini sevebiliriz, ancak onları giydiğimizde sağlığımızdan ödün verdiğimizi de unutmamalıyız. İnsan vücudundaki kemiklerin 52’si aslında ayaklarımızda ve ayak bileklerimizde. Öne eğilmemize neden olan yüksek topuklu ayakkabılar, ayağın ayak bileğine olan doğal pozisyonunu değiştirir.

Araştırmalar bunun bacaklarda ve alt omurgada zincirleme bir reaksiyon başlattığını; bunun da kronik diz, kalça veya sırt ağrısına yol açabileceğini gösteriyor. Topuklarınızdan ayrılmak istemiyorsanız, mantıklı olanları seçin ve onları idareli bir şekilde giyin. Eğer mutlaka giymeniz gerekiyorsa ayakkabı ile zemin arasındaki yüzey temasını artırmak için mümkün olduğunca geniş topuklu bir ayakkabı bulun.

Ayakkabılarınızı her zaman kontrol edin

Dolabınızda ne tür ayakkabılar olursa olsun, onları aşınma ve yıpranma açısından düzenli olarak kontrol etmeniz gerekiyor.

 • Koşu ayakkabılarınızı her 300 km’de bir değiştirin.
 • Güzel düz ayakkabılar veya botlar genellikle rahattır, yine de üst kısımda çatlama, tabanlarda yumuşama ve parmak kısımlarında hasar olup olmadığına dikkat edin.
 • Yüksek topuklu ayakkabılarınızı da aynı şekilde kontrol edin.
 • Sandaletlerde gevşek veya kopmuş kayış olup olmadığına bakın.
 • Tüm ayakkabılarınızı uygun olduğunda onarın, geri dönüştürün veya çöpe atın.

Ayaklarınızı daima temiz ve kuru tutun

Ayak sağlığı önemi konusunda, hijyen en önemli noktalardan biri. Ayak hijyenini sağlarken genelde dişlerimiz gibi onları da fırçalarız ama ayak parmağı kısmını göz ardı ederiz. Ayak sağlığı için şu üç kural çok önemli: Uygun ayakkabıyı giyin, ayaklarınızı her gün yıkayın ve ayakkabılardaki aşırı nemi önleyin.

Nasır, son derece yaygın bir ayak sağlığı problemi. Nasırı, anormal basınç ve sürtünmeden kaynaklanan kalınlaşmış cilt bölgeleri olarak tanımlayabiliriz. Eğer sertleşen cilt sizi rahatsız ediyorsa pomza taşı ve yumuşatıcı kremler kullanabilirsiniz. Ancak uzmanlar popüler ayak peelinglerini veya nasır tıraş makineleriyle nasırların kesilmesini önermiyor. Bu yüzden bunu yapmayın ve pedikürcünüzün de yapmasına izin vermeyin. Çünkü bunu yapmak, özellikle şeker hastalığınız veya dolaşım bozukluğunuz varsa, ayağınıza ciddi zarar verebilir. Ayrıca semptomu tedavi etmek altta yatan nedeni düzeltmeyecektir. Ayak çevresindeki pürüzlü ve kalınlaşmış deri, yanlış ayakkabının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tırnak batması, bir diğer yaygın sorun. Tırnak batmasını önlemek için tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Kenarlarını yuvarlamayın. Eğer ağrılı bir batık tırnağınız varsa onu kendi başınıza çıkarmaya çalışmayın ve işi profesyonellere bırakın.

Peki ya ayak kokusu? Bu sorunla mücadele eden çoğu kişi ayak kokusu nasıl geçer, merak ediyor. Her gün banyo yapmak ve ardından ayak parmaklarınızın arasındaki cildi kurutmak için zaman ayırmak, kokuyu ve kokuya neden olan bakteri ve mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Ancak gerekli hijyen koşullarını sağlamanıza rağmen geçmeyen ayak kokusu sorunu yaşıyorsanız bir uzmana başvurmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Açık hava yürüyüşleri ve koşuları için: Amaca uygun koşu ayakkabısı seçmenin püf noktaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!