Açık hava yürüyüşleri ve koşuları için: Amaca uygun koşu ayakkabısı seçmenin püf noktaları

İlkbaharın gelmesi ve havaların günden güne daha da ısınmasıyla birlikte pek çoğumuz evden çok dışarıda vakit geçirmeye, egzersiz rutinlerimizi açık havaya taşıyarak bol oksijen ve güneş eşliğinde doğa yürüyüşlerine ve açık hava koşularına çıkmaya başladık.

Açık havada yapılan koşular ve doğa yürüyüşleri her ne kadar özel ekipman gerektirmeyen, basit sporlarmış gibi görünse de, doğru ekipman seçilmediğinde ve uygun teknikler kullanılmadığında sakatlanmalara kadar varabilen olumsuz durumlarla sonuçlanabiliyor.

Koşu ya da yürüyüş yapılan zeminin sertlik derecesinden eğimine, yolunuzda ne kadar engel olduğundan hangi hızda koştuğunuza kadar pek çok şey, amacınıza uygun bir koşu ayakkabısı seçmenizi gerektiren faktörler arasında yer alıyor. Açık havada yapacağınız koşularda ve yürüyüşlerde doğru ayakkabı seçimi yaptığınızda, olası sakatlanmaların ve istenmeyen pek çok durumun önüne geçebilmeniz mümkün.

Koşudan ve yürüyüşten aldığınız keyfi artırmanın ve performansınızı en üst seviyede kullanmanın yanı sıra sakatlanma riskini de en aza indirmenize yardımcı olacak önerilerimizi, sizler için bu yazımızda bir araya getirdik. Amacınıza en uygun ayakkabıyı seçtikten sonra, doğadaki en zorlu koşullarda bile rahatlıktan ve konfordan ödün vermeden koşmanın ve yürümenin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Yüksek tempoda koşmayı ve yürümeyi sevenler için

Yüksek tempoda koşarken ve yürürken, hızlı bir ivmeyle ilerlemeye çalıştığınız için vücut ağırlığınız bacaklarınıza ve ayaklarınıza ekstra bir yük bindirebilir. İleriye attığınız her adım, ayağınızın altındaki kaslarda, aşil tendonunuzda, ayak bileğinizde, kalf kasınızda, diz eklemlerinizde ve kalçanızda ekstra bir yük oluşması anlamına gelecektir. Özellikle kilo fazlalığınız ya da eklemlerinizle ilgili küçük de olsa bir probleminiz varsa, yüksek tempoda yürürken ya da koşarken, her adımınızda vücudunuzun normalde taşıdığından çok daha fazla yük taşıdığının farkında olmalısınız. 10 km’lik bir koşuda/yürüyüşte ortalama 10.000 adım attığınızı düşünürseniz, koşu sırasında bacaklarınıza binecek küçücük bir yükün bile eklem, kas ve kemik sağlığınız için ne kadar riskli olabileceğini kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. 

Koşu sırasında sarf ettiğiniz enerjiyi momentuma dönüştüren VECTIV teknolojisiyle donatılmış Flight VECTIV hız için özel olarak tasarlanmış, muhteşem bir koşu ayakkabısı. Her adımına itiş gücü kazandırırken şok etkisini %10 azaltan Flight VECTIV itiş gücü ve stabilite sağlayan 3D karbon plakası, VECTIV Kavisli Orta Taban geometrisi ve kaymayı engelleyerek her türlü zeminde güvenle hareket etmenize olanak veren SurfaceCTRL™ tutuşuyla; enerjiyi momentuma dönüştürerek her adımda daha fazla mesafe kat etmenize yardımcı oluyor.

Hafif ve enerji veren tasarımı North Face atletlerince denenen Flight VECTIV, özellikle ultra mesafeler için tasarlanmış olma özelliği taşıyor. Kevlar®, polyamid ve Matryx® kumaşları sayesinde oldukça dayanıklı yapıda olan ve güçlendirilmiş burun desteği de bulunduran Flight VECTIV, örgü sayası sayesinde ayaklarınızın nefes almasını sağlamanın yanı sıra, topuk-parmak arasındaki 6mm kalınlık farkı da adım döngülerine itiş gücü kazandırıyor. Flight VECTIV, bu benzersiz yapısıyla, enerji verimliliğinden ödün vermeden üstün denge, kavrama ve şok emilimi sağlıyor. 

The North Face’in koşucusu Kaytlyn Gerbin, “Flight VECTIV hızlı, hafif ve duyarlı. Plaka, ayakkabılara duyarlı ve yüksek performans getiriyor ve aerodinamik üst kısım, ayakkabının ayaklara uyumunu arttırırken, hafifliğini de koruyor. Kuzeybatı Pasifik’teki 93 millik Wonderland Trail’den 80 millik Transgrancanaria parkuruna kadar, beni desteklemesi için bu ayakkabılara güvendim” diyor.

Koşu yazarlarımızdan Gözde Mimiko Türkkan’ın VECTIV ile doğa koşusu deneyimleriniyse İstanbul’da bir kent ormanı ile Mont Blanc buzulunun patikaları arasında bir içsel çağrı yazımızda tüm detaylarıyla yer alıyor.

Doğanın derinliklerini keşfetmek isteyenler için

Açık havada yürüyüş yapmanın ve koşmanın en güzel yanlarından biri de doğanın kalbine inerek daha önce hiç keşfetmediğimiz rotaları ve gizli köşeleri keşfetmek. Ancak doğa bilinmezliklerle dolu ve keşiflerimiz sırasında bazen beklenmedik engellerle kaşılaşabiliyoruz. Bu nedenle eğer amacınız hızlı olmaktan çok, ne kadar engebeli olursa olsun koşu ve yürüyüş sırasında rahatınızı ve konforunuzu korumaksa, ayakkabı seçiminizde kullanılan malzemelerin dayanıklı olmasına, ayakkabının tabanının darbeyi emici yastıklarla desteklenmiş olmasına ve en önemlisi de ayakkabınızın yer tutuşunun güçlü olmasına dikkat etmelisiniz.

Dayanıklı yastıklama ve tutuş teknolojisiyle VECTIV Escape, koşu ve doğa yürüyüşü sırasında sadece spor yapmakla kalmayıp doğanın derinliklerini keşfetmek isteyenler için tasarlanmış olan bir ayakkabı. Doğada karşılaşabileceğiniz hemen hemen tüm engelleri güvenle aşmanıza yardımcı olabilecek, ultra hafif olmasına karşın bir o kadar da destekleyici 3D VECTIV plaka, VECTIV Kavisli Orta Taban geometrisi ve SurfaceCTRL™ tutuşuyla VECTIV Escape, yeni yerleri rahatlıkla keşfedebileceğiniz ideal bir hafif doğa yürüyüşü ayakkabısı. Dikişsiz örgü sayası son derece esnek olan ve ayağı rahatlıkla kavrayan VECTIV Escape, yüksek tutuşlu tabanı sayesinde engebeli zeminlerde sıkı durarak ilerlemenize yardımcı oluyor.

Uzun süreli koşu ve yürüyüşlerde rahatlık arayışında olanlar için

Bazılarımız için doğada koşu ve yürüyüş yapmak sadece egzersiz yapmak anlamına gelirken, bazılarımız için hiç bilinmeyen bir maceranın içine atılmak ve doğanın çağrısına kulan vererek saatlerce doğanın kalbinde zaman geçirmek anlamına geliyor. Koşu ve yürüyüş sırasında engebeli arazilerde, saatler süren koşular ve yürüyüşler, o sırada farkında olmasanız da bacaklarınızın ve eklemlerinizin daha fazla baskıya maruz kalmasına ve uzun süren kas ağrılarına sebep olabiliyor. Dolayısıyla uzun süre ayakta kalsanız da, hem koşu ve yürüyüş sırasında hem de sonrasında konfor sağlayacak bir ayakkabı seçimi yapmanız son derece önemli. 

Kadınlar için özel tasarlanan VECTIV Hypnum daha uzakları keşfedebilmek isteyenler için stabilite ve uzun süreli konfor sağlayan bir doğa yürüyüşü ve koşu ayakkabısı olmasıyla ön plana çıkıyor. Ultra hafif ve destekleyici 3D VECTIV plaka, VECTIV kavisli orta taban geometrisi ve SurfaceCTRL™ tutuşuyla VECTIV Hypnum, yeni yerleri rahatlıkla keşfedebileceğiniz ideal hafifliği ve konforu sağlıyor. Verdiği his ve görünüşü en sevdiğiniz spor ayakkabıya benzer ama VECTIV teknolojisiyle donatılmış olmasının yanı sıra, nefes alan file sayası, ince hatlı topukları ve orta ayak desteği ile kadınların anatomik yapısına özel şekilde biçimlendirilmiş. Topuk ve başparmak kısmı ise, kayalık patikalarda koruma sağlamak için belirli oranda güçlendirilmiş. 

Koşu ve yürüyüşte tırmanışı sevenler için

Özellikle dağlık alanlarda ve eğimli arazilerde koşmak ve yürümek, tırmanış severlerin en çok tercihe ettiği deneyimlerin başında geliyor. Tırmanış yaparken diz arkasındaki bağların, kalf kasının ve topukların doğru ayakkabı seçimiyle ve uygun topuk kalınlığıyla desteklenmesi gerekiyor. Genelde engebeli olan dağlık arazilerde koşu ve yürüyüş yapmak, eklemlerin yanı sıra ayak tabanın ön kısmına ve parmak uçlarına da ekstra yük bindirebiliyor. 

VECTIV Taraval, dağlara en iyi stilde tırmanman için klasik dayanıklılık ile üstün stabiliteyi bir araya getiren ve tırmanışınız sırasında ekstra konfor ve rahatlık sağlayan bir tırmanış ayakkabısı. Modern teknolojiyi ve retro stili bir araya getiren VECTIV Taraval‘ın ultra hafif ama yine de destekleyici VECTIV 3D plaka, VECTIV kavisli orta taban geometrisi ve SurfaceCTRL™ tutuşuyla retro görünümlü Taraval Ayakkabıları tırmanış deneyiminiz sırasında uzun süre rahatlık, stabilite ve destek sunuyor.

Koşu ve yürüyüş sırasında bacaklarınıza, ayaklarınıza ve eklemlerinize aşırı yük binmesini engellemek ve olası sakatlıkları önlemek için doğru ayakkabı seçiminin yanı sıra dikkat etmeniz gereken diğer püf noktaları ise şöyle:

  • Optimum adım uzunluğunuzu ölçerek koşu ve yürüyüş mesafenizde kaç adım attığınızı takip edin; kalçanıza ve dizlerinize çok uzun süreler, aşırı yük binmesine izin vermeyin.
  • Her adımda kas ve kemiklerinize binen yükün yarattığı şokun kısa sürmesini sağlamak için ayağınızı mümkün olduğunca kısa süre yere değdirmeye çalışın.
  • Bütün yükü topuklarınızın ya da parmak uçlarınızın üzerine vermemek yerine, yükü ayak tabanına düzgün olarak dağıtmaya çalışın.
  • Vücudunuzun yükünü ayaklarınızın yan taraflarına değil tam ortasına verdiğinizden emin olun.

Optimum adım uzunluğunu bulmak ve her adımda ayağı mümkün olduğunca kısa süre yere değdirmek teknik bir öğrenme süreci gerektirir ve uzun süre antrenman yaparak bulunabilir. Diğer maddeler ise hem doğru bir teknik geliştirerek hem de doğru koşu ayakkabısı seçmekle kolaylıkla düzeltilebilir.

Keyifli yürüyüşler, konforlu koşular! 

Bu yazı, The North Face‘in katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!