Doğa, deniz ve tarih: Güvenli turizm için alternatif yurt içi tatil rotaları

Tatil denildiğinde, kızgın kumlardan serin sulara bir atlayış geliyor çoğumuzun aklına. Oysa ki maviliklere dalmak kadar, doğayla iç içe yeşilliklerin içinde kaybolmak da harika bir tatil planı olamaz mı? Bizce olur. Otellere gitmekten, kalabalığa karışmaktan emin olamayanlar; biraz sessiz sakin kafamızı dinleyelim diyenler veya bu yıl bir farklılık arıyoruz, ne yapsak diye düşünenler, bu yazımız sizin için ilham verici fikirler içerebilir. İşte tatil planlarınızı oluştururken aklınızda bulundurabileceğiniz alternatif öneriler:

Doğayla bütünleşmek için: Kamp rotaları

Henüz otele gitmeye hazır olmayabiliriz, tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Bu noktada, kalabalıktan uzak açık hava tatili en iyisi diye düşünebilirsiniz, o zaman çadırları kurma zamanı. Doğanın iyileştirici gücünü içinizde hissedeceğiniz, özünüze dönebileceğiniz, rahatlatıcı bir tatil deneyimi için kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

Önerilerimiz: Akyaka Gökova Orman Kampı, Adrasan Kamp Alanı, Ilıca Camping, Sığacık Akvaryum Koyu Kamp Alanı, Delikli Koy Kamp Alanı

İlginizi çekebilir: Karantina yazının en az riskli ve en güvenilir tatil trendi: Kamp yapmak

Hem spor hem tatil için: Doğa yürüyüşü rotaları

Uzun uzun yürüyüşler yaparken zihninizi rahatlatacak ve doğal güzellikleri ile de sizi kendisine hayran bırakacak bir yerler arıyorsanız doğa yürüyüşü rotalarını tatil planlarınıza ekleyebilirsiniz. Güvenli, huzurlu, macera dolu bir tatil için Türkiye’nin ününü dünyaya yaymayı başarmış güzellikteki yürüyüş yollarını görmeden bir yaz tatilini daha geçirmek istemiyorsanız hemen bir rota çizmeye başlayabilirsiniz.

Önerilerimiz: Likya Yolu, Ihlara Vadisi, Hitit Yolu, Sülüklü Göl, Frigya Vadisi

İlginizi çekebilir: Likya Yolu hikayeleri: Bir yürüyüş rotasından insan ve doğa manzaraları

Tarihin derinliklerinde kaybolmak isteyenler için: Antik kentler

Siz de tarihi bir yeri ziyaret ederken yıllar önce orada bulunan insanların nasıl yaşadığını, neler yaptığını, neler yiyip içtiklerini merak etmeye başlıyor musunuz? Yürürken kim bilir hangi olaylara şahitlik etmiş olan o taşların hikayesi ilginizi çekiyor mu? Eğer öyleyse hem turizm hem kültür tatili olarak değerlendirebileceğiniz antik kentleri alternatifler listenize ekleyebilirsiniz. Tarihin tozlu sayfalarını aralamak, benzersiz yapıtları keşfetmek için farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemizde bulunan antik kentleri ziyaret edebilirsiniz.

Önerilerimiz: Efes Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Ani Antik Kenti, Antik Kenti, Truva Antik Kenti, Hattuşa Antik Kenti

İlginizi çekebilir: 6 Antik İyon kentinden geçen Efes-Mimas Yolu ile tarihin izlerini spor yaparak keşfedin

Romantik bir kaçış için: Şarap rotaları

Belki uzun bir tatil planınız yok ya da işlerinize ara veremeyeceğiniz bir dönemdesiniz ama biraz kafa dağıtmaya ihtiyacınız var. O zaman, şarap evlerini değerlendirebilirsiniz. 1-2 günlük kaçış rotası oluşturmanıza yardımcı olacak, hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinde son yıllarda popülerliği ve sayısı artmış olan şarap evlerinden birini tercih edebilirsiniz. Hemen üzüm bağlarının yanına konumlanmış şık otellerden birinde konaklayıp romantik bir gün geçirebilirsiniz. Bağları gezerek şarap tadımı yapabilir, düzenlenen atölyelerden birine katılabilirsiniz.

Önerilerimiz: Bakucha Vineyard Hotel, Barbaros Vineyard House, Urla Bağ Evi, Hotel Caeli, Sunolus Vineyard House

İlginizi çekebilir: Trakya bağ rotası: Bağcılık, şarap üretimi ve 4 görülesi bağ evi

Nefes kesen manzarası, lezzetli sunumları ile keyfine doyamadığımız Barbare Bağları’nda ufak bir gezintiye çıkıp şarap tadımı yaptıktan sonra şık konaklama bölümünde huzur dolu bir gün geçirdik.

Sıradışı bir deneyim için: İlginç doğa oluşumları 

Kendi kendini güzelleştiren, eşsiz mucizelere ev sahipliği yapan doğa, hayran bırakıcı güzellikteki doğal oluşumlarıyla bir kez daha bizleri ilham verici bir keşfe davet ediyor. Kuzeyinden güneyine her bir köşesinde doğanın harika yapıtlarına sahip çıkan Türkiye, kanyonları, krater gölleri, obrukları, mağaraları, şelaleleri ve çok daha fazlasıyla sizi büyülemek için bekliyor. Daha ilginç yerler görmek, alışılmışın dışında bir rota oluşturmak için ülkemizin doğal oluşumlarını kapsayan bir rota belirleyebilirsiniz.

Önerilerimiz: Pamukkale Travertenleri, Kapadokya, Meke Krater Gölü, Sapadere Kanyonu, Cennet Cehennem Obrukları, Salda Gölü

İlginizi çekebilir: Rota yeniden oluşturuldu: Pamukkale

Enfes manzaraya doymak için: Bungalov evler

Mis gibi doğanın kokusunu içine çekip huzur bulmak isteyenler; şehirden çok bunaldım sadece sessizlik istiyorum diyenler; nefes almaya ihtiyacım var diye düşünenler… Tatil illaki sıcak kumlar serin denizlerde olacak değil ya, kendinizi dinleyebildiğiniz, bedeninizi/zihninizi dinlendirebildiğiniz her an tatile dönüşebilir. Ormanın içinde kendinizle veya sevdiğinizle birlikte her şeyden uzak

Önerilerimiz: Nefes Mekan, Hayıtbükü Ahşap Evleri, Olympos Village, Ada Bungalov, Kazdağları İda Natura Bungalov Otel

İsmi gibi derin derin mis gibi havayı içimize çektiğimiz Nefes Mekan’da ormanın yeşilliği ve gökyüzünün maviliğinden başka gözümüz bir şey görmedi. Tüm günü keyifle ateşin etrafında bir şeyler içerek geçirdikten sonra siz de bizim gibi bungalov evlerin balkonunda hayallere dalabilirsiniz.

Mavi yolculuk rotası: Denizler

“Beni maviliklerin derinliklerinde bırakın, gerisini ben hallederim.” diye düşünüyorsanız ihtiyacınız olan mavi yolculuk diyebiliriz. Denizin serinliği, yosunların doyulmaz kokusu, saçlarda varlığını hissettikçe mutluluk veren deniz tuzu… Gözlerinizi kapatıp sadece denizi dinleyebileceğiniz rotalar oluşturabilir, güzel denizlerle çevrili ülkemizin maviliklerini keşfedebilirsiniz.

Önerilerimiz: Alanya, Fethiye, Kaş, Göcek, Ayvalık

El değmemiş güzellikleri ve henüz keşfedilmemiş yerleri ile görsel şölen tadındaki Ortunç Koyu’nda muhteşem manzaranın gerçekliğine inanmakta kısa süre zorlansak da serin ve berrak suların tadını çıkarmak için kendimizi maviliklere bıraktık.

Konforlu kamp deneyimi için: Glamping alanları

Evet, camping değil glamping. İngilizce büyüleyici anlamına gelen “glamorous” sözcüğü ile “camping” sözcüğünün birleşmesinden oluşan “glamping”, doğanın muhteşem güzelliği ile birleşmiş konforlu bir tatil deneyimini içeriyor. “Doğayla iç içe olmaya bayılıyorum ama çadırda kalabileceğimden emin değilim.” diyorsanız hemen glamping alanlarını incelemeye başlayabilirsiniz.

Önerilerimiz: Perdue, Avalon Steppes, Club Amazon Bördübet, Cunda Fora Glamping, Longosphere

Gün ışığında temiz havanın ve manzaranın tadını çıkarıp hava karardığında ise kendimizi yıldızların güzelliğine kaptırdığımız Gökyüzü Kutupları’ndan tazelenerek döndük.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin en iyi ‘Glamping’ adresleri: Lüksün sadelikle buluştuğu, doğayla iç içe bir tatil deneyimine hazır olun

Bonus: Şehirde kalacaklar için muhteşem güzellikleriyle İstanbul

İşler çok yoğun, pek şehirden kaçabilecekmişiz gibi durmuyor; zaten pandemi dolayısıyla bir yerlere gitmekten emin olamıyoruz derseniz, sizin için de İstanbul’da keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak önerilerimiz var. Büyükada’da dondurma yerken bisiklet keyfi yapabilir; Yerebatan Sarnıcı’nın hayran bırakan güzelliğini ziyaret edebilir; Boğaz’a karşı bol köpüklü bir Türk kahvesi içebilirsiniz.

Önerilerimiz: Topkapı Sarayı, Aya Yorgi Kilisesi, Laleli Taşhan, Pierre Loti, Anadolu Kavağı

Deniz, kum, güneşten çok daha fazlasını arıyorsanız, bu yıl daha güvenli, kalabalıktan biraz daha uzak ve doğayla iç içe bir tatil geçirmeyi planlıyorsanız seçenekler oldukça fazla. Hala keşfedilmeyi bekleyen eşsiz güzellikleri ve köklü tarihi ile tam bir turizm cenneti olan ülkemizde gezip görecek yerlerin listesi hiç azalmaz. 🙂

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin pek bilinmeyen seyahat rotaları

Kaynak: gezimanya, neredekal, obilet, bizevdeyokuz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!