6 Antik İyon kentinden geçen Efes-Mimas Yolu ile tarihin izlerini spor yaparak keşfedin

Tesadüfen haberdar olduğum, güzeller güzeli, 350 km’lik bir güzergahtan bahsetmek istiyorum sizlere. 6 antik İyon kentinden geçen; yani Ephesus (Efes-Selçuk), Kolophon (Değirmendere-Menderes), Lebedos (Ürkmez-Seferihisar), Teos (Sığacık-Seferihisar), Klazomenai (İskele-Urla) ve Erythrai’yi (Ildırı-Çeşme) birbirine bağlayarak, Karaburun Yarımadası’nı saracak şekilde tasarlanmış olan birkaç tane temayı içinde barındıran bir yol bu.

karaburun
Efes-Mimas Yolu

Efes-Mimas Yolu hakkında bilgiler

8 bin yıl öncesine yolculuk yapma imkanı sunan rotada, tarihin izlerini sürmek mümkün, hem de birçok farklı şekilde. Dilerseniz sadece yürüyüp, bisiklete binerek doğayla kucaklaşabilir, dilerseniz zeytin rotasından ilerleyebilir, dilerseniz bağların bulunduğu alanları tercih edebilirsiniz, arada yerel pazarlara uğrayabilir, hatta festivallere katılabilirsiniz. Bir de mavi rota var ki evlere şenlik. Tüm detaylara şuradan ulaşabilirsiniz. 350 km. ana yolun uzunluğu. Tali yollar da eklenince yürüyüş yolu 709 km.’ye (49 parkur), bisiklet yolu 773 km.’ye çıkıyor.

İlgili yazı: Dünyanın en güzel bisiklet yolları

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılandırılan yoldan Karaburun’daki tabelalar sayesinden haberim oldu. Görünce yürümeye başladım ama yürüyüş yolunun başlangıç noktasına kadar gidebildim sadece. Güneş batıyordu ve ıssız bir yolda yürümemi gerektirecek malzemelerden hiçbiri yoktu yanımda; istemeye istemeye geri döndüm. Ertesi sabah da köyden ayrıldığım için, aklımda kaldı o yol. Sonra aynı tabelalara Alaçatı’da rastladım ve bu seferki fırsatı kaçıramazdım. Bisiklete atladığım gibi ver elini Ildırı.

kıvanc efes mimas yolu
Benim yüzüm pek görünmese de neyse ki diğer güzellikler ortada.

Diyeceğim o ki, yolunuz o taraflara düşerse mutlaka ziyaret edin bu rotayı. Hem farklı yerler görmüş, hem de şehre döndüğünüzde “Off yine yedik, içtik, yattık tatilde” dememiş olursunuz :))

Yarımada İzmir

Unutmadan: İstanbul Maratonu kayıt ücretlerine 31 Temmuz’da zam geliyor, acele edin. Eğer iyilik peşinde koşmak isterseniz de bana bir mail atıverin: [email protected]

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam