Türkiye’nin pek bilinmeyen seyahat rotaları

2016 yılının 40. gününü geride bıraktığımız bugün, içinde bulunduğumuz taptaze yıla anlam katmak için biraz seyahat planı yapmaya ne dersiniz? Yeni ve heyecan verici keşifler için çok uzaklara gitmek ya da bütçenizi çok zorlamak istemiyorsanız Türkiye’nin gizli kalmış hazinelerini mercek altına almalısınız! İşte Türkiye’nin dört bir yanında bulunan ve eğer şimdiye kadar görmediyseniz sizi yollara düşürecek muhteşem seyahat rotaları:

Salda Gölü

Türkiye’nin tam ortasında, Maldivler’i andıran bir güzellik olduğunu söylesek ne dersiniz? Denize kıyısı bile olmayan Burdur’da bulunan Salda Gölü bembeyaz kumlu plajlarda yüzmeye imkan veren huzurlu bir tatil rotası. Son yıllarda gezginler tarafından keşfedildikçe daha da popülerleşen bu güzel gölün sırrı, suyunun içerdiği bol miktarda magnezyum. Suda eriyik halde bulunan magnezyumun çökelmesi ile oluşan bembeyaz kumlar sayesinde özellikle fotoğrafçıların favorisi haline gelen Salda Gölü, aynı zamanda 200 metrelik derinliği ile Dünya’nın en derin göllerinden biri sayılıyor.

Son yıllarda çevresinde pek çok nitelikli turistik tesis açılan Salda Gölü’nün çevresinde doğaseverlerin rağbet gösterdiği kamp alanları da bulunuyor.

Salda Gölü
Salda Gölü

Acarlar Longozu

İstanbul’a sadece 2 saat uzaklıktaki bu doğa harikası, Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü noktanın 6 km kadar batısında yer alıyor. Bitki ve hayvan çeşitliliği açısında Türkiye’nin ender bölgelerinden olan Acarlar Longozu çevresinde halka açık piknik alanları da mevcut.

Özellikle longoz üzerinde bulunan nilüferlerin çiçeklerini açtığı sabah saatlerinde ziyaret etmenizi önerdiğimiz Acarlar Longozu’na kano ya da deniz bisikleti kiralayarak kendinizi 1 saatliğine Amazon Nehri’nin gizemli dünyasında hissedebilirsiniz!

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Tirilye

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı hoş bir kasaba olan Tirilye, el değmemiş doğası, uçsuz bucaksız zeytin bağları ve lezzetli yemekleri ile meşhur bir destinasyon. Dar Arnavut kaldırımlı sokakları, cumbalı Osmanlı – Rum evleri ve tarihi çarşısı ile tam bir butik seyahat rotası olan Trilye’de şirin mi şirin ev pansiyonları ve butik oteller mevcut.

Geçimini zeytincilikten sağlayan ve diğer ismi “Zeytinbağı” olan Tirilye’den ayrılmadan önce, bölgede yaşayan köylülerin ürettiği mis kokulu zeytinyağlarından ve doğal zeytinyağlı Tirilye sabunlarından mutlaka almalısınız!

Tirilye
Tirilye

Eski Datça

İçinde yaşadığımız zamandan bir süre koparak başka bir boyuta ışınlanmak isteyenleri Datça merkeze yaklaşık 2,5 km uzaklıkta bulunan Eski Datça’ya alalım! Zamanın naif, güzel ve aheste bir şekilde aktığı Eski Datça minicik ama sihirli bir yer! Türk edebiyatının en önemli şairlerinden Can Yücel’in de uzun yıllar yaşadığı bu sokaklarda fotoğraf çekmeden durabilmek imkansız.

Eski Datça’ya gittiğinizde, bölgeye özgü taş evlerden dönüştürülen otel ve pansiyonlarda konaklayabilir, Orhan’ın Kahvesi’nde gözleme yiyebilir ve Eski Datça Pazarı’ndan yöresel ürünler satın alabilirsiniz.

Eski Datça sokakları
Eski Datça sokakları

Kemaliye

Doğa sporları ve adrenalinden hoşlanıyorsanız doğruca Erzincan’ın doğa harikası ilçesi Kemaliye’nin yolunu tutmalısınız!

Kars’a kadar yol alan Doğu Ekspresi’nin de uğradığı merkezlerden biri olan Kemaliye’de bulunan Karanlık Kanyon, Grand Canyon’dan sonra Dünya’daki en büyük 2. Karanlık kanyon olarak kabul ediliyor. Kaya tırmanışından, raftinge, kampçılıktan, trekkinge kadar pek çok doğa sporu için son derece elverişli bir bölge olan Kemaliye’de her yıl bir doğa sporları şenliği de organize ediliyor.

Kemaliye Karanlık Kanyon'da bisiklet turu
Kemaliye Karanlık Kanyon’da bisiklet turu

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Doğa içinde huzuru bulabileceğiniz bir yer: Plitvice Gölü Milli Parkı

Dünyadaki en ilginç ve güzel tatil yerleri

Her şeyi bırakıp taşınmak isteyeceğiniz inanılmaz güzellikteki kasabalar

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!