İstanbul’un en fotojenik mahalleleri

Her gün içinden geçip gittiğimiz sokakları görmek için, dünyanın en uzak köşelerinden gelenler olması aslında ne kadar şahane bir şey değil mi? Her köşesinde bambaşka bir hikaye, her taşında ayrı bir efsane taşıyan kadim şehir İstanbul, biraz yorgun ve yaşlı olsa da hala çok güzel ve cazibeli. Biz de Uplifers olarak, İstanbul’un en fotojenik mahalleleri ile sizler için bir İstanbul turu planladık…

Balat

Balat'ta tarih ve modern sanat bir arada
Balat’ta tarih ve modern sanat bir arada

İstanbul’un en karakteristik mahallelerinden biri olan Balat, geçtiğimiz 10-15 yıllık dönemde, özellikle dizi ve film setlerine bolca ev sahipliği yapmasıyla epey popülerleşti. Fatih ilçesine bağlı bir mahalle olan Balat’ın renkli cumbalı evlerinden oluşan özel mimarisinin tarihi ise, 15. yüzyıldan itibaren bölgeye yerleşen Sefarad Yahudilerine dayanıyor. Musevi mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan bu renkli mahalle, yerli halkın 1950’lerde buradan tamamen göç etmesinin ardından çok daha kozmopolit bir çehreye bürünmüş.

Süleymaniye

Süleymaniye
Süleymaniye

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt’ta bulunan merkez kampüsü ile Süleymaniye Camii arasında bulunan bu çok eski semt, Osmanlı’nın kozmopolit yapısının izlerini taşıyan bir çehreye sahip. Süleymaniye Camii’nin görkemli külliyesi, çevrede bulunan tarihi Osmanlı evleri ve mahalle boyunca sıralanan şirin çay bahçeleri ve lokantalar, İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında daima özel bir yere sahip.

Beyoğlu

Beyoğlu, nam-ı diğer Pera, İstiklal Caddesi dışında da pek çok saklı hazineye ev sahipliği yapıyor. Özellikle sokak aralarında gizlenmiş gibi duran kiliseleri ve tarihi hanları, fotoğraf çekmek için ideal bir doku sağlıyor. Surp Hogvan Vosgeparan Kilisesi, Aya Triada, Zapyon Lisesi, Afrika Han ve Köçekoğlu Malikanesi gibi pek çok eser tüm ihtişamıyla fotoğraflanmayı bekliyor!

Kuzguncuk

Kuzguncuk
Kuzguncuk

Görsel kaynak: theguideistanbul.com

En renkli, en şirin ve iyi korunmuş boğaz semtlerinden Kuzguncuk, hem kendine has mimarisi hem de dünya tatlısı mahalle sakinleri sayesinde adeta bir cazibe merkezine dönüşmüş durumda. Renkli ahşap Rum evlerinin bulunduğu birkaç sokağın yanı sıra, sanat galerileri, şirin kafeleri ve Simotas Binası gibi özel mekanları ile Kuzguncuk, kelimenin tam anlamıyla deniz kokan, bol kedili bir İstanbul semti!

Burgazada

İstanbul’da görülmesi gereken yerler deyince akla ilk Prens Adaları gelir! Prens Adaları’nın en yeşil adası Burgazada, ünlü Türk öykücü Sait Faik’in de yaşadığı yer olmasıyla ünlü. Adada bulunan ve denize tepeden hakim olan Kalpazankaya, Hristos, İndos ve Bayraktepe gibi bölgelerinde muhteşem fotoğraflar çekmek mümkün.

İlginizi çekebilir: İstanbul’un farklı tatlarıyla keşfedilesi dünya mutfakları

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!