Turist değil gezgin gibi davranmanın altın kuralları

Yeryüzü, içinde bin bir çeşit rengi, kokuyu ve lezzeti barındıran koca bir ziyafet sofrası gibi! Tüm bu tatları keşfetmenin en iyi yoluysa tabii ki seyahat etmek! Ancak seyahat etmenin sadece bir destinasyondan diğerine giderek, orada görmeniz gereken şeyleri görmekten ibaret olmadığını unutmayın. Hayatta deneyimleyeceğiniz her şeyden bir kazanım elde edeceğiniz gibi, gerçek bir kaşif bakış açısıyla çıktığınız seyahatler de ruhunuza ve hayal gücünüze derinlik katacaktır. İşte kişisel gelişimin en keyifli hali seyahatlerinize anlam katmak için, bir turist gibi değil de gerçek bir gezgin gibi seyahat etmenin altın kuralları:

Bir gezgin asla keşfetmekten korkmaz
Bir gezgin asla keşfetmekten korkmaz

Yerel kültürlere saygı ve ilgi duyun

Gerçek bir gezgin gibi seyahat edebilmenin en önemli kurallarından biri de gittiğiniz yerde var olan kültürel yapıya saygı duymaktır. Örneğin size tamamen yabancı bir kültürden insanların gerçekleştirdiği bir ibadet ritüelini “saçma ve manasız” diye yaftalamak yerine, yerel halktan birileriyle konuşarak o ritüelin amacını ve hikayesini öğrenmeye çalışın.

Yerel mutfaklardan lezzetler deneyimleyin

Tamam kabul ediyoruz, bazı mutfaklar (Uzak Doğu ve Kuzey Afrika gibi) yeme içme alışkanlıklarınızla taban tabana zıt olabilir! Ancak gittiğiniz egzotik bir yerde, otel restoranlarına ve fast food zincirlerine abone olursanız o yere gerçekten gitmiş sayılmazsınız. Bu yüzden yerel yemekleri araştırın ve sormaktan vazgeçmeyin. Damak tadınıza uygun bir şey bulacağınıza emin olabilirsiniz!

Yerel yemek denemeden olmaz!
Yerel yemek denemeden olmaz!

Görsel kaynak: roughguide.com

Düşündüğünüzde sizi tedirgin eden şeyleri deneyimleyin

Uzaktan baktığınızda “Deli mi bunlar? Ben bunu asla yapamam!” dediğiniz bir şeyler deneyimlemeye çalışın. Bir kanyon gezisine katılın, bungee jumping yapın ya da paraşütle uçaktan atlayın! Bu tip deneyimler kendinizi mental olarak güçlü hissetmenize yardımcı olur.

Gittiğiniz yerde konuşulan dilden cümleler öğrenin

Gittiğiniz yerde konuşulan dilde -en azından- “Günaydın” “Merhaba” ya da “Afiyet olsun” gibi temel cümle kalıplarını öğrenip kullanmaya çalışın. Bakarsınız yepyeni bir dil öğrenmeye karar verirsiniz!

Farklı dillerde merhaba!
Farklı dillerde merhaba!

Gideceğiniz yerle ilgili araştırma yapın

Uçaktan iner inmez birilerinin sizi yönlendirmesini beklemek yerine, gideceğiniz yerle ilgili bol bol araştırma yaparak seyahatinizin detaylarını kendiniz planlayın. Unutmayın seyahat planlamak da en az seyahat kadar keyifli ve hayal kurmaya açık bir süreçtir!

Lüks ve konfor önceliğiniz olmasın

Elbette kimse biraz rahatlığa hayır demez. Ancak seyahatlerinizde konfor ve lüks gibi beklentilerinizi, deneyim yaşama maddesinin önüne geçirmeyin. Çünkü en eğlenceli ve ufuk açıcı deneyimler genelde pek konforlu şartlarda yaşanmaz!

Lüks ve konfor, seyahatlerde her zaman mutluluk getirmeyebilir
Lüks ve konfor, seyahatlerde her zaman mutluluk getirmeyebilir

Görsel kaynak: www.zastavki.com

Hoşgörüyü ve sabrı elden bırakmayın

Seyahatiniz boyunca işler genelde planladığınız gibi gitmez. Uzun vize kuyrukları, rötarlar, konaklama sorunları ya da bürokratik sıkıntılar bu tip seyahatlerin fıtratında vardır diyebiliriz. Siz siz olun, gerçek bir gezginin bu gibi durumlarda moralini bozmadan “Ee şimdi n’apıyoruz?” diyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Seyahatlerinizin kaderini eşyalarınız / valizleriniz belirlemesin

Bir süre evinizden ayrı kalacaksınız diye tüm evi yanınıza almanıza hiç gerek yok. Çünkü gezginler, minimum eşyadan maksimum faydayı sağlamayı çok iyi bilirler. Valizlerinizi planlarken ihtiyaçlarınızın dışına çıkmamaya gayret edin.

Daha çok gezebilmek için “Travel hacking” öğrenin

Bir gezginin, bir turistten farkı, henüz seyahati bitmeden diğer seyahatini planlamaya başlamasıdır! Siz de “Ben turist değil gezginim” diyorsanız travel hacking ile ilgili tüyolar içeren yazımızı okumadan geçmeyin.

Toplu taşıma kullanın

Bir şehri keşfetmenin en pratik ve en ekonomik yolu toplu taşıma kullanmaktır. Böylece zamandan ve paradan tasarruf edebileceğiniz gibi, o şehrin yerli halkı nasıl yaşar, neler yapar gibi sorularınıza da cevap bulabilirsiniz.

Moskova Metrosu başlı başına bir şehir gibi!
Moskova Metrosu başlı başına bir şehir gibi!

Sokaklarda kaybolmaktan geri durmayın

Eğer güvenlik / dil ile ilgili sorun yaşamıyorsanız, haritaları, navigasyon cihazlarını bir kenara bırakın ve o şehrin sokaklarında kaybolun! Günün sonunda, aylarca arasanız bile bulamayacağınız saklı güzellikler keşfedeceksiniz.

 

Kaynaklar:

forbes.com

nomadsworld.com

huffingtonpost.com

thoughtcatalog.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Gezgin olmanın da bir karakteri olduğunu biliyor muydunuz?

Gezgin anneden tavsiyeler: Çocuğunuzla seyahate nasıl hazırlanabilirsiniz?

Keşfetmekten vazgeçmeyenlerin çok seveceği sıra dışı müzeler

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!