Keşfetmekten vazgeçmeyenlerin çok seveceği sıra dışı müzeler

Müze deyince akla genelde görkemli heykel ve sütunlarla bezeli arkeoloji müzeleri ya da tarihi objelerin cam muhafazalarda korunduğu etnografya müzeleri gelir. Ancak dünyada öyle sıra dışı müzeler var ki, müze gezmekle ilgili ön yargıları olan gezginleri bile bir mıknatıs gibi kendine çekebilir! İşte dünyanın farklı yerlerinde bulunan en sıra dışı müzeler:

UFO Müzesi ve Araştırma Merkezi / A.B.D

New Mexico'da bulunan UFO Müzesi
New Mexico’da bulunan UFO Müzesi

Uzay ve bilim kurgu meraklılarının mabedi UFO Müzesi ve Araştırma merkezi, 1947 yılında Roswell / New Mexico’da gerçekleştiği iddia edilen UFO fenomeni üzerine kurulan bir müze. Dönemin Amerikan hükümeti tarafından örtbas edildiği düşünülen bu UFO fenomenini yaşatmak isteyen binlerce kişi bu enterasan müzeyi ziyaret etmeye devam ediyor.

Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi / Hindistan

Tuvalet Müzesi
Tuvalet Müzesi

Görsel kaynak: metro.co.uk

Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde bulunan bu müzenin fikri, Dr. Bindeshwar Pathak isminde Hindistanlı bir akademisyenin yürüttüğü bir araştırmadan doğmuş. Araştırması sonunda karşılaştığı uluslararası tuvalet kültürlerini sergilemeye karar veren Pathak’ın bu projesi epey ilginç bir müzeye dönüşmüş.

Kötü Sanatlar Müzesi / A.B.D

Tüm sanat müzeleri “güzel sanatlar” üstüne olacak değildi ya?! Bu fikirden yola çıkan bir girişimcinin evinin garajında başlattığı bir proje olan Kötü Sanatlar Müzesi / Museum Of Bad Arts, şu an Boston’da 3 farklı lokasyonda ziyaretçi kabul ediyor.

Bitmiş İlişkiler Müzesi / Hırvatistan

Bitmiş İlişkiler Müzesi
Bitmiş İlişkiler Müzesi

Görsel kaynak: whatsdavedoing.com

Merkezi Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te olsa da aslında gezici bir müze olan Museum Of Broken Relationships  yani Bitmiş İlişkiler Müzesi, insanların etkileşimli olarak katkı sunabildiği bir müze. Biten ilişkilerden kalan çeşitli objelerin çarpıcı hikayeleri ile sergilendiği müze gerçekten görülmeye değer.

Masumiyet Müzesi / Türkiye

Masumiyet Müzesi
Masumiyet Müzesi

Görsel kaynak: Wikipedia

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un aynı isimli romanından yola çıkan bir proje olan Masumiyet Müzesi, romanda konu edilen iki İstanbullu aileye dair tasvirleri canlandırırken; aynı zamanda bu imgelere çağdaş sanat dokunuşlarıyla anlam katan çok özel bir mekan. İstanbul’a ve romana dair nostaljik detayların sergilendiği Masumiyet Müzesi tamamen yazarın sağladığı finansmanla oluşturulmuş bir müze.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Wish Tree (Dilek Ağacı) Sergisi 25 Aralık – 23 Ocak arasında izleyiciyle buluşuyor

Mural İstanbul: Graffiti’nin dönüştürücü etkisi

Dünyanın farklı yerlerindeki müzik ve dansların ortak bir noktası var

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!