Wish Tree (Dilek Ağacı) Sergisi 25 Aralık – 23 Ocak arasında izleyiciyle buluşuyor

Uplifers okuyucularının spor, lifestyle ve toplumsal cinsiyet kimlikleri üzerine yazılarıyla tanıdığını ve aslen fotoğraf temelli projeler üretip sergileyen Gözde ‘Mimiko‘ Türkkan’ın dördüncü kişisel sergisi Wish Tree (Dilek Ağacı) 25 Aralık – 23 Ocak arasında The Empire Project’te izleyiciyle buluşuyor.

Önceki sergileri Pay Here – Kesişme IV (2010), Baktım Sana (2011), Full Contact (2012) ve Fight-Flight-Freeze (2013) ile toplumsal kimlik, cinsiyet ve beden politikalarını ele alan ve izleyiciyi sorgulamadan kanıksanan gerçeklerle yüzleştirmeyi amaç edinen Türkkan, Wish Tree ile bu itkilerini yeni projelerinde toplumun ve insan doğasının farklı belirtilerine dair güncel gözlemlerini ortaya koyuyor.

Bu sergideki farklı projelerinin kesişme noktasını ise, “Bir yanda dünyanın çeşitli yerlerinden, farklı cinsiyet, yaş, kültür, köken, dil veya inanç sisteminden insanların ortak doğalarını hatırlatan itkiler, duygular, hayal kırıklıkları, umutlar, dilekler… Diğer yanda insan doğasının zıtlıkları ve arzularıyla var olma mücadelesindeki suretler; öbür yanda kimliği ve varlığını ‘öteki’ tarafından arzu edilerek kabul ettirmek ve var olmak isteyenler” olarak tanımlıyor Türkkan.

Wish Tree (Dilek Ağacı) Sergisi 25 Aralık -  23 Ocak arasında izleyiciyle buluşuyor standart 1
Wish Tree serisinden

Serginin büyük kısmını oluşturarak ona ismini veren ve pek çok kültürde yer bulan dilek ağaçlarına gönderme yapan Wish Tree serisi, izleyiciyi farklı ülkelerden kültürler, adetler, inançlar ve duruşlarla buluşturuyor. İzleyici tam olarak tanımlayamadığı, fakat çağrışımlar sayesinde tanıdıklık hissi yaratan bu adetlerle, farklılıkların arasından sıyrılan evrensel bakışlarla, benzerlerine sıklıkla şahit yahut özne olduğu sevgi, arzu, öfke, merak, yalnızlık gibi duygularla baş başa kalıyor. Bu bakımdan Gözde Mimiko Türkkan’ın şu ana kadarki en optimist çalışması olan Wish Tree, “Hem bireysel hem toplumsal düzeyde farklılıklara karşı anlayışın ve empatinin tükendiği bir dönemde umut verici bir rol üstlenmeye çalışıyor”: Tanınmayana karşı olan ötekileştirme dürtüsünün fark edildiği ve ondan korkma ve dışlama refleksinin devre dışı bırakıldığı bir toplum hayali.

Wish Tree (Dilek Ağacı) Sergisi 25 Aralık -  23 Ocak arasında izleyiciyle buluşuyor standart 2
Now You See Me serisinden

Serginin diğer önemli kısmını oluşturan Now You See Me (İşte Şimdi Gördün Beni) ise Türkkan’ın şimdiye dek toplumsal cinsiyet ve beden politikalarına dayandırdığı çalışmaların en yeni parçaları. “Amatör ve amatör simülasyonu olan porno videoları, oyuncu seçimi yapılan ‘casting couch’lar, ‘cam girl’ler, sosyal medya aracılığıyla kamuya sunulan ve varlığımızın en çekici temsilini inşa etmemizi sağlayan ‘selfie’lerin yeniden oto portre olarak kurgulanan” bu seri ile insan olarak değerimizin bir başkası tarafından ne derecede kabul edildiğimize bağlı olduğundan bahseden Lacan’a da selam vererek, bir başkası tarafından arzu yoluyla kabul edilme haline odaklanıyor Mimiko.

Wish Tree, 25 Aralık 2015 – 23 Ocak 2016 tarihleri arasında The Empire Project’te izlenebilir.

Wish Tree (Dilek Ağacı) Sergisi 25 Aralık -  23 Ocak arasında izleyiciyle buluşuyor standart 3
Now You See Me serisinden bazı parçalar 12-15 Kasım’da Contemporary İstanbul 2015 ‘te gösterildi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!