Travel hacking nedir? Nasıl yapılır?

Dünyanın belki de en çok imrenilen insanları arasındadır sırt çantalı gezginler. Yeryüzündeki pek çok farklı coğrafyayı görüp buralarda benzersiz deneyimler yaşayan gezginler, seyahatlerinden daha çok fayda almak için ne gibi yöntemler izliyor dersiniz? Daha ucuz ve verimli seyahat etmek için her yolu deneyen gezginlerin uyguladığı bu yöntemler, tüm dünyadaki seyahat tutkunları arasında da hızla yayılan travel hacking isimli bir akıma dönüştü. Peki travel hacking nedir ve iyi bir travel hacker olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Ucuz havayolu şirketleri
Ucuz havayolu şirketleri

Her kuruşunuzun değerini bilin

Travel hacking’in temeli, seyahat sektöründeki sistem açıklarından faydalanarak yolculuğunuzu en uygun fiyatlara mal etmektir. Bunun için yapılabilecekler ise bir hayli fazla: İşe charter adı verilen ucuz havayolu şirketlerini tanıyıp onları sürekli takip ederek başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz havayolu şirketlerinin mail listelerine kayıt olmayı ihmal etmeyin. Böylece ucuz bilet kampanyaları ve promosyonlardan an be an haberdar olabilirsiniz.

Seyahat sektörünü tanıyın

Seyahat sektörünü ve sektörün gezginlere sunduğu imkanları tanımadan bu işte başarılı olamazsınız. Örneğin hangi havayolu şirketinin nasıl bir müşteri sadakat programı sunduğunu bilmeden bu programlara üye olmayın. Ya da kredi kartı kullanıyorsanız mutlaka bankaların uçuş puanı / mili biriktiren anlaşmalı kredi kartlarını tercih edin ve harcamalarınızı bu kartlar üzerinden yapın.

Havacılık sektöründe yolcu hakları konusu da hakim olmanız gereken başlıklardan biridir. Çünkü haddini aşan bir rötar ya da mükerrer koltuk rezervasyonu gibi mağduriyetler karşısında firmalar size ücretsiz bilet ve ekstra mil yükleme gibi bazı güzellikler yapabilirler. Unutmayın, böyle durumlarda talepkar olmak en iyisidir!

Mümkün olduğunca online olun

Bağlantılı uçuşlar daha ekonomik olabilir
Bağlantılı uçuşlar daha ekonomik olabilir

Bağlantılı uçuşları tercih etmek, havalimanlarında vakit kaybetmenize neden olsa da bu tercihiniz yolculuğunuzu önemli ölçüde ucuza getirebilir. İşte bu noktadan hareketle yolculuğunuzu, skyscanner.com ya da kayak.com gibi karşılaştırmalı online bilet portallarını kullanarak planlamak, farklı ücret / rota seçeneklerini daha iyi incelemenize imkan verecektir.

Travel hacking bloglarını takip edin

Travel hacking nedir sorusunun en detaylı cevabını travel hacker'lardan alabilirsiniz
Travel hacking nedir sorusunun en detaylı cevabını travel hacker’lardan alabilirsiniz

Dünyanın farklı ülkelerinden çıkmış travel hacker’lara ait blog ve sosyal medya hesaplarını takip etmeyi ihmal etmeyin. Travel hacking nedir sorusunu geniş geniş yanıtlayan bu içerikleri takip ederek, hem son gelişmelerden haberdar olabilir hem de sizinle aynı amacı paylaşan insanlarla bire bir iletişim kurabilirsiniz. Size tavsiye edebileceğimiz en iyi travel hacking blogları: Travel Hacking Cartel ve The Art Of Non Conformity’nin yazarı Chris Guillebeau’nun şahane blogu.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Seyahatlerinizi organize etmenize yardımcı olacak uygulamalar ve internet siteleri

Macera severlerin mutlaka gitmesi gereken, doğayla iç içe 5 tatil yeri

Hangi mevsimde nereye gidilir?

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!