Hangi mevsimde nereye gidilir?

Epeyce nazlandıktan sonra, Haziran ayının başında gelen ve Eylül ortası gibi ülkemizi terk eden yaz mevsimi, özellikle Türkiye’de yaşayanların yıl boyu özlemini çektiği dönemlerin başında geliyor. Bu yüzden seyahat planları yaparken, 12 ay boyunca güneşi takip etme isteği genelde söz konusu planların odağını oluşturuyor. Hangi mevsimde nereye gidilir sorusunun ise yüzlerce cevabı var. Çünkü deniz-güneş-kum üçlüsünden vazgeçemeyenlerin yanı sıra, tatillerini serin havalara denk düşürmek isteyen; ya da kayak tatillerinden ödün vermeyenlerin sayısı hiç de az değil. Gelin yılın 12 ayı boyunca, en güzel seyahatlari planlamak için yazımıza göz atın:

Ocak – Şubat – Mart

Soğuk havada gezmekten hoşlanmayanlar, ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarımküre’de kışın en soğuk günlerinin yaşandığı Ocak – Şubat ve Mart aylarında Güney Amerika’daki ilginç destinasyonları seyahat planlarına ekleyebilirler. Brezilya, Arjantin, Venezüela, Uruguay, Küba ve Şili gibi ülkeleri kapsayan geniş Latin Amerika turları bu kitle için ideal olabilir.
Türkiye karlar altındayken, pudra şekerini andıran bembeyaz kumsallarda keyif yapmak isteyenler için de, havanın bu aylarda nispeten kuru ve sakin olduğu Tayland, Koh Samui, Phi Phi Adası ve Bali gibi egzotik merkezlere yönelebilirler.
Avrupa’da kayak sezonunun en renkli günlerini kaçırmak istemeyenlere önerimiz ise Fransa Alpleri’nde yer alan Val D’isere ve Bulgaristan’ın yükselen kayak merkezi Bansko.

Bansko  / Bulgaristan
Bansko / Bulgaristan
Nisan – Mayıs- Haziran

Türkiye’de güneşin yavaş yavaş yüzünü gösterdiği bu dönemde, yazı erken getirmek için çok uzağa gitmenize gerek yok! 2 saatlik bir uçuşla ulaşabileceğiniz Lübnan; ya da Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinden Umman ve Dubai’de, aşırı sıcaklardan bunalmadan yaz havasına erkenden girebilirsiniz.
Haziran ayı denilince Rusya’dan ve meşhur “Beyaz Geceler”den bahsetmemek olmaz. Rusya seyahatinizi, bir hafta süren bir festivalle kutlanan bu muhteşem doğa olayının olduğu döneme denk getirmekte fayda var.

St.Petersburg / Rusya
St.Petersburg / Rusya

Yine güneşli ama serin havalarda hakkını vererek gezebileceğiniz İspanya, İtalya (Özellikle Floransa bölgesi), Fransa, Hollanda ve Yunanistan’ı da mutlaka listenize alın. Unutmadan belirtelim bu ülkelerde, bahar ayları kültürel aktiviteler açısından da epey yoğun geçiyor.

Temmuz – Ağustos – Eylül

Sıcaklardan şikayet etmeyen ve bol eğlenceli bir yaz tatili isteyenler bu aylarda, Ibiza, Mykonos ve Kıbrıs’ı tercih edebilirler.
Amerika’nın güneyinde fırtına mevsimi başladığı için, Florida tatilinizi bu döneme denk getirmemekte fayda var.
Hangi mevsimde nereye gidilir diye merak edenlere ilginç bir cevabımız daha var: Türkiye’de bile kavurucu sıcakların yaşandığı bu dönem, muhteşem bir safari deneyimi yaşamanın tam sırası. Adres tabii ki Kenya ve Zanzibar.

Masai Mara / Kenya
Masai Mara / Kenya
Ekim – Kasım – Aralık

Türkiye’yi yavaş yavaş üşütmeye başlayan soğuk havaların gazabından kaçmak için kendinizi Peru ve Ekvador’a kadar uzanan bir Güney Amerika seyahati planlayabilir; ya da musonların bittiği bu dönemde ne zamandır yapmak istediğiniz Hindistan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Bu döneme denk düşen yılbaşı kutlamaları için önerilerimiz ise Sydney, Tokyo, Seul, Londra ve San Francisco.

Sydney / Avustralya
Sydney / Avustralya

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Gezgin anneden tavsiyeler: Çocuğunuzla seyahate nasıl hazırlanabilirsiniz?

Vietnam’da gelişen turizm ülkenin geleneklerine son derece bağlı görünüyor

Harcamalarınızı kısıp paranızı dünyayı gezmeye ayırın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!