Gezgin anneden tavsiyeler: Çocuğunuzla seyahate nasıl hazırlanabilirsiniz?

Çocukla seyahate çıkmak birçok ebeveynin korkulu rüyasıdır. Aslında çok da büyütülecek ve korkulacak bir durum yok. Bazı noktalara dikkat ederseniz son derece eğlenceli tatiller geçirebilirsiniz.

Seyahati anlatmak

Gezgin anneden tavsiyeler: Çocuğunuzla seyahate nasıl hazırlanabilirsiniz?
Çocuğunuzla seyahate çıkarken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekebilir

Seyahatte en önemli şey bavul hazırlamak değildir. Eğer ki bir şeyi yanıma almayı unutursam varacağım yerde de satın alabilirim. Asıl önemli olan çocukları yolculuğa hazırlamaktır.

Her yeni deneyimi yaşamadan önce geçilen adımlar seyahat için de uygulanmalıdır. Neler olacağını sırası ile önceden konuşur ve soruları cevaplarım. Seyahat ile ilgili kitaplar okuruz, videolar izleriz ve en önemlisi çocuğumun nerede, nasıl davranması gerektiğini açıkça belirtirim. Çocuktur unutur ve bu sebeple de yolculuk sırasında bunu sık sık hatırlatırım.

Seyahatlerimizi birlikte planlayacak yaşa geldiklerinde gideceğimiz yer ile ilgili onların da fikirlerini almak isterim. Bu sebeple şimdilik nereye, nasıl, ne zaman gideceğimizi, orada neler yapacağımızı anlatıyorum. Bavulları hazırlarken yardım isterim. Ortalığı dağıtsa da görev verildiği için mutlu olur. Yolculukta da “Birazdan bavulumuzu vereceğiz, bu sebeple sırada bekliyoruz” türü açıklamalarda bulunurum ya da güvenlik kontrolü sırasında “Ceketimizi çıkaralım, şu kapıdan geçelim” gibi bilgi veririm. Bu tarz cümleler bilinmezleri ortadan kaldırdığından oldukça rahatlatıcıdır.

Aile dostu, çocuklara kucak açan bir kalacak yer ve tatil türü seçmek

Gezgin anneden tavsiyeler: Çocuğunuzla seyahate nasıl hazırlanabilirsiniz?
Tatil yapacağınız yeri iyi seçmelisiniz

Romantik ve sessiz otellerden uzak dururum. Deniz kenarında bir otel, doğada bir kamp, aile işletmesi pansiyonlar tam biz çocuklular için. Şehir merkezindeki kalabalık, gürültülü ve küçücük otel odaları yerine aile odası olan otelleri, airbnb tarzında ev kiralamayı tercih ederim.

Seyahat çantasında içecek ve yiyecek bulundurmak

Yolculuklarda mutlaka su ve sağlıklı atıştırmalıklar ile dezenfektan ve ıslak mendil bulunur el çantamda. Uçak yemeklerini beğenmeyebilir. Rötar gibi beklenmedik durumlarda, bebekler yemek servisini bekleyecek sabra sahip değildirler. Sık sık içecek teklif ederim, özellikle de bol su içmeleri su kaybına maruz kalmalarını engeller. Araba, tren veya otobüs yolculuklarında, evden çıkmadan, çocukları uygun servis noktası bulana dek oyalayacak yiyecekleri hazırlarım. Öneriler için bloguma bakabilirsiniz.

Seyahat planlaması yapmak

Araba yolculuklarında, iki-üç saatte bir mola verecek şekilde uykularını seyahate, seyahati uykularına uydurmaya çalışırım.

Uçak yolculuğundan önce uyutmam, uçakta uyusun diye. Bu nedenle öğle uykusu saatine denk gelen uçuş seçerim. Kıtalararası yolculukları ise akşam uykusuna denk getirmeye çalışırım. Yemek saatlerini de aç kalmayacakları şekilde planlamak doğru olur.

Oyuncak çantasını çocuklara hazırlatmak

Çocuklar 2 yaşından itibaren kendi aktivite çantalarını kendisi hazırlayabilirler, tabii son kontrol anneye ait! Biz kitapları, favori oyuncakları, yap-boz, resim yapmak için kağıt ve boya, etiket kitapları, varsa sarılıp uyuduğu oyuncağını da mutlaka koyarız çantaya. Kendi çantasını da kendi taşıması için teşvik ederim; fakat yorulduğunda da yardım ederim, taşıması için zorlamam. Bu şekilde sorumluluk alacağından, kendini önemli hisseder. Küçük çocuklar için büyükleri taklit etmek önemlidir.

Her ihtimali düşünmek

Aile boyu seyahat sigortasını mutlaka yaptırın. Hastalık olur, kar yağar, yollar kapanır. Çocuklara güven olmaz! Bu şekilde üzerimdeki yolculuk stresi de azalır.

İyi yolculuklar!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Mutluluğun formülü: Ailecek çıkılan tatiller

Mutlu olmak için paranızı seyahat etmeye harcayın

Çocuklar ne zaman kayak yapabilirler?

Gezgin Anne
İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, İzmir'li bir Çevre Mühendisi. Hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve 3 sene önce oğlu doğunca www.gezginanne.com ... Devam