Mutluluğun formülü: Ailecek çıkılan tatiller

Tatile çıkmak, günlük hayatın koşuşturmasından kaçış ve dinlenme demek. Görünüşe göre ailecek çıkılan tatiller bu sebeple çok daha önemli. Üstelik en mutlu olduğumuz zamanlar biz tatildeyken yaşadığımız anlardan oluşuyor.

Aile ilişkilerini düzenleyen ve sorunlarını çözmeye çalışan bir yardım derneğinin verilerine göre ailelerin en mutlu anıları, tatiller.

Nisan 2015’te yapılan bir araştırma duygusal, psikolojik ve sosyal açıdan seyahatlerin bireye ve ailesine faydalı olduğu sonucunu da çıkarmış. Tatil sonrasında eve dönünce bile tatilin üzerimizde yarattığı pozitif etkiler uzun bir süre daha devam etmekteymiş.

Yetişkinlerin yüzde 55’i ailecek çıkılan tatillerin onları mutlu ettiğini ve yaşadıkları güzel anları hayatlarının sonuna dek unutmayacaklarını söylemiş. Yüzde 24’ü ise günlük hayatta zor bir durumla karşılaştıklarında, tatildeki mutlu anlar sayesinde zorluklarla daha kolay başa çıkabileceklerini belirtmiş.

Mutluluk dışında, tatilin diğer faydaları da var:

● Tatil boyunca ve sonrasında aile üyelerinin birbirlerine daha çok sevgi göstermesi
● Çocukların okul ve ev yaşamında daha iyi davranışlar sergilemesi
● Çocukların ve gençlerin hayata olumlu bakmaları ve gelecek yıllar için heves beslemeleri
● Günlük kaygıların azalması ve çocukları disiplin etmek için daha az efor harcanması

Ebeveynler tatil dönüşü bu konularda gelişme olduğunun farkında. Bu, aynı zamanda bir çeşit mutluluk zincirine de dönüşebiliyor. Çocuklar mutlu olunca anne-baba da mutlu oluyor ya da tam tersi.

Mutluluğun formülü: Ailecek çıkılan tatiller
Çocuklar mutlu olunca anne-baba da mutlu oluyor.

En önemli nokta ise tatildeyken sorunların üzerinden kolaylıkla gelebiliyoruz ve bu tutumu tatilden sonra bir süre daha sürdürebiliyoruz. İşin güzel yanı, tatilimizin üzerinden uzun zaman geçmiş olsa da karşımıza çıkan problemleri çözerken o anları yakalayıp olaylara o perspektiften bakabilirsek ne mutlu bize!

Yetişkinlerin üçte biri çocukken gittikleri tatilleri hala hatırlıyor ve tatilde yaşadıkları şeyler onlar için çok güçlü ve etkili anıların başında geliyor. Çocukken geçirdikleri bir tatili ve sonraki seyahatlerini dört gözle beklediklerini belirtmişler. Kahkahalarla gülmek, ilk kez yeni şeyler denemek, rahat davranmak gözlerinin önünde ilk beliren anılar. Yüzde 42’lik bir kısım ise aileleriyle keşfettikleri yerlerin yıllar sonra bile onlar için çok özel olduğunu söylüyor.

Mutluluğun formülü: Ailecek çıkılan tatiller
Yetişkinlerin üçte biri çocukken gittikleri tatilleri hala hatırlıyor.

Nottingham Universitesi profesörü McCabe tatil ve uzun dönem pozitif anılar arasında önemli bir ilişki olduğunu söylüyor. “Kaliteli zaman, tatilin odak noktası. Seyahatlerde kazandığımız deneyimler, günlük hayattaki deneyimlerimizden daha güçlü izler bırakıyor üzerimizde.” diyor.

Çocukken ailemizle yaşadığımız güzel ve pozitif deneyim içeren tatiller, gelecekte kendi ailemizi kurarken de önem verdiğimiz mutluluk formülünde yer alıyor.

Tatildeki en güzel çocukluk anılarına gelince;

● Dondurma yemek
● Deniz kabuğu toplamak
● Dalgalarda zıplamak
● Kumdan kale yapmak
● İlk kez deniz görmek
● Dev bir çukur kazmak
● Taş sektirmek
● Çubuklu şeker yemek
● Geç yatmak
● Eşeğe binmek
● Anneyi, babayı plajda kuma gömmek
● Yengeç yakalamak
● Uçurtma uçurmak
● Balık tutmak
● Hazine aramak

Siz hala gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz çocukluk tatillerinizi? Neler var o anılarda?

Gezgin Anne
İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, İzmir'li bir Çevre Mühendisi. Hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve 3 sene önce oğlu doğunca www.gezginanne.com ... Devam