Güçlü aile bağları kurabilmek için izlemeniz gereken 10 adım

Beardsley ya da North soyadları size tanıdık geliyor mu? Geliyorsa, Yours, Mine & Ours adlı filmi izlemiş, ya da True North (“Gerçek North”) adlı kitaba rast gelmiş olabilirsiniz. Geçtiğimiz yüzyılın, dünya çapında da ünlenmiş en geniş ailelerinden birinden bahsediyoruz. Üstelik, filmlerde yansıtılanın aksine, pek de mutlu bir aile tablosu çizmiyorlar.

Aile bağları

Hikaye şöyle: Eşi vefat eden 8 çocuklu Helen North, 10 çocuklu Frank Beardsley ile evlenir ve olaylar gelişir… Fakat bu gelişmeler Yeşilçam filmlerinden alışık olduğumuz gibi, Münir Özkul ve Adile Naşit’in ilk evliliklerinden olan çocuklarının yaklaşık on dakikalık bir hırçınlık sonucunda tatlıya bağladığı bir “bizim aile” öyküsü oluşturmuyor.

Görünen o ki, aileyle ilgili çekilen filmlerde anlatılanın aksine, Beardsley ailesinde sular pek durulmamış. İstismarcı ve kontrolcü baba Beardsley, evlendikten kısa bir süre sonra North çocuklarının tüm akrabalarıyla ilişki kurmalarını yasaklamış. Öyle ki, oğullardan Tom North ancak bir yetişkin olduğunda biyolojik ailesinin diğer üyelerini görebilmenin mutluluğunu yaşamış. Kuzenleriyle, büyükbaba ve büyükannesiyle iletişime geçen Tom North, bu durumun kendisi için ne anlama geldiğini şöyle ifade ediyor:

“Benim gerçek hayatta tecrübe ettiğim şeyi araştırmalar da ortaya koyuyor: Aile ve akrabalarla kurulan sağlıklı ilişkiler, özellikle erkeklerde ruhsal sağlık ve mutluluk için çok önemli.”

Bir çocuğun hayatında akrabaların önemli rol oynadıkları ve yetişmesinde, ileride nasıl bir insan olacağı konusunda bilerek ya da bilmeyerek etkide bulundukları bir gerçek. Ailesi hakkında bilgi sahibi olan ve onlarla sağlam ilişkiler içinde bulunan çocukların daha dirençli, stresle daha iyi baş eden, kendini genel olarak daha güvende hisseden bireyler oldukları, yapılan çalışmalarla da gösterilmiş durumda. Peki, bu ilişkileri güçlendirmek için neler yapılabilir?

Evlat edinildiği Beardsley ailesini bırakarak bir iyileşme yolculuğuna çıkan ve döndüğünde babasının soyadını alarak yine bir North olan Tom, yaşadıklarını anlattığı kitabı True North’ta okurlara sağlam bir aile yapısının ipuçlarını da sunuyor.

Tom North’un kaleminden, güçlü aile bağlarının 10 sırrı:

  1. Akrabalarınız hakkında sık sık konuşun ve olumlu yorumlar yapmaya gayret gösterin.
  2. Eski albümlerin karıştırıldığı, beraber filmlerin izlendiği akşam buluşmaları düzenleyin ve bunu alışkanlık haline getirin.
  3. Büyükanne ve büyükbaba başta olmak üzere akrabalarla ilgili hikayeler paylaşın.
  4. Doğumgünlerine ve tatil planlarına ailenizi ve akrabalarınızı da dahil edin.
  5. Çocuklarınızın kuzenleriyle ilişki kurabilecekleri ortamlar hazırlayın.
  6. Çocuklarınızın kuzenleriyle ya da büyükanneleriyle beraber zaman geçirebilecekleri fırsatlar yaratmaya çalışın.
  7. Bir aile defteri yaratın ve herkesi paylaşmak istedikleri olaylar ya da fotoğraflar ile katkıda bulunmaları için teşvik edin. Böylece günlük gibi, daha sonra okunacak ve belki çocuklara aktarılacak olaylar da yazılmış olacaktır.
  8. Ailenizle hep beraber bir gönüllü aktiviteye katılmaya çalışın.
  9. Dünyanın neresinde yaşıyor olurlarsa olsunlar, diğer akrabalarınızla iletişim ve ilişki kurmaya özen gösterin.
  10.  Her yeni günde, yarının anılarını inşa ettiğinizi ve çocuklarınıza bu anıları miras bırakacağınızı unutmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!