Aile içi iletişim neden önemlidir?

Aile dediğimizde toplumun minyatürünü düşünebiliriz. İşte bu yüzden güzel anların yanı sıra sıkıntılı anlara da sahne olabilir aile yaşantısı. Bu tür sorunları aşmanın yolu her sorunda olduğu gibi yine iletişimden geçiyor. Aile içi iletişim ufacık sorunların büyük küslüklere yol açmasının önüne geçmedeki en önemli konu.

Geçici çözümler bulmak veya sorunların üstünü örtmek yerine yaşanan duygular ve yapılan hatalar açıkça konuşulduğunda daha sağlam ilişkilere sahip oluruz. 

Aile içi iletişim neden önemlidir?

1. Olaylara farklı açılardan bakmanızı sağlar

Ailenizle iletişim kurabildiğinizde, onların neden sizden farklı düşündüklerine dair fikir yürütebilmeye ve anlaşmazlıkların altında yatan sebepleri anlamaya başlarsınız.

2. Problemi çözüme ulaştırır

aile ile iletişim

Aile bireyleri arasında yaşanan birçok konunun altında iletişimsizlik yatar. Problemlerinizin çözümü için ailenizle bir araya gelip konuşmaya başladığınızda, iletişim kanallarını açmış olursunuz. Böylece tüm taraflar için problem kaynağı olan şeyleri açıkça belirleyebilir, çözüme herkesin katkıda bulunmasını sağlarsınız.

3. Dedikoduları engeller

Aile içi iletişimin önemi
Aile içi iletişimin önemi

Aile bireyleri birbirinin hakkında konuşmayı sevebilir, bu her ailede olan bir durumdur, fakat bazen konuşulan konularda abartıya kaçılabilir ve konu saptırılarak konuşulan kişinin zarar görmesi söz konusu olabilir. Zamanla konu herkesin bildiği, gerçeklerden uzak bir hal almaya başlar.

Dedikodu yapmak yerine aile üyesiyle olan iletişiminizi güçlendirip ne yaşadığını, yaşadığı olayın nasıl geliştiğini, konuyla ilgili merak ettiklerinizi sormanız, o kişi hakkında yapılacak yanlış dedikoduları engeller.

4. Destek sağlar

Aile dediğimiz sistemde, her bir birey iyi ve kötü zamanlarını birbiriyle paylaşır. İyi iletişim kuran bir ailede bireyler birbirlerinin ihtiyaçlarını, beğenilerini, sevmediği şeyleri çok iyi bilir ve onlara gerektiğinde yeterli ve uygun desteği sağlayabilirler. Çözümü olmayan bir problemle karşı karşıya kaldığınızda bile sizi dinleyecek birilerinin olması, stresinizi ve üzüntünüzü azaltır.

5. Aile bireylerini yakınlaştırır

yakın aile bireyleri

Aile bireyleriyle kurduğunuz güvenli iletişim, paylaştığınız sevgiyi güçlendirir ve bağlarınızı kuvvetlendirir. Problemler ortaya çıktığında, eğer ailenizle güçlü bağlar oluşturduysanız, sığınacak limanınız yanı başınızda demektir.

Anlaşmazlıkların çözümünde aile içi iletişimin önemi

Aile içi iletişimin önemi
Aile içi iletişimin önemi

Aile bireyleriyle sağlıklı bir iletişim kurmak, normal şartlar altında hiç zor bir iş değildir. Fakat anlaşmazlıklar ortaya çıktığında, karşınızdaki insanla olan iletişim kanallarınızın bir anda kapandığını hissedebilirsiniz. Bu problemlerle başa çıkarken problemin üstünü örtme çabaları ya da iletişiminizi tamamen koparmak doğru çözüm yolları değildir.

Birçok ailede problem ortaya çıktığında yapılan şey, o bireyle iletişimi kesmek ve görüşmemektir. Bu durum, yalnızca aranızda problem olan kişiyle değil, ailenin diğer üyeleriyle de iletişim kopukluğu yaşanmasına sebep olabilir.

Eğer ailenizle sık sık tartışıyor ya da problem çözme konusunda zorluk yaşıyorsanız, problem çözme becerileriyle ilgili yardım alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Güçlü aile bağları kurabilmek için izlemeniz gereken 10 adım

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!