Aile içi iletişimin önemi

Aile içi iletişimin önemi
Aile içi iletişimin önemi

Yaşadığınız problemlere başa çıkmaya çalışırken, bazen ailenizden birine danışmak yerine farklı çözüm yolları üretmeye çalışmak daha kolaymış gibi görünür; fakat problemleri göz ardı etmek, çözüme ulaştırmadan üstüne kapatmak aslında sandığınızdan daha kötü sonuçlar doğurabilir. Geçici çözümler, problemlerin çözülmesi konusunda yeterli değildir. Bunun yerine yaşanan duygular ve yapılan hatalar iyice analiz edilmeli, gelecekte atılacak olan adımlarda temel değişikliklere gidilmelidir.

Bu doğrultuda ailenizle kurduğunuz iletişim büyük ve önemli bir rolü üstlenmektedir. Ailenizle bağlarınızın kuvvetli olması, problemlerinize geçici çözümler bulmak yerine, kalıcı çıkış yolları bulmanıza yardım eder.

Ailenizle olan iletişiminiz neden önemlidir?

1. Olaylara bir çok farklı açıdan bakmanızı sağlar

Ailenizle iletişim kurabildiğinizde, inandığınız şeyleri paylaşmakta ve diğer insanların da sizin gibi düşünüp düşünmediğini öğrenmekte daha başarılı olursunuz. Aynı fikirde olmadığınızı gördüğünüzde, onların neden sizden farklı düşündüklerine dair fikir yürütmeye ve altında yatan sebepleri anlamaya çalışmaya başlarsınız.

2. Problemi çözüme ulaştırır

aile ile iletişim

Aile bireyleri arasında yaşanan birçok konunun kaynağından iletişimsizlik yatar. Problemlerinizin çözümü için ailenizle bir araya gelip konuşmaya başladığınızda, iletişim kanallarını açmış olursunuz. Böylece tüm taraflar için problem kaynağı olan şeyleri açıkça belirleyebilir, çözüme herkesin istediği gibi bir yoldan ulaşabilirsiniz.

3. Dedikoduları engeller

Aile içi iletişimin önemi
Aile içi iletişimin önemi

Aile bireyleri birbirinin hakkında konuşmayı çok sever fakat bazen konuşulan konularda abartıya kaçılabilir ve konu saptırılarak konuşulan kişinin zarar görmesi söz konusu olabilir. Zamanla konu herkesin bildiği, gerçeklerden uzak bir hal almaya başlar.

Dedikodu yapmak yerine aile üyesiyle olan iletişiminizi güçlendirip ne yaşadığını, yaşadığı olayın nasıl geliştiğini, konuyla ilgili merak ettiklerinizi sormanız; o kişinin toplumda yanlış bir izlenim görmesini ve hakkında yapılacak yanlış dedikoduları engeller.

4. Destek sağlar

Aile dediğimiz sistemde, her bir birey iyi ve kötü zamanlarını birbiriyle paylaşır. İyi iletişim kuran bir ailede bireyler birbirlerinin ihtiyaçlarını, beğenilerini, sevmediği şeyleri çok iyi bilir ve onlara gerektiğinde yeterli ve uygun desteği sağlayabilirler.  Çözümü olmayan bir problemle karşı karşıya kalındığında bile, sizi dinleyecek birilerinin olması, stresinizi ve üzüntünüzü indirgemek adına büyük farklılıklar yaratabilir.

5. Aile bireylerini yakınlaştırır

yakın aile bireyleri

Aile bireyleriyle kurduğunuz güvenli bir iletişim, paylaştığınız sevgiyi güçlendirir ve bağlarınızı kuvvetlendirir.  Birçok aile parçalanmış durumdadır, çünkü bireyler kendi hayatlarını yaşamak ister ve içinde yaşadıkları bu dünyadan kopup aileleriyle görüşmezler. Problemler ortaya çıktığında, eğer ailenizle güçlü bağlar oluşturduysanız, sığınacak limanınız yanı başınızda demektir.

Anlaşmazlıkların çözümünde aile ile iletişimin önemi

Aile içi iletişimin önemi
Aile içi iletişimin önemi

Aile bireyleriyle sağlıklı bir iletişim kurmak, normal şartlar altında hiç zor bir iş değildir. Fakat anlaşmazlıklar ortaya çıktığında, karşınızdaki insanla olan iletişim kanallarınızın bir anda kapandığını hissedersiniz. Bu problemlerle başa çıkarken problemin üstünü örtme çabaları, ya da iletişiminizi tamamen koparmak doğru çözüm yolları değildir.

Birçok ailede problem ortaya çıktığında yapılan şey, o bireyle iletişimi kesmek ve görüşmemektir. Bu durum, yalnızca aranızda problem olan kişiyle değil, ailenin diğer üyeleriyle de aranızda iletişim kopukluğunun yaşanmasına sebep olabilir.

Eğer ailenizle sık sık tartışıyor ya da problem çözme konusunda zorluk yaşıyorsanız, problem çözme becerileriyle ilgili yardım alabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!