Harcamalarınızı kısıp, paranızı dünyayı gezmeye ayırın

Seyahat etmenin insanların mutluluğu için çok önemli olduğunu artık herkes biliyor. Ancak bunu yapmak her zaman kolay olmuyor. Aşağıda hikayesini anlatacağımız çiftin yaptığı gibi, uzun dönemli planlar yaparak hayatınızı mutlu olduğunuz işlere entegre edebilirsiniz.

Harcamalarınızı kısıp, paranızı dünyayı gezmeye ayırın
Jeremy Jacobson ve Winnie Tseng

Jeremy Jacobson ve Winnie Tseng, bundan tam 13 yıl önce gelecekleriyle alakalı çok önemli bir karar alıyorlar. Jacobson’a göre, 13 yıl önce bir yol ayrımına geliyorlar ve bu yolu tercih etmeyip çalışmaya devam etselerdi uzun dönemde mutlu olamayacaklardı.

Öncelikle emeklilik işlemlerini hızlandırarak işe başladılar. Tam on yıl boyunca çalışıyorlar ve sonra emekli oluyorlar. Son üç yıldır ise, Meksika’dan Guatemala’ya, Tayvan’dan Amerika’ya kadar olan dünya turunun keyfini çıkarıyorlar.

Henüz 30’lu yaşlarında olan ve ilk çocuklarına yeni sahip olan çift, belli ki hayatlarında bir şeyin farkına varmışlar. Ancak 40 yaşına gelmeden emekli olmak ve bu şekilde bir hayat yaşamak için ne gibi fedakarlıkta bulunmuş olabilirler?

Öncelikle, Jacobson ve Tseng çifti 5-6 yıllarını öğrenciyken aldıkları krediyi ödemek için harcıyorlar. Geri kalan üç yılda ise emekli olmak için çaba gösteriyorlar. Bunları yapabilmek için de ciddi bir tasarruf yapmaları gerekiyor.

Harcamalarınızı kısıp, paranızı dünyayı gezmeye ayırın
Dünyayı gezmek ihtiyacınız olan parayı tasarruf yaparak sağlayabilirsiniz

En çok para harcadıkları alanları, en aza indirmeye çalıştıklarını söyleyen Jacobson, bu alanları 4 kalemde özetliyor: Ulaşım, ev, yemek ve eğlence. Ulaşım için araba yerine bisiklet ve toplu taşımayı tercih ediyorlar. Ev olarak daha küçük ve masrafsız bir evin işlerini gördüğünü söyleyen Jacobson, yemeklerini de sadece evde yediklerini aktarıyor. Böylelikle ciddi bir tüketim alışkanlığının içinden çıkıp, hayallerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan tasarrufu yapabilmişler.

Emekli olmak için 40 yıl çalışmaya gerek olmadığını belirten çift, seyahat etmenin de sadece hippilere ya da üniversite öğrencilerine has bir şey olmayacağını düşünüyor. Bu inanılmaz çifte göre, dünyayı gezebilmek için tek yapmanız gereken iyi bir tasarruf planı ortaya koyabilmektir.

Kaynak:
Businessinsider

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Seyahat edenlerin dikkat etmesi gereken detaylar

Tatilde yaşanabilecek olası aksaklıklar ve çözümleri

40 yaşına gelmeden dünyayı gezen adamın seyahat stratejileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!