Gezgin olmanın da bir karakteri olduğunu biliyor muydunuz?

Herkesin ortak isteği yollara düşmek olsa da, bu isteğin altında yatan amaç genelde farklı oluyor. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak ya da yeni tatlar denemekten tutun da; rüyalarına giren bir gizemi çözmek için bile seyahat eden gezginler var. Bu da her gezginin farklı bir karakteri olduğunu gösteriyor. Peki ya siz nasıl bir gezginsiniz?

Koleksiyonerler

Bu tip gezginler, gittikleri her yerde bir dedektif edasıyla gezerler. Çünkü gezdikleri her yerde ilginç bir obje ya da otantik bir figür bulmak onların en büyük tutkusudur. Sadece eşya biriktirme konusunda değil, anı biriktirme konusunda da bir o kadar istekli olan bu gezginler; gittikleri yerde karşılaşacakları en ilginç olayları deneyimleyip bu olayları anı hafızalarının en değerli yerinde saklamayı çok severler.

Rahatına düşkünler

Bu grup gezginler için en önemli şey neler deneyimlediği değil, seyahati boyunca ne kadar rahat ettiğidir. Bu yüzden bu grubu, Tibet’te ya da arabayla yapılan bir Güney Amerika seyahatinde göremezsiniz. Onların yeri genelde Paris’in şık butik otelleri ya da Bali gibi tropik cennetlerdeki 5 yıldızlı tesislerdir.

Bazıları sadece rahatlık ister
Bazıları sadece rahatlık ister

Heyecan peşindekiler

Yamaç paraşütü, bungee jumping, sky diving vb. pek çok yürek isteyen aktiviteyi yapmak, bu grubun seyahat etmesindeki temel nedendir. Bu kitle wake board yapmak için kalkıp Tayland’a gidebilir ya da safari için Kenya’ya gitmek onlar için hiç de tuhaf değildir.

Wake boarding
Wake boarding

Kaçaklar

Genel olarak hayatının gidişatını sorgulamaktan vazgeçemeyen kaçaklar, rutinden kaçma tutkularına da karşı koyamazlar. En baskın karakter özelliği sıkılganlık olan bu grubun seyahat tercihleri de bu yüzden farklı tellerden çalar!

Deneyim severler

Gittikleri yeri, kelimenin tam anlamıyla “yerlisi gibi” yaşarlar. O şehrin halkı nerede yemek yiyorsa orada yer, hangi sokakta takılıyorsa orada takılırlar. Turistik yerlerden hiç haz etmeyen bu grup, seyahatlerinin her anını verimli geçirmek için epey bir kafa yorar.

Mistikler

Spiritüel yolculuklardan vazgeçemeyen mistikleri, kah Tibet’te kah Kudüs’te görmek mümkündür.Özellikle kutsal bayramları ve etkinlikleri hiç es geçmeyen bu grup dünyanın en gizli kalmış ibadethanelerini ve ritüellerini bilmekle gurur duyarlar.

Bali'de geleneksel bir arınma ritüeli
Bali’de geleneksel bir arınma ritüeli

Lider ruhlular

Neredeyse nesli tükenmekte olan bu grup, özellikle kalabalık çıkılan seyahatlerde adeta bir “kanaat önderi” gibidir. Hangi otelde kalınacak, nerede yenecek, nerede buluşulacak gibi soruları şipşak çözme yetisine sahip olan liderler, özellikle iş seyahatlerinin aranan simalarıdır.

Fırsatçılar

İsminden de anlaşılacağı gibi fırsatçı gezginler, seyahat için bahane yaratmaktansa, fırsatları çok iyi değerlendirirler. Başka bir ülkede yaşayan bir arkadaşın düğünü ya da Şampiyonlar Ligi final maçı, onlar için şahane seyahat fırsatlarıdır.

Savruklar

İşte geldik en fena gezgin modeline! Savruklar, gittikleri yerle ilgili hiç soru sormazlar, keşif planları yapmaya üşenirler ve tek istedikleri manzaralı bir odadır.

Meraklılar

Seyahat ederken 5 duyularını birden alarma geçiren meraklılar için seyahat etmek, bir belgesel film çekmekten farksızdır. Onlar için güzel ve eşsiz olan her şey merak uyandırıcı ve son derece heyecan vericidir.

Kuzey Işıkları
Kuzey Işıkları

 

Kaynak: Conde Nast Traveller

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Berlin’e gidip de görmeden dönülmemesi gerekilen yerler

Fotoğraflarla dünyanın en romantik seyahat yerleri

Travel hacking nedir? Nasıl yapılır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!