Hipnotics Cable Park Wakeboard deneyimi // Dikkat müptelası yapabilir!

Türkiye’de her ne kadar wellness yani, iyi yaşam konsepti ¨salata yiyip, yoga ve meditasyon yapma¨ ya indirgense de içinde birbirinden farklı ve renkli hayat tarzlarını da barındırıyor.

Batı dünyasında günbegün gerçek bir ¨yaşam tarzı¨ haline gelen iyi yaşam kavramı, hareketin, sosyalliğin, zihinsel dinginliğin ve sağlıklı beslenmenin insan hayatında ¨olmazsa olmaz¨ları olduğunu ortaya koyuyor.

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz yoğun çalışan kurumsalların özellikle tercih ettiği yeni trend crossfit, San Francisco’da mahalle bakkalı gibi her yerde açılan Bikram yoga salonları, neredeyse her toplumsal olayı bahane ederek koşan, ormanları keşfeden koşu grupları, wellness konseptini marjinallikten öteye taşıyarak herkesin kişisel yapısına uygun farklı yaşam tarzlarını sağlıklı alışkanlıklar dahilinde sürdürülebildiğinin kanıtları…

hiptonics_wakeboard

Belki biraz geç de olsa keşfettiğimiz wakeboard akımı da bu hayat tarzının yeni uzantılarından biri. Dünya’da sayısı her geçen gün artan cable park’lar, yeni jenerasyonun hafta sonu eğlencesi haline gelmiş durumda.

Irmak’ın geçtiğimiz sene Uplifers’da paylaştığı Hiptonics deneyiminden beri,  ben de aklıma koymuştum en azından bir kere gidip, görmeyi, neymiş ne değilmiş canlı kanlı deneyimlemeyi… Nereden bilebilirdim ki, bir kere kanına girdi mi bağımlılık yaratacağını…

23 Nisan tatilinde her ne kadar hava şartları çok şahane olmasa da, wetsuitlere güvenerek çıktık Antalya yollarına.

Havaalanına 30 dakika mesafede yer alan Hiptonics Cable Park, özellikle extreme sporları yaşam tarzı haline getirmiş ve getirenlere hevesle bakan herkes için bir cennet diyebilirim.

hiptonics2

Zar zor yer ayarladığımız, kendisi aynı zamanda Avrupa’nın ikinci en büyük cable park’ı olan Hiptonics, sezonu erken açan İngiliz, Litvanyanyalı, Rus ve Amerikalılarla doluydu.

Tatil süresince çalışan personelden başka Türk’le tanışmamanın ne kadar ayrı bir keyfi olduğunu itiraf etmeden geçemeyeceğim:) Kendi memleketinde yurtdışı seyahatine çıkmışcasına, her milletten insanın bir arada olduğu, birlikte yiyip içtiği, eğlendiği ve herkesin birbiriyle çok rahat kaynaştığı bir ortamda olunca tatil ve spor kombininin tadı başka oluyor.

Yaz sporlarıyla aram çok olmasa da, her kışı iple çekmeme sebep olan snowboard sevdam ve crossfit derslerinden alışkın olduğum bar tutuşları, wakeboardun acılı öğrenme sürecini oldukça kolaylaştırdı. İkinci gün board üzerinde 4-5 tur atmayı başardım.

Oradaki bilinçli gençleri de her sabah ısınma ve esneme hareketlerini nizami bir şekilde yaparken görünce biz de işin usulüne uyduk, sabah antrenmanının üzerine wakeboard denemeleriyle cila yaptık.

melodi_eda_baris

Hem Litvanya’dan gelen 20 kişilik #wakechics grubunun hem de eski dünya şampiyonu Nick Davies’in akşamüstleri yorgun argın uzanıp keyif yaptığımız göl kenarında sergiledikleri inanılmaz şovları wannabe groupie kızlar edasıyla izledik. Meğer her wakeboardcu birkaç dersten sonra o kıvama gelemiyormuş.

Videoyu atlamayın derim.

Henüz keşfetmediyseniz Hiptonics’e kesinlikle bir şans vermelisiniz.

deneme_kolaj_hipnotics

hiptnics ortami

Ama öncesinde şu detayları atlamayın;

  • Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim’de yer bulmak neredeyse imkansız. Ecnebi dostlarımızın kendi memleketlerinde de havaların ısındığı Haziran-Temmuz ayları Türk’lerin keşfine daha uygun. Şimdiden rezervasyonunuzu yaptırmanız ve uçak biletlerini temin etmeniz şiddetle tavsiye edilir.
  • Havaalanından transferler de mevcut, nasıl giderim stresi yok.
  • 3 öğün sağlıklı ve doyurucu yemek servis ediliyor, hemen hemen herkes birlikte yiyor.
  • Wakeboard, wetsuit, kask, can yeleği gibi tüm ekipmanlar tesis tarafından temin ediliyor.
  • 100 kişiye kadar kalacak yer bulunabiliyor. Göl kenarındaki odalar muhteşemdi. Manzara gündüz wakeboardcular, akşam üstü ise enfes güneş batışı.

günbatimimanzara-hiptonics

Şimdiden keyifli tatiller!

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam