Başarılı insanların sahip olduğu 7 sabah rutini

Leipzig Üniversitesinde 2009 yılında yapılan bir araştırmada, sabah erken kalkan insanların daha aktif olduğu sonucuna ulaşıldı. Fakat bunun etkili olabilmesi için sadece sabah erken kalkmak yetmiyor. Bunun yanı sıra olumlu bir düşünce şekli oluşturmalı ve yapılması gerekenleri herkesten önce yapmalısınız. Bir başka deyişle tüm yaptığınız işe gitmeden önce biraz televizyon seyretmekse, saatinizi sabahın erken saatlerine kurmanın pek bir manası yok. Güne doğru bir şekilde başlamak için bazı iyi alışkanlıklarınız olmalı. Yazının devamında başarılı insanların sahip olduğu bu iyi sabah rutinlerine yer verdik:

Bir gece önceden plan yapın

Bu pek de sabah rutini sayılmaz, fakat üretken bir sabah geçirmek için oldukça önemli bir alışkanlık olduğunu söyleyebiliriz. Önceki gece planınızı yaparak dolu dolu ve etkin geçen bir sabaha kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Bunun için sabah uyandığınızda ihtiyacınız olan şeyleri hazırlayabilir, kahvaltıda yiyeceklerinizi belirleyebilir ya da bir sonraki gün yapmanız gerekenlerin listesini yapabilirsiniz.

Mümkün olduğunca erken kalkın

Gece kuşları için üzgünüz, ancak durum bu.

“What the Most Successful People Do Before Breakfast” kitabının yazarı ve bir zaman yönetim uzmanı olan Laura Vanderkam’ın 20 yöneticiyle yaptığı anket çalışmasında, ankete katılanların yüzde 90’ı hafta içi 06:00’dan önce kalktıklarını söylemiş.

Kulağa zor, hatta kötü gelebilir; kabul ediyoruz. Fakat erken uyanmayı alışkanlık haline getirdiğinizde bu size hiç zor gelmeyecek. Unutmayın, verimli sabahlar erken uyandığınızda başlar.

İlginizi çekebilir: Pazartesi sendromunu yerle bir etmenize yardımcı olacak öneriler

Başarılı insanların sabah rutini-
Güne doğru başlamak çok önemli. Bunun için erken kalkmalı ve bazı iyi alışkanlıklara sahip olmalısınız.

Güne egzersizle başlayın

Aranızda mutlaka sabah güneş doğmadan egzersiz yapmaya başlayanlar vardır. Diğerlerine ise bu fikir muhtemelen pek parlak gelmiyor. Fakat sabah, egzersiz yapmak için en uygun zaman. Ayrıca güne egzersizle başladığınızda, gün içinde başka yoğunluklardan dolayı egzersiz yapmayı iptal etmeniz de söz konusu değil.

Konuya bir de şu açıdan bakın: Dünyanın en yoğun insanları bile egzersiz için zaman bulabiliyorsa, pekala siz de bulabilirsiniz. Mesela güne mutlaka kuvvet ve kardiyo çalışmasıyla başlayan ABD Başkanı Barack Obama’yı düşünün. Yazar Vanderkam’ın da ifade ettiği gibi dünyadaki birçok CEO, egzersize mutlaka vakit ayırıyor; ve eğer onlar bunu yapıyorsa, egzersiz gerçekten önemli bir şey demektir.

Öncelik verdiğiniz işlerinizi ele alın

Sabahın sakinliği, önemli projelerinize dikkatiniz dağılmadan odaklanmanız için son derece uygundur. Dahası, bu projelerle gün henüz başlarken ilgilenmek çocuklar, ev işleri, patron vs. gibi dikkatinizi dağıtan şeyler olmadan tam anlamıyla odaklanmanız anlamına gelir.

İlginizi çekebilir: İş yerinizde verimliliği artırmak için önce sessizliği sağlayın

Seks yapın ya da partnerinizle konuşun

Akşamları tüm günün yorgunluğunu üzerinizde hissedersiniz. Tam da bu yüzden başarılı birçok insan partnerleriyle vakit geçirmeyi bir sabah rutini haline getiriyor. Seksin insan bedenine ve psikolojisine olan yararlarını da düşünürsek sabahları güne bu şekilde başlamanın oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz. Her sabah bunu uygulayamıyorsanız bile partnerinizle mutlaka vakit geçirin.

Kendi projeleriniz üzerinde çalışın

İş dışındaki projeleriniz her zaman ihmal edilmeye müsaittir. Bu yüzden birçok başarılı insan, güne başlamadan önce kişisel projeleri üzerinde bir saat ya da daha fazla çalışır. Nitekim Ludwig Beethoven, John Milton, Kurt Vonnegut, Maya Angelou ve Victor Hugo gibi önemli isimler de yaratıcılık gerektiren çalışmalarını sabah saatlerinde yapmışlardır.

Sessizliğin tadını çıkarın

Yoğun iş temposunda durup biraz sakin vakit geçirmek neredeyse imkansız hale geldi. Ve eğer sabahlarınızı da telaş içinde geçiriyorsanız günün başka herhangi bir saatinde bunu yapabilmeniz biraz güç.

Farkındalığınızı yükselttiğiniz sakin vakitler geçirmek zaman kaybı değildir. Her gün, güne başlarken birkaç dakikanızı sessizce düşünmeye ayırın. Bu huzurlu dakikaları meditasyon yaparak, gelecek başarılarınızı hayal ederek veya sahip olduklarınıza şükrederek geçirebilirsiniz. Bu tür kısa molalar günün geri kalan zamanını güzel geçirmenizi sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Başarıya ulaşmak için rahatlık alanınızdan çıkın ve kendinize hedefler koyun

Kaynak:

businessinsider.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!