İş yerindeki verimliliği arttırmak için hangi saatlerde çalışmalısınız?

Haftanın son çalışma günü olan cuma günlerini rahat geçirmek istiyorsanız, perşembe günleri iş yerinde biraz daha sessiz olmalısınız.

Hiç düşündünüz mü, en verimli olduğunuz zaman hangisi? Günün ilk saatleri mi? Yoksa gece geç saatler mi?

Amerikan Basecamp şirketinin CEO’su olan Jason Fried TED Talks için yaptığı konuşmasında “Neden insanlar iş yerinde iş yapmak istemiyor” sorusunun yanıtını arıyor. Fried aslında birçok yöneticinin bildiği bir gerçeği göz önüne getiriyor; en üretken olunan saatler, hiçbir zaman ofiste geçirilen 09.00-18.00 arasındaki saatler değil. Bunun sebebi ise aslında bir iş gününün bazı “çalışma zamanlarına” bölünmüş olması. 15 ile 30 dakika arasında değişen her bir bölüm de zorunlu toplantılar, takip edilmesi gereken durumlar ve sunumlarla geçer ve çalışanlar da bu bölümlerde derin bir çalışma içine girdiklerini sanır. Oysa ki gerçekten derin çalışma denilen şeyin 15 dakikalık aralara sığması mümkün değil. Bunun için daha uzun sürelere ihtiyaç var. Örneğin sabahın erken saatleri, gece geç saatler, vs.

Çalışmak da uyku gibi aslında evrelere ayrılmış bir eylem. Eğer ilk evrelerde kesintiye uğrarsanız, kaldığınız yerden devam edemezsiniz ve yeniden baştan başlamanız gerekir.

Gerçekten derin çalışma evresine ulaşabilmek için konsantrasyonunuzun kesintiye uğramaması gerekiyor. Bunu sağlamanın en kolay yolu evden çalışmak. Ancak bazı iş yerlerinde evden çalışma imkanı bulunmuyor. Jason Fried, evden çalışamayan ofis çalışanlarına şunu öneriyor:

İş arkadaşlarınızı, bir iş gününün tamamını veya yarısını tümüyle sessiz geçirmeleri için ikna edin. Ofiste dört saatlik bir sessizliğin ne kadar değerli olduğunu tahmin edemezsiniz.

Fried’in “Neden insanlar iş yerinde iş yapmak istemiyor” başlıklı konuşmasının tamamını izlemek için:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!