Pazartesi Sendromu’nu yerle bir etmenize yardımcı olacak basit ama etkili öneriler

Hafta sonları dinlenmek ve kendimize vakit ayırmak için en iyi zamandır. Pazartesi günleri ise en berbat ve en sevilmeyen günlerin başında gelir. Bitmek bilmeyen işler, yapılacakların işlerin bulunduğu upuzun bir liste, kendimizi genellikle sinirli hissetmemize sebep olur.

Hafta sonundan pazartesiye geçiş her ne kadar zor olsa da, bunu sizin için kolaylaştıracak bazı önerilerimiz var. İşte o öneriler:

1. Bir rutin belirleyin

Sanılanın aksine bir programa sahip olmak sizi kısıtlamaz, aksine özgür hissettirir. Eğer değişen işlere ve çevrelere uyum sağlamakta zorlanıyorsanız, o halde bazı şeyleri bir düzene oturtmanın zamanı gelmiş demektir.

Bir plan yaptığınızda veya rutin belirlediğinizde, yapacaklarınızı zihninizde sıraya koymanız daha rahat olur ve hem zihnen hem bedenen kendinizi daha dengeli hissedersiniz. Belirsizliklerin yarattığı stres halinden kurtulacağınız için haftaya başlamanız daha rahat olacaktır.

İlgili yazı: Pazartesi sendromuyla nasıl başa çıkılır?

2. Hafta sonlarının kıymetini bilin

mutlu adam
Hafta sonu geçirdiğiniz güzel zamanları düşünmek, haftaya güzel başlamanıza yardımcı olacaktır.

İşe başlamadan hafta sonu geçirdiğiniz güzel zamanları ve eğlenceli aktiviteleri hatırlamak, gerekirse not etmek veya sesli olarak ifade etmek zihninizi ve kalbinizi temizleyerek haftaya güzel başlamanızı sağlayacak. Geçirdiğiniz güzel zamanların hakkını vermek pozitif hislerinizi kuvvetlendirerek mutlu olmanızı sağlayacak.

3. Detaylı bir ‘Yapılacaklar listesi’ hazırlayın

Organize olmak, daha önemli işler yapmak için zihninizi boşaltmanıza olanak sağlar. Kişisel, ailevi veya işle alakalı olsa dahi yapacaklarınızı kağıt üzerinde görmek zamanınızı akıllıca kullanmanıza yardım eder.

yazı yazma
 ‘Yapılacaklar listesi’ hazırlamanız zamanı akıllıca kullanmak konusunda size yardımcı olacaktır.

4. Hislerinize önem verin

Bir süreliğine durun, sandalyenizde arkanıza yaslanın ve nefesinize konsantre olun. O an ki hislerinize yoğunlaşın ve kendi analizinizi yapın. Yoğun çalışma altında hislerinizi görmezden gelip çalışmaya devam etmek sizi bunalmış ve bıkkın hissettirebilir. Arada kendinize biraz vakit ayırıp mutlu anlarınıza ve rahatlamaya odaklanırsanız içinde bulunduğunuz yoğun karmaşadan biraz olsun uzaklaşacak, kendinizi yenileme fırsatı bulacaksınız.

5. Olumsuzlukları fırsata çevirin

Problemler her zaman karşınıza çıkar, özellikle iş hayatında; fakat problemleri fırsata çevirmek sizin elinizde. Öfkeli anlarınızda savaş filmlerindeki şiddet sahnelerini anımsatacak kadar hiddetlenmek yerine biraz sakinleşmeyi deneyerek fırsata çevirebileceğiniz olayları daha iyi yönetme şansına sahip olabilirsiniz. Zihniniz oldukça muhteşem işliyor ve olaylara bakış açınıza göre bir sorunun birden fazla çözümü olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden sinirlenmek gibi sonucu bir yere varmayacak hislerle vakit kaybedip kendinizi yıpratmak yerine biraz sakinleştikten sonra soruna farklı bakış açılarıyla bakmayı deneyerek her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

Hafta sonları dinlenmek ve pazartesi gününü saf işkence olarak görmeden yaşamak mümkün. Başlarda biraz çaba gerektirse de daha yaratıcı, verimli ve mutlu bir hafta geçirmek sizin elinizde.

Kaynak:

inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!