Pazartesi sendromuyla nasıl başa çıkılır?

Pazartesi sendromuyla nasıl başa çıkılır?
Pazartesi sendromuyla nasıl başa çıkılır?

Pazartesi sendromu pek çok çalışan kişinin yaşadığı bir durumdur. Bu sendrom özellikle uzun tatillerden sonra daha yoğun yaşanır. Bunun sebebi işteki sorumlulukların uzun bir süre üstlenilmemesidir. Bu sendromun yaşanmasının bir sebebi, tatil süreci içinde bu sorumlulukların hatırlanmasıdır. Pazartesi gününden önce, pazartesi günü yapılacak işlerin, biriken maillerin, aranacak kişilerin, toplantıların düşünülmesi kişiyi zihnen yorar.

Bu sendromun pazartesi adını alması, tatilden sonraki ilk gün olmasındandır. Aynı işler haftanın diğer günleri de olmasına rağmen bu sendrom tatili takip eden günde yoğun olarak yaşanır. Pazartesi yoğun başlayan bu duygu günün ilerleyen saatlerinden hafiflemeye ve ertesi günler de giderek yok olmaya başlar.

Bu sendrom nasıl hafifletilir?

1. Bulunduğunuz anda olmaya odaklanın. O an içinde bir gün sonrasında yapılacakları düşünmek sadece anın tadını kaçırır.

2. Günü planlayın.  İş planın dağınık olması işlerin kişinin gözünde büyümesine neden olur. Bu durum da güne başlama stresini arttırır. İşler içinde öncelik planı yapmak ve hangi işin ne kadar zamanınızı alacağını planlamak, dağınık zihnin netleşmesini sağlar. Yapılacak işlerin netleştirilmesi ve plan motivasyonu arttıran faktörlerdir.

3. Beslenmeye önem verin. Güne kahvaltıyla başlayın. Mümkünse besin değeri yüksek olan ve enerji veren besinleri seçin. Fındık, ceviz, kuru meyve, süt gibi. Güne dinç başlamak günü daha dinamik sürdürmeyi sağlar.

Pazartesi sendromuyla nasıl başa çıkılır?
Pazartesi sendromuyla nasıl başa çıkılır?

4. Hareket edin. Hareket etmek fiziksel bir aktivite olmasının yanı sıra kişiyi zihnen ve ruhen de güne hazırlar. Spor kişinin enerjisini yükseltir. Güne başlarken çok basit bir kaç hareket enerjinizi yükseltir. Örneğin, merdivenleri kullanmak,  araç kullanılıyorsa iş yerine biraz mesafede araçtan inmek ve kısa bir yürüyüş yaparak iş yerine varmak denenebilir.

5. Gün arasına ve gün sonuna keyif aldığınız bir aktivite koymayı deneyin. Gün arasında hoşlandığınız müziği dinleyin, sevdiğiniz bir yemeği seçin. Gün sonunda spor yapın, ilginizi seçen bir film izleyin. Bu hoş aktiviteleri güne başlarken de aklınızdan geçirin. Pazartesi sendromunun sebebi günle ilgili olumsuz düşüncelerdir. Gün içinde gerçekleşecek olan olumlu aktiviteleri düşünmek düşüncelerde denge sağlar.

 

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam