2024’ün öne çıkan regl takibi uygulamaları

İnsanların sağlıklarını anlayabilmek ve iyi olma hallerini düzgün bir şekilde yönetebilmek için kullandığı araçlar sürekli evrim geçiriyor. Bu araçların başında da regl takibini destekleyen ve kimi zaman kadınlar için hayat kurtarıcı olan takip uygulamaları yer alıyor. Bu uygulamalar, menstrüasyon döngüsünden üreme sağlığına kadar pek çok özelleştirilmiş bilgiyi kullanıcılarla paylaşıyor. Bu sayede, kadınlar bedensel iyi oluşlarını takip etme fırsatını yakalayabiliyorlar. Ayrıca, regl takibi uygulamaları aracılığıyla kullanıcılar kendi bedenlerini daha iyi tanıyabiliyorlar. Bu yazımızda, bireysel wellness yolculuğunda değerli birer kaynak olan beş tane regl takibi uygulamasını sizler için derinlemesine inceliyoruz.

Flo

Yapay zeka teknolojisiyle desteklenen 2015 kuruluşlu Flo, kadınlar için bir sağlık partneri görevi görüyor. Hem App Store hem de Google Play aracılığıyla ulaşılabilen Flo, kullanıcılara menstrüasyon döngülerini, ovülasyon günlerini ve üreme sağlıklarını takip etme fırsatı sunuyor. Bu uygulama ilk indirildiği zaman kullanıcılara regl döngülerinden hamilelik durumlarına kadar geniş bir yelpazede sorular soruyor. Kullanıcılar, bu soruları cevapladıktan sonra uygulama tarafından kullanıcı cevapları analiz ediliyor. Bu analiz sayesinde uygulama kişisel sağlık öngörüleri sunabilecek bir hale geliyor.

Eylül 2023’te dünya genelinde en çok indirilen mobil uygulamalar arasına giren Flo, kullanım kolaylığıyla öne çıkan bir ara yüz sunuyor. Bu sayede, hem teknolojiyle içli dışlı olanlar hem de mobil cihazları çok sık kullanmayanlar rahatlıkla bu uygulamadan yararlanabiliyor. Kullanım kolaylığı sunan bu uygulama, kramp, akıntı ve baş ağrısı gibi vücut tepkilerini takip ederek en doğru regl ve ovülasyon tahminlerinde bulunuyor. Ayrıca, uygulamada cinsel sağlığa, gebeliğe, doğum sonrası döneme ve menopoza dair pek çok bilgilendirici içerik de yer alıyor. Buna ek olarak, uygulama aracılığıyla kadın sağlığıyla ilgili hassas konuların anonim bir şekilde diğer kullanıcılarla tartışılabildiğini de belirtmek istiyoruz.

Seri B finansmanda bulunan Flo, 2021’deki yatırım turunda 50 milyon dolarlık bir yatırım alarak toplam fon miktarını 75.5 milyon dolara yükseltti. 14 günlük ücretsiz bir deneme sürümü sunan uygulama, aylık, yıllık ve haftalık olmak üzere farklı abonelik paketlerine sahip.

Clue

2012’de kurulan Clue, regl döngüsüyle bağlantılı 100’den fazla kişisel deneyimin takip edilmesine olanak sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Hem Apple cihazlarında hem de Android cihazlarda kullanılabilen Clue, her kadının sağlık yolculuğunun benzersiz olduğunu hissettiren tahminlerde bulunuyor. Uygulamanın dinamik sistemi, kullanıcıların regl döngüleriyle ilgili çeşitli verileri girmesini talep ediyor. Bu veriler paylaşıldıktan sonra da kullanıcılara regl döngüsüne, doğum kontrolüne ve cinsel sağlığa dair kişiselleştirilmiş kalıplar sunuluyor. Uygulamanın bu özelliği, kadın sağlığı konusunda oldukça hassas ve detaylı bir altyapıya sahip olduğunu kanıtlar nitelikte.

Clue, başta menstrüasyon döngüsü olmak üzere ruh hali, enerji seviyesi ve uyku kalitesi gibi genel sağlıkla ilgili verilere de odaklanıyor. Bu sayede, kullanıcılar günlük ve cinsel hayatları için daha sağlıklı kararlar verebiliyorlar. Ayrıca, polikistik over sendromu (PKOS) gibi yaygın ve regl döngüsünü olumsuz etkileyen rahatsızlıkların semptomları uygulama aracılığıyla fark edilebiliyor. Buna ek olarak, uygulamadaki hamilelik modu sayesinde anne adayları da kişisel sağlık verilerini yönetme fırsatı yakalayabiliyorlar.

Seri B finansmandaki Clue, geçtiğimiz yıl Nisan ayında düzenlediği yatırım turunda 8.4 milyon euroluk bir yatırım alarak toplam fon miktarını 64.7 milyon dolara yükseltti. Temelde regl takibine odaklanan Clue çatısı altında klinisyenler ve bilim yazarları tarafından hazırlanmış geniş bir kütüphane ve hormonlarla ilgili podcastlerin de bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

Natural Cycles

2013 kuruluşlu Natural Cycles, popüler bir doğurganlık izleme uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı FDA tarafından onaylanmış bu uygulama, doğum kontrolü açısından diğer mobil uygulamalar arasında öne çıkıyor. Uygulama, kullanıcıların vücut sıcaklığı ve regl döngüsü bilgilerini analiz ettikten sonra doğurgan oldukları ve olmadıkları günleri tespit ediyor. Bu sayede, hem gebelik planlaması hem de gebelikten korunma etkili bir şekilde yönetilebiliyor.

Dünya çapında 3 milyondan fazla kullanıcıya sahip Natural Cycles, kadınların takip yolculuğuna başlayabilmesi için farklı teknolojilerle birliktelik kuruyor. Bu teknolojilerin arasında bazal vücut sıcaklığını ölçen NC° termometresi, Apple Watch ve Oura Ring gibi cihazlar bulunuyor. Vücut sıcaklığına ek olarak, uygulamanın duygusal ve fiziksel belirtileri de takip ettiğini belirtmek istiyoruz.

Seri B finansmanda bulunan Natural Cycles, geçen yıl Şubat ayında düzenlediği yatırım turunda 7 milyon dolarlık bir yatırım alarak toplam fon miktarını 44.5 milyon dolara yükseltti. Uygulama, hormonsuz ve kişiselleştirilmiş bir doğum kontol yöntemi sunma amacıyla kadın sağlığına yenilikçi bir yaklaşım getiriyor.

Glow

Kapsamlı bir sağlık ve doğurganlık takip platformu olan Glow, dört farklı uygulamayı kapsıyor. Glow isimli ilk uygulama doğurganlığı takip etme görevi görürken Glow Nurture isimli uygulama hamilelere hitap ediyor. Glow Baby ise bebek bakımına odaklanırken Eve by Glow da regl takibini ve cinsel sağlığı ön plana çıkartıyor. Bu dört uygulamaya hem App Store’dan hem de Google Play’den ulaşmak mümkün.

Kullanıcıların en yüksek doğurganlık dönemlerini belirleyebilen Glow, kişisel sağlık ihtiyaçları hakkında içgörüler sunuyor. Bu sayede, hem anne olmak isteyen hem de hamile kalmak istemeyen kadınlar rahatlıkla bu uygulamayı tercih edebiliyor. Ayrıca, platformun kadınların deneyimlerini paylaşabilecekleri ve birbirlerinden öğrenebilecekleri bir topluluk oluşturduğunu belirtmek istiyoruz. Buna ek olarak, platformdaki yapay zeka destekli asistan sayesinde yaygın sağlık sorularına 7/24 cevap alınabiliyor. Kullanıcılar, 7 günlük bir deneme sürümünden sonra yıllık 59,99 dolarlık bir ücret ödeyerek uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorlar.

Seri B finansmanda bulunan Glow, son yatırım turunda 17 milyon dolarlık bir yatırım alarak toplam fon miktarını 23 milyon dolara yükseltti. Kadın sağlığında devrim yaratmak isteyen bu platform, aynı zamanda doğurganlık testi, vitamin, krem ve yağ gibi farklı ürünlerin satışını yapan online mağazasıyla destekleniyor.

Wild.AI

2017 kuruluşlu Wild.AI, kadın sporcuların ihtiyaçlarına odaklanan bir sağlık uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. 12 yaşından 50 yaş üstüne kadar neredeyse hayatın tüm evrelerine odaklanan uygulama, yakında hamilelik dönemini de altyapısına ekleyecek.

Apple Health, Fitbit, Strava, Oura, Garmin ve TrainingPeaks entegrasyonlarına sahip olan Wild.AI, menstrüasyon döngüsünün farklı evrelerinde nasıl daha etkili bir şekilde antrenman yapılabileceğini kullanıcılara aktarmayı amaçlıyor. Ayrıca, uygulamadaki regl takibi beslenme alışkanlıklarının incelenmesiyle de destekleniyor. Kişiselleştirilmiş antrenman ve beslenme önerileri sunan uygulama, kullanıcıların vücut sıcaklıklarını, uyku kalitelerini ve stres seviyelerini izlemelerine olanak tanıyor. Buna ek olarak, uygulama kapsamında kadın sporcuların fizyolojisine ilişkin en son araştırmalara dayanan tavsiyelere de ulaşılabiliyor.

Wild.AI, geçtiğimiz yıl Ocak ayında çıktığı yatırım turuyla toplam fon miktarını 2.9 milyon dolara yükseltti. Uygulama, egzersizlerin maksimize edilmesine ve iyileşme süreçlerine regl döngüsü üzerinden odaklanarak kadın sporculara ulaşıyor.

Kaynak: Appetiser, Healthnews, FemTech World, Crunchbase

İlginizi çekebilir: 2024 femtech trendleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!