Apple Watch Sağlık Uygulaması ile bütüncül sağlığınızı destekleyin

İyi yaşamın ve sağlıklı alışkanlıkların daha da önem kazandığı günümüzde; teknoloji devi Apple’ın Sağlık uygulaması, gün içindeki aktivitelerimizin yanı sıra kalp atışından vücut ısısına, uyku düzeninden menstrüel döngüye kadar pek çok sağlık verisinin de takibini sağlıyor. iPhone ve Apple Watch’ta bulunan Sağlık uygulaması sayesinde bütüncül sağlığı desteklemek üzere çalışmalar yürüten Apple, her geçen gün sağlığı iyileştirici çalışmalara imza atıyor ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunuyor.

Konu kalp sağlığı olduğunda…

Sağlıklı, ortalama bir yetişkinin kalbi gün içinde 100.000’den fazla kez atıyor. Her kalp atışıyla birlikte günden güne bir resim oluşuyor. Bu resim büyük ölçüde gözlerden uzak kalıyor. Apple Watch, görünmeyenin gösterilmesine yardımcı oluyor. Yüksek ve düşük kalp atışı bildirimleri, kardiyo fitness, düzensiz ritim bildirimleri, EKG uygulaması ve atriyal fibrilasyon geçmişi gibi kalp sağlığı özellikleri sayesinde Apple, kullanıcılara eyleme dönüştürülebilen bilgiler sunarak sağlıklarına ilişkin gün geçtikçe gelişen bir görünüm sağlıyor.

Kalp sağlığı konusunda yürütülen pek çok bilimsel araştırmayı destekleyen ve uzmanlarla birlikte çalışan Apple, bu alanda devrim yaratabilecekler gelişmelere ışık tutuyor, sağlığı geniş kapsamda iyileştiren keşiflere daha fazla destek sağlamak amacıyla başlattığı Araştırmacı Destek Programı ile araştırmacılara Apple Watch aygıtları sağlayarak kalbin bilimsel bir şekilde anlaşılması dahil olmak üzere sağlık araştırmalarında yeni bir çığır açma olanağı tanıyor. İlgili araştırmalar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayabilirsiniz.

Diğer yandan, Apple Watch aygıtınız kalbinizi dinleyebiliyor ve olağan dışı bir şey olduğunda bildirim gönderebiliyor. Örneğin, en az 10 dakika boyunca hareketsiz kalmanıza rağmen kalp atış hızınız seçilen bir eşiğin üzerinde veya altında kalırsa Apple Watch aygıtınız sizi haberdar edebilir.

Kalp atış hızı bildirimlerini, Kalp Atış Hızı uygulamasını ilk açtığınızda veya daha sonra istediğiniz zaman açabilirsiniz. Apple Watch aygıtınız atriyal fibrilasyon olarak görünen düzensiz bir kalp ritmi tespit ettiğinde de bildirim alırsınız. Atriyal fibrilasyon tanınız zaten varsa Apple Watch aygıtınız kalbinizin bu aritmiye ne sıklıkla girdiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, durumunuzu etkileyebilecek yaşamsal faktörleri de izleyebilirsiniz.

  • Yüksek veya düşük kalp atış hızı bildirimleri alabilir,
  • Düzensiz kalp ritmi bildirimleri alabilir,
  • Atriyal fibrilasyon geçmişini görüntüleyebilir,
  • Düşük kardiyo fitness bildirimlerini alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

Konu uyku sağlığı olduğunda…

Yeterince uyumak genel sağlık durumunuz için önemlidir. iPhone’daki Sağlık uygulaması, bir uyku hedefi belirlemenize ve bu hedefe ulaşmak için zaman içindeki ilerlemenizi izlemenize yardımcı olabilir. Apple Watch’ta uykunuzu izleyebilir, iyileştirebilirsiniz. Uyku hedeflerinize ulaşmanıza ve genel sağlık durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olması için kişiselleştirilmiş uyku planları oluşturabilirsiniz.

Sağlık uygulamasını açın. Uyku’yu ayarlayın, altında Başlayın’a ve ardından İleri’ye dokunun. Ekrandaki yönergeleri izleyerek aşağıdaki ayarları yapın:

  • Uyku Hedefleri: Kaç saat uyumak istediğinizi ayarlayın.
  • Yatma Zamanı ve Uyanma Zamanı saatleri: Ne zaman yatmak ve ne zaman uyanmak istediğinizi ayarlayın.
  • Uyku Odağı: iPhone, dikkat dağıtıcı öğeleri azaltmak için Kilitli Ekranınızı basitleştirebilir ve planladığınız uyku saatinde Uyku Odağı’nı açabilir. Ayrıca, size bildirim gönderebilmeleri için belirli kişi veya uygulamalara izin verebilirsiniz.
  • Apple Watch ile Uykunuzu İzleyin: Uykunuzu izlemek için yatarken saatinizi takın. Apple Watch’unuzu önceden iPhone’unuzla eşlediyseniz ayarlama sırasında bu seçeneği kullanabilirsiniz. Apple Watch’unuzu ayarlama işleminden sonra eşlediyseniz Apple Watch ile Uykunuzu İzleyin seçeneğini daha sonra da açabilirsiniz.

Ayrıca iPhone veya Apple Watch’unuzda rahatlama ve uyku hedefinizi gereken şekilde ayarlayabilirsiniz. Uyku planınızı düzenleyebilir, ayrıntılı planlar oluşturabilir, Yatma Zamanı ve Uyanma Saatleri ayarlarında değişiklikler yapabilir, kişisel uyku düzeninizi kurarak gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz. Daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Konu kadın sağlığı & menstrüel döngü olduğunda…

Hızla gelişen ve yenilenen teknoloji sayesinde bütüncül sağlığı takip etmek artık çok daha kolay. Bu konuda öncülük eden isimlerden biri olan Apple, bilimsel çalışmalar ışığında yukarıda da bahsettiğimiz gibi kalp sağlığı ve uyku gibi pek çok sağlık verisinin takibini ve iyileştirilmesini destekliyor. Ayrıca, kadın sağlığı ve menstrüel döngü konusunda da önemli gelişmelere imza atıyor. Apple Kadın Sağlığı Çalışması’ndan elde edilen yeni ön bulgular, menstrüel döngülere ve döngülerle genel sağlık arasındaki bağlantıya dikkat etmenin önemini vurguluyor. Araştırmalar hakkında detaylı bir okuma yapmak için tıklayabilirsiniz.

iPhone’daki Sağlık uygulamasında veya Apple Watch’taki Döngü İzleme uygulamasında yer alan Döngü İzleme özelliği, kullanıcıların belirtiler veya yumurtlama testi sonuçları gibi detaylarla birlikte menstrüel döngülerini izlemelerine imkan tanıyor.  Döngü İzleme, kullanıcıların önceki menstrüel döngülerinde kaydettiği bilgiler ve döngü uzunluğunun yanı sıra Apple Watch’tan alınan kalp atış hızı verilerinden yararlanarak menstrüasyon ve doğurganlık dönemi tahminleri sunuyor. Kullanıcılar isterlerse bir sonraki menstrüasyon veya doğurganlık dönemini haber veren bildirimleri etkinleştirebiliyor.

Döngü İzlemeyi kullanarak adet semptomlarını, yumurtlama zamanlarını saptayabilir, bunların yanı sıra adet döneminizi de kaydedebilirsiniz. Döngü Takibi, hızlı bir şekilde oturum açmayı kolaylaştırmak için size en son belirtilerinizi gösterecektir. Bir sonraki adet döneminizin veya doğurganlık döneminizin yaklaştığını ve büyük olasılıkla yumurtladığınız zamanı öğrenmek için bildirimleri açabilirsiniz. Ayrıca gebelik, emzirme veya kontraseptif kullanımı gibi döngünüzün zamanlamasını ve uzunluğunu etkileyebilecek faktörleri de günlüğünüze kaydedebilirsiniz. Devam eden bir döngü faktörünü kaydettiğinizde Döngü İzleme, döngü faktörünün etkisine bağlı olarak dönem tahminlerinin, verimli dönem tahminlerinin ve sapma bildirimlerinin kullanılabilir olup olmadığını otomatik olarak yönetecektir. Döngü İzleme, günlüğe kaydedilen bilgileriniz ve döngü süreniz ile, adet ve doğurganlık dönemi tahminlerinizi iyileştirmek için Apple Watch’unuzdaki kalp atış hızı verilerini de kullanabilir.

Son olarak belirtmekte fayda var ki Gizlilik, Apple’ın tüm özelliklerinin tasarlanmasında ve geliştirilmesinde temel bir öneme sahiptir.

Apple Sağlık Uygulaması’na ilişkin daha fazla bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple Watch’tan kalp ve damar sağlığını destekleyen uygulamalar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!