Zor zamanlarla baş etme kılavuzu: Hayatın zorlukları karşısında nasıl güçlü kalınır?

Hepimizin hayatı aslında fırtınalarla dolu, yaşamımız içinde iniş ve çıkışları barındıran bir serüven. İşte tam da bu noktada, bir sonraki yıkılma anını kontrol altına almanıza yardımcı olacak ve kendinizi biraz daha iyi korumanızı sağlayacak, zor zamanlar için saklayabileceğiniz bazı önerileri sizlerle paylaşmak istedik.

Acılarımızın varlığını inkar edip, onları geri plana atarak hayatımıza devam edemeyiz. Aksine, işe önce onları kabullenerek başlamalıyız. Yani onları iyi incelemeli, eleştirmeli ve sonra hayatımızdan yollamalıyız.

Her şey, siz ve içsel dünyanız arasında geliştirdiğiniz iletişimle başlıyor. Önceliği güçlü ve zayıf yanlarımıza sert ve sıkı sorular sorarak vermeliyiz. Tabi, bunun karşılığında dürüst cevaplar vermek çok önemli. İşe, kendinize aşağıdaki soruları sorarak başlayabilirsiniz:

 • Geçmişte beni yaralayan her ne varsa, bunların üstesinden nasıl geldim? Yalnız mıydım, yoksa birileri bana bu süreçte destek verdi mi?
 • Hiçbir umut olmadığı halde yaşantıma nasıl devam edebiliyorum? Beni neler motive ediyor da yine ayakta durabiliyorum?

Acılarımızın varlığını inkar edip, onları geri plana atarak hayatımıza devam edemeyiz. Aksine, işe önce onları kabullenerek başlamalıyız. Yani onları iyi incelemeli, eleştirmeli ve sonra hayatımızdan yollamalıyız.

Zor zamanlarda kendinize sormanız gereken sorular

Melankolik bir kişilik yapınız olduğunu düşünüyorsanız, kendinize sıkıntılarınızı düşünmek için on beş dakika ayırın. Buna kısaca ‘on beş dakikalık endişe zamanı’ da diyebiliriz. Kulağa biraz absürt gelse de, bir sıkıntı ya da endişe ile karşı karşıya olduğunuzda bu on beş dakikalık zamanı kullanmanızı tavsiye ederiz. Kısacası yaşadığınız sıkıntılar, kendinize yönelteceğiniz sorular ve karşılığında vereceğiniz dürüst cevaplarla yok olabilir. Kendinize soracağınız soruları bulmakta zorluk çekiyorsanız, Stephen Borgman’ın birkaç soru önerisinden faydalanabilirsiniz.

 • Hayatımda beni mutlu eden şeyler neler?
 • Yaşantımda heyecanlı olan şeyler neler?
 • Gurur duyduğum şeyler neler?
 • Şu an keyif aldığım, bana neşe ve mutluluk verenler neler?
 • Küçük ya da büyük, bugün insanlara ne verdim?
 • Bugün yaşadıklarım, hayatımın kalitesini arttırdı mı?
 • Kimi seviyorum? O da beni seviyor mu?
 • Henüz mükemmel olmayan şeyler neler?
 • İşlerin benim istediğim şekilde yürümesi için gerekli çabayı gösteriyor muyum?

Tüm bu soruları dürüstlükle cevapladıktan sonra, hayatta karşılaştığınız zor durumlarla çok daha kolay başa çıkabildiğinizi ve kendinizle ilgili farkındalığınızın arttığını gözlemleyeceksiniz. 

İlginizi çekebilir: Daha mutlu bir hayat için kendinize sormanız gereken sorular

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!