Daha mutlu bir hayat için kendinize sormanız gereken sorular

İnsanın düzenli olarak kendini kontrol etmesi, kişisel bakım uygulamalarına devam etmesi ve sahip olabileceği şartlar altında en iyi şekilde yaşaması harika bir şey. Bu ruh haliyle birlikte gelecek mutluluk ve sağlık da hem insanın kendisi hem de sevdikleri için ihtiyacı olan enerjiyi toplamasını sağlıyor. Bunu da ancak kendinize sorular sorarak gerçekleştirebilirsiniz.

İşte kendinize sormanız gereken önemli sorular:

1. Değerleriniz neler? Değerlerinize bağlı mısınız?

İnsanın belirlediği kişisel değerleri, prensipleri hayatın birçok alanında karar vermesini kolaylaştıran Kuzey Yıldızı gibidir, yön gösterir. Aynı zamanda yapılan seçimler ve davranışlar konusunda ihtiyacı olan onaylanma duygusunu karşılar. Kendi değerlerinizi net bir şekilde belirlemeye hazır mısınız? Örneğin sizin için ilişkiler, iş, sağlık, cinsel hayat ve maneviyatla ilgili en önemli üç şeyi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra kendinizi düzenli olarak kontrol etmek istediğinizde geri dönün ve bu listeyi gözden geçirin, eylemlerinizin burada yazan değerlerle ne kadar uyuştuğuna bakın.

Daha mutlu bir hayat için kendinize sormanız gereken sorular

2. Tam şu anda ne için şükrediyorsunuz?

Şükretmeyi bir yaşam pratiği haline getirmek, hayatınızdaki birçok inanılmaz şeyi, gözden kaçırdıklarınızı fark etmenizi sağlar. Hayatınızda iyi giden şeylere odaklanmak, daha pozitif bir insan olmanın püf noktası. Bu da sizi daha mutlu ve sağlıklı bir hayat yolculuğuna götürür.

3. Sizi gerçekten mutlu eden ne?

Bu soru ilk bakışta çok klişe gelebilir ancak hayatta gerçekten en çok mutlu olduğunuz şeyler neler ve bu konuda kendinize karşı dürüst davranıyor musunuz? Yargılardan, beklentilerden, mecburiyetlerden uzaklaşın ve gerçekten mutlu olduğunuz şeylere karşı dürüst olun.

4. Hedeflerinize şimdi ulaşsanız, kendinizi nasıl hissedersiniz?

Hayatınızda anlık tatmin duyguları yaşamalısınız. Tatmin duygunuzu ertelemek, kendinizi başarılı hissetmek için beklemek, sahip olduğunu hayatı sonuna kadar hissederek yaşamanızı engeller. Başarılarınızı, sıkı çalışmanızı, iyi alışkanlıklarınızı ödüllendirin ve pozitif duyguların tadını çıkarın.

5. Nasıl daha sağlıklı olabilirsiniz?

Daha sağlıklı bir hayta için adım atmak, size enerji verir ve hayatınızı daha eğlenceli bir hale getirir. Uyku düzeninizi, beslenmenizi, egzersiz yapmayı, ilişkilerinizi, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı gözden geçirin. Geliştirmeniz gereken alanları net bir biçimde belirlediğinizde, bunu nasıl değiştirebileceğinizi de çözersiniz.

6. İlişkilerinizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Kişisel ve profesyonel ilişkiler, hayattaki en önemli şeyler arasında gösterilir. Zorlayıcı bir iş arkadaşıyla birlikte ekip çalışması yürütebiliyor musunuz? Sevdiklerinizle birlikteyken gereksiz bir şekilde inatçı davranıyor, kapris yapıyor musunuz? Daha iyi iletişim kurup hissettiklerinizi daha iyi ifade ettikçe, hayatınızın nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

Daha mutlu bir hayat için kendinize sormanız gereken sorular

7. Bugün kime veya neye iyilik yaptınız?

Bu bir projeyi tamamlamak da olabilir, bir arkadaşınıza iyilik yapmak da… Her gün çevreniz için bir fayda sağlamaya çalışın. Etrafınıza iyilik verdikçe, size de aynısı geri dönecektir.

8. Nasıl daha fazla para biriktirebilirsiniz?

Para mutluluğu satın alamaz belki ama kötü günler için ayırdığınız bir para olduğunu bilmek, stres ve endişe duygusunu azaltarak daha mutlu olmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda kenarda bir miktar paranız olduğunda, son dakika planlarına dahil olmak, aniden çıkan bir gezi fırsatı değerlendirmek daha kolay olabilir. Her gün az miktarda da olsa parayı biriktirin, günler geçtikçe bu paranın nasıl arttığını göreceksiniz.

Kaynaklar:
Brit.co
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!