Zaman makinesi icat edilmiş olsaydı: 30’lu yaşlarımdan 20 yaşıma öğütler

“Geleceğe Dönüş” serisi 90’lı yılların kült filmleri arasında yer alıyordu. Bizleri zaman makinesi ile tanıştıran serinin yayınlanma tarihinin üzerinden 30 seneden fazla bir süre geçtiği halde, zaman makinesi icadının yıllardır birçok insanın hayallerini süslediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bugün hala zaman makinesinin bulunmasına olan isteğimiz ve inancımız belki de geçmişte yaşadığımız bazı olayları değiştirmek istememizden kaynaklanmaktadır. Peki geçmişe geri dönseniz neleri değiştirirdiniz, hiç düşündünüz mü? Ya da ne kadar yararlı olurdunuz genç size vereceğiniz öğütlerle? Düşünüyorum da belki her şeyi olduğu gibi yaşamamız gerekiyordu. Çünkü yaptığımız her hatadan, söylediğimiz her sözden, öğrendiğimiz her dersten deneyimler kattık hayatlarımıza. Bizleri biz yapan tam olarak bunlardı aslında.

Şanslıyım ki 2019 yılında yaşayan Gizem son yıllarda çok şey kattı kişiliğine, karakterine, yaşadığı tüm zorluklar, yaptığı tüm hatalar ile birlikte. Halen kendini geliştirmek için elinden geleni yapıyor aslında.

30’lu yaşlarımın ortalarına yaklaşırken, 20’li yaşlardaki Gizem’in kulağına keşke fısıldayabilseydim dediğim birkaç söz var elbette. Bunları öğrenmem biraz geç olsa da, benim kadar şanslı olamayanlar olduğuna inanıyorum.

Yaşınız kaç olursa olsun, 20’lik Gizem’in kulağına fısıldayacağım ve yaşama dair oldukça önemli olan şu maddeleri, henüz uygulamaya başlamadıysanız bir an önce hayatınıza dahil etmenizi öneririm. Çünkü hayat çok kısa…

Hayır demeyi öğren

Hayatına giren insanlara hep değer verdin, iyi de yaptın. İyi, güzel, hoş da kendine verdiğin değer nerede? İnsanlar üzülmesin, kırılmasın diye her söylenene tamam demek niye? İstemediğin bir şeyi sırf başkası istiyor diye yapmaktan vazgeç ve insanlara hayır demeyi öğren.

Hayır dediğiniz için kötü olmayacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Yapmanız gereken tek şey doğru ve güzel sözcükleri kullanmak. Bu şekilde davranarak insanları kırmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Sizi anlamayıp kırılanların ise hayatınızda kalıcı ol(a)mayacağını unutmayın.

“Nazik ve iyi bir insan olup yine de hayır diyebilirsin.”
Anonim

Kendini sev

Kıyafet bulamadığın için sınava girmemek ne demek Gizem! Kendine gel! Sen ne giysen yakışır.

Bununla tabii ki övünmüyorum ama ne yazık ki üniversite yıllarımda böyle bir olay yaşamıştım. Bunu sizlerle paylaşarak en ufak şeyleri bile takan bir insandan, artık hayatı daha az umursayan ve kendimi olduğu gibi sevmeyi öğrenen, bunun kalıcı olması için uğraşan bir Gizem’e dönüştüğümü vurgulamak istedim aslında.

Elbette her anımın bu şekilde geçmediğini belirtmem gerekir. Kendimi sevmediğim anlar, kendimden yorulduğum anlar olmuyor mu? Oluyor, olacak, olmak zorunda. Ama o an kulağıma bir fısıltı, bana bu düşünceden bir an önce kurtulmam gerektiğini söylüyor. Totale bakınca ise çok yol kat ettiğimi görüyorum ve kendimle gurur duyuyorum. Kim bilir belki de kulağıma fısıldayan 40’lı yaşlarındaki Gizem’dir.

Söylemek istediğim şu ki, küçük ve aslında anlamsız olan takıntılardan kurtulup, kendinizi olduğunuz gibi sevmeniz hayatınız boyunca kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. Bunu bir an önce başarabilmeniz dileğiyle…

“Güzellik kendini takdir edebilmektir. Kendini sevdiğin zaman, en güzel olduğun zamandır.”
Zoe Kravitz

Daha çok kitap oku

Hayatımda yaşadığım en büyük utançtır çok geç yaşta kitap okumaya başlamış olmak. Düşünüyorum da ne kadar çok şey kaybetmişim tüm o yıllar boyunca. Şimdi kitapsız bir hayat düşünemiyorum.

Ne yazık ki bazen Netflix bağımlılığımdan dolayı günlerce kitap okumadığım oluyor ve kendime inanamıyorum. Bunun bilincine vardığımda ise başıma ağrılar girdiğini hissediyorum.

Kitap okumanın size kısa vadede vereceği huzuru ve sizi farklı diyarlara götürecek olmasına ek olarak, uzun vadede size katacaklarını düşünerek, kitap okumayı yalnızca boş vakitlerinizi değerlendirmek için bir araç olarak görmek yerine, hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

“Okudukça daha çok şey öğreneceksin. Daha çok şey öğrendikçe, daha fazla yere gideceksin.”
Dr. Seuss

Spor yap / Nefes al

Yine çok geç yaşta başlayacağın bu aktiviteye çok daha erken başlamış olmanı dilerdim. Ama olsun hiç sorun değil, ne kadar geç olsa da başlamış olman önemli.

Herhangi bir spor ile uğraşmak bir insanın gerek zihinsel gerekse fiziksel sağlığını korumak açısından oldukça önemli bir yere sahiptir elbette. Ancak spor yapmanın size sağlayacağı birçok faydadan belki de en önemlisi doğru nefes almayı öğrenmek olsa gerek. Doğru nefes alma tekniği ile daha sakin ve huzurlu bir insan olacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca spor yaparak bedeninizi daha iyi tanıyıp onu daha çok sevmeniz kaçınılmaz bir gerçektir.

“Vücuduna iyi bak. İçinde yaşamak zorunda olduğun tek yer orası.”
Jim Rohn

Kendine bir hobi edin

Boş vaktin olmadığından dert yandığın tüm o zamanını, keyif alabileceğin bir hobi edinmeye adasaydın belki de mutluluğa daha erken ulaşırdın.

Kendinize, keyif alabileceğiniz bir aktivite edinerek hayattan daha fazla keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bir hobi edinmek, yeni şeyler öğrenmek için yaşınız kaç olursa olsun asla geç kalmadığınızı bilmeniz gerekir. Bambaşka meslekleri olmasına rağmen, 50’li hatta 60’lı yaşlarında başlamış oldukları hobilerini mesleğe dönüştüren insanların tarihteki sayısı küçümsenmeyecek kadar fazladır. Onlardan ilham almaya ne dersiniz?

“Mutlu insan, hobisiyle geçinmeyi başarabilmiş kişidir. ”
George Bernard Shaw

Hayatta en önemli şey sağlıktır

Tüm hayatın boyunca aslında tek önemli olan şey senin ve sevdiklerinin sağlığı, bunu asla unutma. Sağlık sorunları dışında aklına gelen her şeyin bir çözümü var. Bunu öğrendiğin gün büyüdüğün gün olacak.

Sağlığın hayatımızda ne kadar önemli yere sahip olduğunu ancak kendi sağlığımızı kaybedince ya da çok sevdiğimiz biri sağlığını kaybedince anlayabiliyoruz ne yazık ki.

Hayattaki tüm üzüntülerin, dertlerin, sıkıntıların, problemlerin bir telafisi olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Yapmanız gereken şey fiziksel ve ruhsal sağlığınızı korumak ve hiçbir acının sonsuz olmadığını unutmamak olacaktır…

“Hastalık kapıyı çalana kadar, sağlığın değeri bilinmez.” 
Thomas Fuller

İlginizi çekebilir: 2020’ye son 3 ay: Hedeflerinizi gerçekleştirmek için hala zaman var

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam