2020’ye son 3 ay: Hedeflerinizi gerçekleştirmek için hala zaman var

Sizce de günler, aylar, yıllar çok hızlı geçmiyor mu? Son zamanlarda sıklıkla şunu söylüyorum kendime; sanki belli bir yaştan sonra zaman daha hızlı akar hale geldi. Eskiden hafta başladı mı o cuma bir türlü gelmezdi sanki. Halbuki şimdi öyle mi? Tam pazartesi sendromu mu yaşasam, yoksa yeni bir hafta başladığı için mutlu mu olsam diye düşünürken bir bakıyorum, gün bitmiş. Sonra bir açıyorum gözümü, hop yine hafta sonu gelmiş.

Bir yılın daha sonuna yaklaştık. Halbuki 2019 daha yeni girmemiş miydi hayatlarımıza? 9 ayı geride bıraktık bile ve 2020 yılı 3 aydan kısa bir süre sonra kapımızda.

Hiç sordunuz mu kendinize nasıl bir yıl oldu 2019 sizin için? Hayallerinizin, hedeflerinizin, ideallerinizin kaçını gerçekleştirdiniz? Ya da gerçekleştirmek için ne kadar çaba sarf ettiniz? Halbuki ne umutlarla başlamıştık 2019’a. Bazıları için acılarla dolu bir yıl olurken, kimilerinin hayatındaki en güzel yıl olmuştur eminim. Ama bu yazıyı okuduğunuza göre iyi de kötü de geçmiş olsa, hala içinizde güzel biteceğine dair bir umut olduğunu düşünüyorum.

Hayal derken gözünüz yükseklerde olmasın hemen. Hatta buna kısa vadede gerçekleşecek küçük çaplı istekler diyebiliriz. Belki yeni bir dil öğrenmek, belki spora ya da bir enstrüman kursuna başlamaktı sizinkisi. Belki evinize yeni bir eşya almaktı. Kim bilir belki ilişkiniz, belki işinizle ilgiliydi bu yıl gerçekleştirmek istedikleriniz.

Haydi bir düşünün şimdi, ne aklınıza gelenler, ne de benim yazdıklarım yapılamayacak kadar zordu aslında. İhtiyacınız olan 3 şey vardı yalnızca: Zaman, para ve en önemlisi harekete geçmek.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan birçok tanıdığım, sıklıkla zamanlarının kısıtlı olduğundan dert yanmakta. Bu konuda kesinlikle sizlere katılıyorum, aynı duyguları İstanbul’da çalıştığım dönemde ben de en şiddetli şekilde yaşamıştım çünkü. Belki o zamanlarda yalnızca şikayet etmek, dert yanmaktı yaptığım, ancak şu an çok farklı bir açıdan bakabiliyorum duruma. Eğer o günlerde çok yorulduğumu öne sürerek hafta sonu hiçbir şey yapmamaktansa, yalnızca birkaç saatimi sevdiğim, keyif alabileceğim bir konuda kendimi geliştirmek için harcamış olsaydım belki de hayatım bambaşka olurdu şimdi. Siz benim bu deneyimimden ders çıkarın ve ne kadar yorgun olsanız dahi her hafta birkaç saatinizi olsun hayallerinize adayın derim.

Gelelim para faktörüne… Evet hayat çok pahalı, evet geçim sıkıntısı çeken birçok insan olduğu da doğru, ancak hedeflerinizi gerçekleştirmek adına az da olsa maddi bir harcama yapmaya değmez miydi sizce? Küçük vadede gerçekleştirmek istediğiniz şeylerin maddi açıdan sizi sarsmayacağından emin olabilirsiniz.

Üstelik eğer bir hobi edinmek ise aklınızdaki, biraz araştırma yaparak oldukça uygun fiyatlı kurslar bulmanız mümkün. Eğer onun da bütçenizi sarsacağını düşünüyorsanız, teknoloji çağında olduğumuzu hatırlayıp internet üzerinden ücretsiz kurslar araştırmaya başlayabilirsiniz.

Belki de bambaşkaydı bu yıl için kurduğunuz hayaller. Ne duruyorsunuz o zaman? Bir an önce harekete geçin. Aklınızdaki, kafanızdaki, kalbinizdeki hayal/istek/hedef her ne derseniz adına, ona nasıl ulaşmanız gerektiğiyle ilgili araştırmalar yapın. Daha önce bunu yapıp başarmış olanların hayatlarını okuyun, onlardan ilham alın.

Bu yıl yaşanan tüm acıları, başarısızlıkları, üzüntüleri bir kenara bırakın şimdi ve kalan şu 2,5 ayı en güzel şekilde değerlendirmek için ilk adımı bu yazıyı okuduktan sonra atın haydi.

Bir kalem ve küçük bir kağıt ile başlayabilirsiniz. Kısa vadede gerçekleştirmenizin mümkün olduğu 3 hedefinizi bugünün tarihi ile kağıda yazın. 1 Ocak sabahı evinizin bir köşesine sakladığınız kağıdı gün yüzüne çıkarıp o 3 hedefinizin kaçını gerçekleştirdiğinize bakın ve gurur duyun kendinizle.

Hedeflerinize ulaşamadığınız takdirde yeni yıla mutsuz bir modda girmenizi istemem elbette. Bu yüzden kağıdı 31 Aralık’ta değil de 1 Ocak’ta açmanızı tavsiye ederim. Ancak ne olursa olsun şunu aklınızın bir köşesine yerleştirin lütfen:

Eğer yazdığınız 3 madde için, 2019 bitmeden bir adım atmayı başarabildiyseniz kendinizle gurur duyun, çünkü herkes sizin kadar cesur olamayacaktır ve başlangıç yapmış olmanız bile 2019’u güzel bitirdiğinizin işareti olacaktır. Eğer başlamayı başarabilirseniz unutmayın önünüzde koskoca bir 2020 var!

İlginizi çekebilir: Yeni bir dil öğrenmek ister misiniz: Hangi dilin size daha uygun olduğunu keşfedin

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam