Yoga ile odaklanma problemini hayatınızdan silin

odaklanma ve yoga
yoganın odaklanma problemi üzerindeki etkisi

Gün boyunca, sabah uyandığımız andan gece uyuduğumuz zamana kadar geçen dönemde farkında olmadan ne çok farklı iş ile meşgul olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Uyanıyoruz, ertesinde çocuklarımız varsa okul için onları hazırlıyoruz, işe gitmek için hazırlanıyoruz, işte birçok farklı görevi tamamlıyoruz, iş çıkışı spor yapabiliyoruz, sinemaya gidebiliyoruz, arkadaşlarımızla vakit geçirebiliyoruz veya akşam yemeğini hazırlamak üzere eve dönüyoruz.

Tüm gün boyunca, bunca farklı aksiyon esnasında, hepimiz aklımızda birçok düşünce ile dolaşıyoruz; ‘bir sonraki gün ne pişireceğim’, ‘bir sonraki güne işimi yetiştirebilecek miyim’, ‘bu ay harcamalarımı doğru değerlendirebiliyor muyum’ veya ‘daha fazla kilo verebilecek miyim’ gibi.

İşte tüm bu endişe ve korkuların kısır döngüsünde, çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen bir durum çıkıyor ortaya; ‘’konsantre olamama’’ yani konsantrasyon sorunu.

concentration (1)

Konsantrasyon, aklımızın tek bir noktaya, sürekli olarak odaklı kalabilmesi halidir. Gün içerisinde e-mailler, telefonlar, iş seyahatleri ve toplantılar ile geçen yoğunlukta; tüm hedeflerimizi tamamlayabilmek için zamanımızı iyi kullanmamız, yani aklımızı uğraştığımız iş üzerine yoğunlaştırmamız da zorlaşmaktadır.

Peki, odaklanma problemi hayatımızı nasıl etkiliyor?

 Günlük işlerimizde gecikmeler yaşıyoruz ve planladığımız iş akışlarını tutturmamız mümkün olmuyor. Zamanımız tüm hedeflerimizi gerçekleştirmeye yetmediğinden, stres ve endişe döngüsü başlıyor; yetiştiremediğimiz her iş için, üzerinde çalışmakta olduğumuz işe konsantre olamıyor ve bu durum ‘’yapamadığımız’’ herşey için daha fazla endişe duymamıza neden oluyor.

Yoga işte tam bu noktada devreye giriyor. Seanslar kapsamında katılacağımız nefes, duruş ve meditasyon çalışmaları, aklı sakinleştirmeyi hedefliyor. Nefes çalışmaları ile özellikle  nefesimizi izleme ve yogik nefes uygulamaları ile odaklanmak kolaylaşıyor. Daha uzun süre odaklanabilir hale geliyoruz.

yoga pozisyonları

Yoga duruş çalışmalarında, özellikle denge duruşları yüksek konsantrasyonu hedefleyerek, tüm seans boyu yoğun odaklanmanın bir egzersizi halinde gerçekleşiyor. Sonuçta katıldığınız her seansta vücudumuza, dengemize ve aynı anda nefesimize odaklanmış oluyoruz.

Meditasyon çalışmaları, vücut farkındalığı ve aklın en sakin olduğu durumun amaçlandığından, (dolayısı ile stres ve endişeyi akıldan ve bedenden tamamiyle uzaklaştırmayı hedefleyen) evrenin enerjisine odaklanabilmemiz için temel yol gösterici niteliği taşıyor. Seanslarda içerilen gevşeme bölümleri ile, özellikle akıl yorgunluğu ile birikmiş gerginliği vücuttan boşaltılması ile, tam bir gevşeme hali yakalanabiliyor. Bu gevşemeler, uzun dönemde konsantrasyon yeteneğimizi arttırmamızı ve böylece çalışmalarımız esnasında kolaylıkla ‘’odaklanma’’ aşamasına geçebilmemizi sağlıyor.

yoga ve yaşam

 Konsantre olamıyorum, günlük iş planımı tam anlamıyla gerçekleştiremiyorum veya bir türlü dikkatimi yaptığım işe veremiyorum diyorsanız, siz sevgili okurlarımız için bir çözüm önerimiz var; Yoga ile konsantrasyon yeteneğinizi geliştirirken, zindeliğinizi de korumaya devam edebilirsiniz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam