Yoga ile stres yönetimi: Beden – akıl – nefes döngünüzü değiştirin

yoga
Yoga ile stres yönetimi

Stres, çağımızın karşı konulamaz olduğu kadar en ‘’elle tutulamaz’’ problemlerinden biri.

Hergün bize gerilim veya negatif hisler yükleyen birçok olay ile karşı karşıya kalıyoruz.

Örneğin; trafikte saatler harcayabiliyoruz, bir toplantıya yetiştiremediğimiz sunumlar için endişe duyuyoruz, çocuklarımız okuldan dönerken başlarına birşey gelip gelmediği konusunda korkuyoruz veya çok daha basit fakat yine de aklımızı zorlayan, bugün hangi yemeği pişirmeliyim gibi daha pek çok konu; aslında ‘’sıradan’’ diye nitelendirebileceğimiz, günlük yaşantımızın olmazsa olmazlarından.

Fakat burada saydığımız ve sayamadığımız pek çok sorunun bedenimize yüklü miktarda gerilim olarak geri döndüğünü ve bizi içten içe kemiren stres toplarına dönüştüğünün ne kadar farkındayız? 

yoga ve stresYoga, akıl ve beden arasındaki bu ilişkinin yüzyıllar önce detayları ile irdelendiği, en eski disiplinlerden biri. Yoga felsefesine göre aklımız ne kadar endişe, korku veya kaygı gibi negatif duygular ile yüklenmiş durumda ise, bedenimiz de o derece aklımızın bu karışıklığından etkileniyor ve paralel olarak ‘’gerilmiş’’ bir oluşu benimsiyor. Bedenin bu gerilimi nefese yansıyor ve nefes kapasitemizin çok azını kullanabilir hale geliyoruz. Sonuçta aklımızda başlayan tüm karışıklıkların bedenimizde ve dolayısı ile nefesimizde bir yansıması oluyor.

Peki, yoga disiplini bize bu konuda nasıl yardımcı olabilir?

Yoga, bir disiplin olarak aklın sakinleşmesinin sağlanmasını hedeflemektedir. Bu sürecin en önemli basamaklarından biri, bedenin sakinleşmesi ve yeterince gevşetilmesidir.

nefes egzersizleri

Yoga seanslarında özellikle izlenmekte olan vücudu esnetme, kasma ve gevşetme egzersizleri ile birikmiş gerginlik  boşaltılır. Eş zamanlı olarak seans boyunca zihnin dış dünya ile olan ilişkisi minimuma indirilerek odaklanma da sağlanmış olur. Seanslar esnasında yapılan yoga duruşları ise, özellikle nefesin ayarlanması, yavaşlatılması ve derinleştirilmesi için metodik uygulamalardır. Bu yüzden, yoga felsefesi bu 3 önemli etkenin birbirini izlediğini kabul etmektedir; akıl sakinleşirse beden sakinleşir ve beden sakinleşirse nefes sakinleşir. Bu döngü böylece toplam bir stres yönetim yöntemine dönüşebilmektedir.

 Eğer sizler de stres beni ele geçirdi, gerginliğimi bir türlü atamıyorum diyorsanız tavsiyemiz, en yakın Yoga merkezinde, özellikle Yoga ve nefes seanslarını denemeniz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam