Zihni ve bedeni “bir”leştirmek için: Yogaya başlamanız için 5 neden

Yoga Yapmak İsteyenlere Özel
Yoga Yapmak İsteyenlere Özel

Modern hayatın içinde her dakika zihinlerimizden yüzlerce, hatta binlerce düşünce geçiyor. Çoğumuz günlük hayatın koşuşturmasına öyle kaptırmış vaziyetteyiz ki, arkamıza yaslanıp biraz rahatlamak ve nefes almak için bile kendimize zaman ayıramıyoruz. İşte yoga tam da burada devreye giriyor.

Yoga, kelime anlamı olarak “zihni ve bedeni birleştirmek” anlamına gelmektedir. Aslında kendinizle iletişime geçmek, sükûnet ve dinginlik geliştirmek, ve hayatınızı değiştirmek için bir öğretidir Yoga.

1. “Yoga bedeninizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur.”

Vücudunuzun potansiyelini ve sınırlarını öğrenmek harika bir duygudur. Örneğin; burnunuzun ucunu dizinize değdirebildiğinizi gördüğünüz an oldukça canlandırıcı ve neşelendiricidir; amuda kalkamadığınızı gördüğünüzdeyse kendinizi birazcık çaresiz hissedebilirsiniz. Ama Yoga, hayat boyu süren bir öğretidir; vücutlarımız ile zihinlerimiz sanılanın aksine her geçen gün bir önceki günden farklıdır. Yoga yaptıkça fiziksel olarak kendinizle ve bedeninizle olan uyumunuzu geliştirirsiniz ki bu da sizi zihinsel ve duygusal olarak daha uyumlu ve daha sağlıklı bir insan haline getirir.

Yoga Yapmak İsteyenlere Özel
Yoga Yapmak İsteyenlere Özel

2. “Yoga daha sağlıklı yeme alışkanlıkları geliştirmek için ilham verir.”

Bedeninizle iletişime geçtiğiniz zaman genellikle ağzınıza ne koyduğunuzu izleme eğilimi geliştirirsiniz ve bunun için özel bir çaba göstermeye başlarsınız. Bu durum sodalı – şekerli içecekleri tüketme alışkanlığınızı terk etmekle başlayabilir mesela; ve bu içsel motivasyon sizi kendi meyve suyu sıkacağınızı almaya bile teşvik edebilir. Her halükarda kendinize daha iyi bakmaya özenir ve bu amaçla bilinçli kararlar almaya başlarsınız.

Yoga Yapmak İsteyenlere Özel
Yoga Yapmak İsteyenlere Özel

3. “Stresli durumlara daha farklı reaksiyon göstermeye başlarsınız.”

Saç baş yolduran, çığlık atıp kaçma isteği uyandıran rahatsız edici stresli durumları biliyorsunuz değil mi? Dürüst olmak gerekirse Yoga yapmaya başladığınızda onlar hayatınızdan çekip gitmeyecek. Ama çekip gidecek olan bir şey var; gereğinden hızlı tepki verme ve panikleme mekanizmanız. Çünkü doğru nefes ve meditasyon teknikleriyle Yoga, bize gerçekten stresli durumlarda bir adım geri çekilmeyi ve kontrolü kaybedip paniklemek yerine büyük resme bakmayı öğretiyor.

Yoga Yapmak İsteyenlere Özel
Yoga Yapmak İsteyenlere Özel

4. “Kendinizi sizi daha yukarıya çekecek, iyi hissettirecek insanlarla sarmalarsınız.”

Yoga, olumlu düşünceyi açığa çıkarır. Yoga yapmaya başladığınız zaman daha olumlu, daha optimist bir insan haline geldiğinizi fark edersiniz; ki bu da ilişkilerinize daha tatmin edici bir seviyeye taşır. Ayrıca bu halinizle çevrenizdeki diğer insanlara ilham vermeye başlarsınız.

Yoga Yapmak İsteyenlere Özel
Yoga Yapmak İsteyenlere Özel

5. “Yoga güven dolu bir hayat tarzını teşvik eder.”

Özünde Yoga, yaşamınızın kontrolünü elinize almanıza yardımcı olan bir öğretidir. Yoga ile fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı bir denge ve öz-kontrol duygusu edinirsiniz. Bütün bunlar sonuçta daha mutlu bir yaşam, daha özgüvenli ve daha huzurlu bir “siz” yaratır.

Yoga Yapmak İsteyenlere Özel
Yoga Yapmak İsteyenlere Özel

Temel Yoga hareketleriyle hemen şimdi başlamak için buraya tıklayın ve hem basit hem ücretsiz derslerle bugün Yoga’yı tanıyın!

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşarak hayatlarına küçük dokunuşlar yapın, paylaştıkça çoğalın!

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!