Türkiye’deki Yoga kampları

Türkiye'deki Yoga kampları
Türkiye’deki Yoga kampları

Yoga ve meditasyon; şehir hayatının gürültüsünden, kirliliğinden ve koşuşturmacasından hem bedenen, hem ruhen arınmak için bir çok insanın yaşam tarzı haline getirdiği etkinlikler. Türkiye’de de Yoga ve meditasyon konularında geniş yelpazede hizmet veren bir çok kurum ve organizasyon bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenmiş olan MindBody Festival gibi Yoga ve sağlıklı yaşam festivalleri, spor salonlarında düzenlenen Yoga ve meditasyon seansları, farklı Yoga öğretileri için kurulmuş olan çeşitli Yoga ve meditasyon merkezleri, Yoga ve meditasyonu yaşam tarzı haline getirmiş olan bireyleri bir araya getiriyor.

Tatilde Yoga ile arınmak isteyenler için de bir çok seçenek mevcut. Yoga kampları da Yoga ve meditasyon yapan insanların bir araya geldiği bu çok çeşitli organizasyonlardan bir tanesi. Genellikle yaz aylarında, belirli periyotlarla dağlara, kırlara, deniz kenarlarına giderek ve doğada Yoga yaparak, şehrin üzerinizde biriktirdiği stres, kaygı, depresyon gibi olumsuz duygularınızı bir kenara bırakabilir ve yenilenebilirsiniz.

Uplifers olarak dünya üzerinde birçok ülkede hali hazırda uygulanmakta olan bu sistemin Türkiye’deki örneklerini sizlere sunmak ve Yoga kampları hakkında bilgi vermek üzere Türkiye’deki Yoga kamplarını araştırdık.

Yoga kampı nedir?

Yoga kampı; çeşitli öğretilerden bir çok Yoga uzmanını ve, Yoga ve meditasyonu seven bireyleri bir araya getiren; çoğunlukla şehrin gürültüsünden uzakta, huzur dolu, doğayla iç içe olan ortamlarda gerçekleştirilen, Yoga yapmak isteyen herkesin katılabileceği ve kamp boyunca çeşitli meditasyon ve Yoga aktiviteleri yapmanıza olanak veren organizasyonlar.

Türkiye'deki Yoga kampları
Türkiye’deki Yoga kampları

Kişi sınırlaması, aktivite çeşitleri, ulaşım vb. unsurlar kamptan kampa değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle herhangi bir kamp programına dahil olmadan önce kampın yeri, katılımcılarda aranan özellikler, kamp programı, ulaşım, konaklama gibi unsurları düşünüp araştırma yapmak büyük önem taşıyor. Genelde her kampta başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar çeşitli workshoplar ve seminerler bulmak mümkün; ancak zaman zaman yalnızca belirli seviyelere eğitim veren kamplar da olabiliyor.

Kampların çoğunda mat, havlu, duş malzemeleri vb. teçhizat bulunuyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bu malzemeler kamptan kampa değişiklik gösterebilir. Bu nedenle mutlaka katılacağınız kampı iyi araştırmanız ve ihtiyaç duyacağınız malzemelerin sağlanıp sağlanmayacağı konusunda kesin bilgi almanız gerekiyor.

Türkiye'deki Yoga kampları
Türkiye’deki Yoga kampları

Yoga kampları; açık ve temiz havada, doğayla iç içe, huzur dolu, sabahtan akşama kadar Yoga ve meditasyonla bedenini ve ruhunu dinlendirmek, konusunda uzman eğitmenlerle ve Yoga konusunda farklı deneyimlere sahip insanlarla zaman geçirmek isteyen herkes için alternatif bir tatil fırsatı. Bayram tatilini nasıl değerlendireceğinize hala karar veremediyseniz aşağıdaki seçeneklere göz atmanızda yarar var.

Türkiye’de Yoga kampları düzenleyen merkezlerden bazıları;

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!