Uplifers Challenge: Konstantinos Charantiniotis ile Anusara Yoga Atölyeleri

Yoga Nasıl Yapılır Eğitmeni Nasıl Bulunur?
Yoga Nasıl Yapılır Eğitmeni Nasıl Bulunur?

Tam da yoga eğitmenliği sürecinin başında olan biri için dünyanın dört bir yanından gelen hocaları tanıma fırsatı yakalamaktan daha güzel bir şey olduğunu düşünemiyorum. Uplifers Challenge yarışma sonuçlarının açıklandığı gün talihlilerden biri olduğumu görünce, işte bu en güzel deneyimi yaşayacak olmanın verdiği heyecanla Mind Body Festival İstanbul’un başlayacağı günü iple çektim.

Fatoş Mira ile Bharatanatyan yapıp yere doğru zıplamaktan, Mevlana’nın 22. Kuşak torunu Esin Çelebi Bayru’yu dinlerken tüylerimin ürpermesine; Burcu Vurkaç’la astrolojinin aslında hayatın ne kadar mükemmel oluşunun kanıtı olduğunu görmekten Rachel Okimo ile sınır sandığımız noktaların daha da ötesi olduğunu müzik-çakra-pozlar arasında dolaşarak keşfedişim bu 3 günlük yoğun deneyimin sadece birkaçı.

Bunların yanında tabi ki çimlerin, minderlerin üstünde keyifli müziklerle bu rengarenk ortamın tadını çıkarmak, Uplifers ekibi ve Seçkin’le sohbet etmek de cabası . Keşke her “challenge” böyle olsa 😉

Yoga Nasıl Yapılır Eğitmeni Nasıl Bulunur?
Yoga Nasıl Yapılır Eğitmeni Nasıl Bulunur?

Festival sürecinde günde en az 4 saat bedensel hareket halinde olmaktan yorulmayışımın belki de en önemli etkeni ise Konstantinos Charantiniotis’in atölyeleri oldu. Dönüşüm-Zeka-Bereket üçlemesi şeklinde bedenimizdeki blokajları açıp, inanıp, sonucunda da bu sürecin meyvelerini topladığımızı anlatan 3 atölye; Tridevi (Üç Tanrıça)

Kısaca Konstantinos Charantiniotis kimdir dersek, öncelikle neredeyse 25 yıldır sadık bir yoga öğrencisi  ve 15 yıldır yoga eğitmeni olduğunu görüyoruz. Sivananda, Ashtanga Vinyasa, Yin ve Iyengar gibi çeşitli yoga geleneğine mensup inanılmaz yoga üstadlarıyla çalışma şansına erişmiş. Londra’daki Biyomedikal Vakfı’ndan yoga terapi diploması sahibi. 10 senedir  de Thai yoga masajı yapıyor ve öğretiyor.

Son yıllarda Desiree Rumbaugh, Sianna Sherman, Martin Kirk ve Anusara Yoga’nın kurucusu John Friend ile yoğun bir şekilde Anusara Yoga çalışmış, şu sıralar ise çok değerli bir Tantra öğretmeni olan Dr. Douglas Brooks ile derinlemesine Tantra çalışmalarına devam ediyor.

Konstantinos, yogaya duyduğu ilgiyi Anusara Yoga sayesinde öğrencileriyle paylaşıyor, onların zihinleri ve bedenleriyle daha iyi bağlantı kurmaları için yönlendiriyor. Bildiği herşeyi bir taraftan da öğretiyor olması ise küçük bir parça bile olsa ışığı bir başkasına aktarabilmenin hayattaki en büyük armağanlardan biri olduğunu düşünmesinden geliyor.

Konstantinos ile Mind Body Festival’dedeneyimlediklerim ve sonrasında da Dönüşüm-Zeka ve Bereket üçlemesinin detaylarından bahsedeceğim.

Konstantinos’un dersteki en etkili yanının tüm katılımcılarla kümülatif bir enerji ortaya çıkarması oldu. Her atölyenin başında hep beraber “om” ile enerji topladık ve o atölyenin konusu ve inanışı hakkında motive edici açıklamaları dinledik.

Derslerin neden her seviyeye uygun olduğunu da her poza, siz farkında olmadan hareketin en başındaki minik hareketlerle hazırlaması ve sonunda belki de o gün ilk defa denediğiniz pozun içinde kendinize döndüğünüzdeki hali görünce anladım. O poza hazırlığınız ne kadar sürüyorsa o kadar vaktiniz var, orada neyi keşfediyorsanız ve sınırınızı o sanıyorsanız hemen yanınızda Konstantinos veya Maria veya Zeynep’i hissedip bir adım daha ileri biraz daha açık hale gelebiliyorsunuz. Pozun içinde geldiğiniz en son ve sınırları zorladığınız o en zor noktada ise Konstantinos’un “Smile” (gülümseyin) deyişiyle de evet, artık bulunduğunuz durumda daha mutlusunuz. Yani bu atölyeden çıkınca artık başladığınız yerde olmadığınız kesin.

Şimdi biraz da neler keşfettik, bakalım;

Dönüşüm – Kali Shakti

Tanrıça Kali, gücü, potansiyeli temsil eder. Kali’nin karanlığı zaman ve ölümle eşleştirilir ancak Hinduizm’de ölüm aslında bir yeniden doğuştur ve aslında Kali tüm bu özellikleri ile değişim ve dönüşümün tanrıçasıdır. İlk atölyede bedenimizin güç merkezini keşfederek mevcut potansiyel gücümüzün önündeki engelleri kaldırdık. Ayakta yapılan pozlar ile gücümüzü açığa çıkararak kendimizi dönüşüme hazırladık.

Zeka – Saraswati Shakti

Tanrıça Saraswati şuurlu düzeni temsil eder. Bizi organize ederek öz benliğimize dair deneyimlere açar. Tanrıça enerjisi bizi daha üst bir anlayış kapasitesi ve edimi ile bağlantıya geçirir. Saraswati Shakti ile uyum içindeyken tüm edimler içimizdeki gerçek bir alandan ortaya çıkar. Onun incelikli enerjisi algımızı geliştirebilir.

Bu ikinci atölyede de dönüşüme açtığımız bedenimizde, zihnimizi devreye alarak neleri yapabileceğimizi gördük. Henüz plank plank pozunda (Uttihita Chaturanga Dandasana) sadece güç merkezimizi kullandığımızı düşünürken zihnimizle kendimizi inandırdığımızda ellerimizin üstünde denge duruşlarında, güneşi her seferinde daha zarif, daha akışkan selamlayamaya başladıkça anladık ki aslında olduğumuzu sandığımızdan daha fazlasıyız. Bir de baktık ki az önce kollarımızı biz taşırken şimdi ellerimizin üstünde geniş splitler atıyor, havada ayaklarımızın yerlerini değiştiriyorduk. (Handstand with Wide Splits). Bu çalışmaların bizi hayatımıza bereket tanrıçası da girince daha da neler yapabileceğimizin şaşkınlığına hazırladığından habersizdik.

Bereket – Lakshmi Shakti

Tanrıça Lakshmi, ikonundaki gibi zenginliği, bereketi, benliğin güzelliğini temsil eder.  Lakshmi enerjisi, yeteneklerimizin değerini bilip onları geliştirmek ile ilişkilidir.

Bu atölyede Lakshi Shakti’nin enerjisi ve hissine bağlanarak ilahi özümüzü bulmak ve büyütmek için derin arkaya eğilmeleri çalıştık. Belimizi incitmekle kalbimizi açmanın aslında çok alakasız olduğunu, sadece üst gövdemizle genişleyerek ne kadar derin nefes alabildiğimizi deneyimledik. Böylece aslında hayatın bolluklarına daha da yaklaşabileceğimizi gördük.

Konstantinos’un o kalabalık sınıfta herkesi tek tek algılayabilmesi sayesinde pozlardaki düzeltmeleri, hepimizi kendi açıklığımıza göre derinleştirmeleri ile pozları daha aydınlık ve zengin hissedebiliyordum.

Ve günün sonunda Tridevi ile dünyanın aslında belki de düşündüğümüzün tam tersi olabildiğini, böyle bir durumda bile dimdik durabileceğimizi bize gösteren başaşağı duruşunu yapabiliyorduk. İçimizdeki gücü fark ederek, hayatımızın içinde dönüştürerek, zihnimizle onu dengeleyerek ve kalbimizle zenginleştirerek…

Şimdi de bu 3 günde yorulan sevgili ayaklarım için, Uplifers Challenge hediyesi reflexoloji masajının keyfini çıkarma zamanı.

Yolculuğumda karşıma çıkarak daha berrak ve zengin bir şekilde devam etmemi sağlayan Uplifers’a çok teşekkürler.

Konstantinos’un bize her pozun son aşaması ve belki de en zor kısmı dediği adımıyla yazıyı bitirelim. Gülümseyin:)

 

Müge Olacak

Uplifers Challenger

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!