Yaz hazırlıkları başlasın: Yoga kartları ile neler yapabiliriz?

Yeni ayın konusu ile yeniden merhaba. Çocuklarımız bir eğitim yılını daha geride bırakmaya hazırlanırken, anne-babalar ve öğretmenler de hızla kaliteli yaz aktiviteleri arayışına başladı. Hep bahsettiğim gibi yoganın bütünsel gücü ve çocuklara keyifli alan açması nedeniyle yoga artık günümüzde kaliteli yaz aktiviteleri sıralamasında listenin başında yer alıyor. O zaman hazırsanız çocuklar için her gün sıkılmadan keyifle yoga yapmalarını sağlayabileceğimiz ipucunu paylaşıyorum.

Yoga Güncesi Yoga ve Aktivite Kartları

İster kendi yoga kartlarınızı oluşturun, isterseniz Yoga Güncesi Yoga ve Aktivite kartlarından faydalanın, kartlarla yoga yapmak çocuklar için yogayı renklendirmenin ve rutin haline getirmenin en güzel yollarından biridir. Bir diğer avantajı her an her yerde ve her yaş grubundaki çocuklar ile birlikte uygulayabiliyor olmamız.

Çocuklar kendi hazırladıkları yoga kartları sayesinde kimi zaman yeni yoga pozları oluşturur ve bu onların hayal gücünü beslenir. Kendi yarattıkları yoga pozlarını size anlatırken, iletişim becerileri güçlenir. Birlikte pozları deneyimlemek ise fiziksel ve duygusal yönden destekleyicidir. Sabırla, uzun bir sürede oluşturulan kartlar, zihni sakinleştirmesinin yanı sıra, güzel bir konsantrasyon çalışması olarak değerlendirilebilir.

Yoga Güncesi yoga ve aktivite kartları ise üzerindeki renkler, resimler ve yönlendirmeler sayesinde çocuklarımız kendi kendilerine tüm kartları keşfedebilir, ilgilerini çeken sırada uygulayabilirler. Nefes ve meditasyon çalışmalarını kartlar ile günlük rutini hale getirebilirler. Hazır kartların avantajları uzman tarafından deneyimlere istinaden hazırlanmış ve çocuklar için uygun olmasıdır. Kartlar taşınabilir boyutta olduğundan tatil çantasında her yere taşınabilir.

Yoga kartları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için çocuklarla kaliteli zaman geçirmenin en yoga yolu: Yoga Güncesi yoga ve aktivite kartları başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Sürekli yeni oyun aramaya gerek kalmadan kartların içerisinde yoga oyunlarını çocuklarımız arkadaşları veya ailesi ile birlikte oynayabilir. Kartların sadece içeriğindeki oyunlar değil, tüm kartları kullanarak hangi oyunları oynayabiliriz yazımızın devamında birlikte bakalım.

Yoga Güncesi kartları ile neler yapabilirsiniz?

 • Kartları eşleştirme: Eşleştirme oyununda olduğu kurallar geçerli olacak şekilde kartların yüzü kapalı olur. Her bir kartın eşini bulduğunuzda iki kartı da çevirin ve birlikte uygulayın.
 • Çemberler içerisine kartlar: Çember içerisine kartları yerleştirin. Çember için hulahop kullanabilirsiniz. Çemberlerin içerisine sırayla zıplayın ve kartı çevirin. Sonra uygulayın. Bir başka oyun ise çemberlerin yanına sayı yazarak olabilir. Zar atın ve zarda gelen sayıya karşılık gelen çemberin yanına gidip kartı uygulayın.
 • Seksek oyunu: Kartları geleneksel oyunlarımızdan biri olan sek sek düzende yerleştirin. Zarda karşılık gelen sayının olduğu kartı uygulayın.
 • Ben kimim: Eşli olarak oynayabileceğiniz bir oyun. Bir kişi kartı çeker karşısındakine anlatır. Örneğin aslanı anlatırken ‘’Ormanda çok güçlü ve lider bir hayvan olduğunu’’ söyleyebilirsiniz ya da seslerini taklit edebilirsiniz.
 • Yağmur, rüzgar, tipi veya güneş: Yağmur, rüzgar, tipi veya güneş kelimelerine karşılık gelecek yoga kartları belirleyin. Bu tamamen size kalmış hatta tahmini daha zor olanları seçebilirsiniz. Örneğin yağmur denildiğinde ağaç pozu, rüzgar denildiğinde aşağı bakan köpek gibi – tamamen size kalmış. Komutlar değiştikçe dikkatle takip etmek bu oyunun ipucu. Dikkati ölçmek için gerçekten faydalı ve eğlenceli bir oyun olduğu için ayrıca öneririm.
 • Parkur – survivor: Bu dönem çocukların en sevdiği kurgu parkur düzenlerden oluşuyor. Evde veya bahçede ne varsa dahil edebilirsiniz. Yoga blokları, matlar, yastıklardan yararlanarak bir parkur oluşturun ve her bir parkur sonuna kart ekleyin.
 • Hikaye küpü: Bu oyun için var olan oyuncak bir küp kullanabileceğiniz gibi kartondan bir küp de oluşturabilirsiniz. Küpün her köşesine kartları yapıştırın. Küpü havaya atın ve gelen yüzdeki kartı birlikte uygulayın.
 • Sıcak soğuk oyunu: Kartları oda içerisinde veya bahçede farklı yerlere yerleştirin. Bilgin yogi amca kartları bulmada size yardımcı olabilir. Kartlara yakınlaştıkça sıcak diye yönlendirecek, uzaklaştıkça soğuk diyerek yönlendirecek.
 • Müzik durdu kartı aç: Yoga kartları içerisindeki oyunlarımızdan olan bu oyunda sevdiğiniz hareketli bir müziği açın ve dans edin. Müziği yönlendirin, durduğunda birlikte size en yakın olan kartı açıp uygulayın.
 • Sandalye tutmaca: Geleneksel sandalye kapmaca oyunu için her sandalyenin arkasına yoga kartı yapıştırın. Sandalyelerin etrafında dans ederken müzik durunca size yakın olan sandalyeye oturun.
 • Kartı çiz, kopyala yeniden isimlendir: Kartların üzerine ince bir kağıt koyarak resimlerini çizin. Sonra bu kartları yeniden adlandırın. Ya da örneğin bir kedi pozunu kopyalıyorsanız, o kediye isim vererek onun için ayrı hikaye serisi oluşturabilirsiniz.
 • Gözler kapalı kart seç: Her öğrenci seçtiği kartı alır ve sonra arkadaşlarına anlatarak birlikte uygulanır.

Oyunları keyifle oynamanız ve yoganın hayatınızda hep var olması dileğiyle.

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram, YouTube ve Spotify hesaplarını takip edebilir www.minikyogees.com web sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çocuk yogası nedir, çocuklar ne zaman yogaya başlayabilir?

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam