Yalnızlığın anatomisi ve yalnızlık duygusuyla başa çıkabilmenin yolları

Sizi suçlamak gibi bir niyetimiz yok, ama yalnızlık artık canınıza tak dediyse ve ‘herkesin sevgilisi var, ben neden yalnızım’ sorusunu kendinize daha sık soruyorsanız, bunun sebebini bulmak için çok da uzaklara gitmenize gerek yok. Tüm kişisel gelişim konularında olduğu gibi, bu konuda da değişime önce kendinizden başlamanız gerekiyor. Bunun için de önce neden yalnız olduğunuzu ayrıntılı şekilde sorgulamanız gerekiyor.

yalnızlık

Oldukça kişisel olan ve bir çok değişkeni içinden bulunduran yalnızlık sorunsalını, sizler için genel bir çerçeveden inceledik.

Yalnızlığın en büyük sebeplerinden biri henüz doğru insanı bulamamış olmak. Daha az önce değişime kendinizden başlamanız gerekiyor dedikten sonra, bizden böyle bir cevap beklemiyor olmanız çok normal. Şu an sizinle ilgili yeterince çekici, eğlenceli, güzel, yakışıklı, zeki olmamanız gibi maddeler sıralamamızı ve yalnızlığınızın sebebini tamamen kişisel özelliklerinizle bağdaştırmamızı bekliyor olabilirsiniz.

Bir çoğumuz, negatif özelliklerimiz konusunda kendimizi eleştirme eğilimi gösterdiğimiz ve yaşadığımız tüm olumsuzlukların yükünü bu negatif özelliklere yüklediğimiz için, yalnızlığınız için sizi suçlamamız hiç anormal gelmeyecektir. Ancak yalnız olma hikayenizin her sayfası sizin yetersizliklerinizden ya da başarısızlıklarınızdan oluşmuyor. Şimdi, yaşamınızda var olan her şeyi olduğu gibi kabullenerek ve tüm olumlu özelliklerinizi düşünerek arkanıza yaslanın ve yeni bir yıla yeni başlangıçlarla girmek için, yapabileceklerinize göz atın;

1. Başkalarını beklemek yerine anda yaşayın

Sizinle beraber olmasını isteyeceğiniz kişinin nasıl biri olmasını istediğinizi keşfetmek için anda olmak ve anı yaşamak, oldukça etkili bir yöntemdir. Sürekli, biriyle beraber olduğunuzda gideceğiniz gezilerin, yiyeceğiniz akşam yemeklerinin hayalini kurmak yerine tek başınıza olmanın avantajını kullanarak bunları kendi kendinize yapmaya ve sizin için doğru olan insanı bu esnada tanımaya çalışın. Bu şekilde kendi zevklerinize ve alışkanlıklarınıza daha yakın kişilerle tanışma olasılığınızı artırmış ve daha sağlıklı ilişkiler geliştirmiş olacaksınız.

2. Kendinizi sevmeyi öğrenin

Ne kadar çok sevgiliniz olursa olsun, sizden yalnızca bir tane olacak. Eşsiz ve özel olduğunuzu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın. Kendinizle ve başarılarınızla daima gurur duyun. Sevildiğinizi hissetmek ya da hayatınızdaki boşlukları doldurmak için başka birine ihtiyacınız yok. Mutlu, sağlıklı ve huzurlu olmak için neye ihtiyaç duyduğunuzu en iyi bilen kişi sizsiniz.

3. Özgürlüğünüzün değerini bilin

Başkasıyla birlikte olup mutsuz olmaktansa, yalnız kalıp mutlu olmak her zaman daha iyi bir seçenektir. Hayatınızdaki en önemli ilişki, kendinizle kurduğunuz ilişkidir. Yalnızlık, kendinize zaman ayırarak istediğiniz her şeyi yapabilmeniz için bulunmaz bir fırsat. Bu nedenle kabuğunuzdan sıyrılın ve hayata karışın.

özgürlük

4. Arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırın

Doğru zaman geldiğinde ve ‘mükemmel’ kişiyle karşılaştığınızda, şimdiye kadar hayatınızda olan, size değer veren ve sizin de değer verdiğiniz kişilere daha az zaman ayırmanız kaçınılmazdır. Bu nedenle, hali hazırda yalnızken arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirebileceğiniz buluşmalar organize etmeye çalışın.

5. Yeniliklere açık olun

En son farklı bir şeyler denemeyi ne zaman istediniz? Ertelemeyi bırakın ve ne istiyorsanız, o an yapmak için çalışmaya başlayın. Farklı şeyler deneyerek gustonuzu zenginleştirin.

6. Kendinize büyük bir hedef belirleyin ve her gün ona ulaşabilmenizi sağlayacak bir şeyler yapın

Bir kariyer değişikliği, denizaşırı bir gezi, hayalinizdeki işi kurmak… Hayallerinizi ertelemeyin. Hedefiniz neyse bir yere yazın ve her gün o hedefe ulaşmak için bir şeyler yapın.

7. Sürece güvenin

Evlenmiş ya da ilişkisi olan arkadaşlarınızla konuşursanız, mutlaka ilişkileri konusunda geçmişte yaşadıkları bir sürü hayal kırıklığı olduğunu görebilirsiniz. Her durumda olduğu gibi, ilişkilerde de deneye yanıla, hatalar yaparak öğrenir ve kendimizi bu doğrultuda geliştiririz. Süreç içinde başarı öykülerimiz olabileceği gibi, başarısızlıkların daha ağır basıyor olması normaldir. Başarısız girişimlerin özgüveninizi bastırmasına izin vermeden, yaşadığınız her şeyi olduğu gibi kabul ederek ve onlardan dersler çıkararak bir sonraki adıma hazırlanın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!