Çok meşgul olduğunuzda sevdiklerinize zaman ayırabilmek için kendinize sormanız gereken 3 soru

“Şu ay bir geçsin…”
“Şu proje bitsin…”
“Şu yoğunluk geçsin…”

Aylar geçiyor, projeler bitiyor, acil gelen işler tamamlanıyor, tüm telefonlara yanıt veriliyor ve her seferinde yeni bir şey ortaya çıkıyor. “Bir şey daha” listesi hiçbir zaman bitmiyor ve bu sırada hayattaki en güzel tecrübeler öncelikler listesinin sonlarına düşüyor.

Bu yoğunluk kültürünün hüküm sürdüğü günümüzde, birçoğumuz hayatımızı maksimumda yaşıyoruz, limitleri zorluyoruz. Gelen mesajlara ve maillere anında yanıt veriyoruz veya en azından vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ailemizle geçirmemiz gereken vakitleri, sosyal fonksiyonlara ayırıyoruz. Hayır diyemediğimiz veya yaşadığımız toplumda kabullenme ve prestij sağlayacağını düşündüğümüz için toplantılara, buluşmalara katılıyoruz. Meşgul olmak, artık günümüzde bir şeref madalyası haline gelmiş durumda. Oysa meşgul olmak, hepimizi tatminsiz olmaya itiyor. Meşgul olmak, huzur veya tatmin duygularını sağlamıyor. Hayatımızın sonuna geldiğimizde, geçmişe dair anlatmak istediğimiz şey gençken ne kadar meşgul olduğumuz değil.

İlginizi çekebilir: Aile içi iletişimi artırmak adına akşam yemeklerinizi birlikte yiyin

Ajandanıza baktığınızda hiç boş yer kalmamışsa, hayatınız hiçbir zaman sonu gelmeyen bir yarış çizgisi gibi ilerliyorsa, elinizle en çok tuttuğunuz şey sevdiklerinizin elleri değil telefonunuzsa, ev dışından gelen tüm isteklere olumlu yanıt verip ev içinden gelen tüm isteklere hayır diyorsanız, meşgul olduğunuz için hayatın ellerinizin arasından kayıp gittiğini düşünüyorsanız, kontrolü tekrar ele geçirmeniz gerekir. Hayattaki koşulların sizi kontrol etmesi yerine, sizin bu şartları kontrol altına almanız gerekir. İçinde bulunduğunuz kısır döngüden çıkmanız için strateji geliştirmelisiniz.

Aslında uygulamanız gereken oldukça basit bir strateji var. Eğer stresli ve aşırı yoğun bir hayatınız varsa, kendinize şu 3 soruyu sorun:

1. Aileme ayırdığım özen ve zaman, onların hayatımdaki ilk önceliklerim olduğu gerçeğine uyuyor mu?

2. Mevcut programım, sevdiklerimle vakit geçirmeme izin veriyor mu?

3. Eşimle veya çocuklarımla biraz daha fazladan zaman geçirmemi sağlamak için vazgeçebileceğim ekstra vakit alan veya zaman harcayan şeyler var mı?

Bu üç soruya vereceğiniz cevaplar, aslında çok önemli bir şeyi fark etmenizi sağlayacak: Hayatınızdaki her şeyi kontrol edemezsiniz ancak bazı şeyleri kontrol edebilirsiniz. İşiniz dışındaki her şeyden vazgeçemezsiniz ama bazı şeylerden vazgeçebilirsiniz. Ev dışından gelen her teklife, davete hayır diyemezsiniz ama bazılarına diyebilirsiniz. Kendinizi modern hayatın tüm dikkat dağıtıcı unsurlarından soyutlayamazsınız ama bazılarından soyutlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutluluğun formülü: Ailecek çıkılan tatiller

Bugünden başlayarak küçük ama düzenli adımlar atarak kendinizi günlük hayatın dikkat dağıtıcı unsurlarından ve sosyal beklentilerden biraz uzaklaştırıp sevdiklerinize daha fazla vakit ayırmayı deneyebilirsiniz. Bu küçük adımların sonunda sürekli meşgul olmayı bırakıp, sevdiklerinizin hayatında daha fazla yer tutabilirsiniz.

Kaynaklar:
Thrive Global
Guardian

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!