Wellness trendleri ile birlikte 2023 yılında yükselişe geçmesi beklenen sektörler

Sağlıklı yaşamı ve bütüncül iyi oluşu destekleyen pratikler, özellikle pandeminin hayatımıza girişinden sonra büyük ölçüde önem kazandı ve dünya genelinde wellness sektörü hızla gelişmeye başladı. Wakefield Research‘ün hazırlamış olduğu rapora göre Amerikalıların yarısından fazlası haftada en az bir önleyici sağlık uygulaması kullanıyor. Kalp atış hızı, kan basıncı gibi verilerin takibini yapan giyilebilir teknolojik cihazlardan farklı formlardaki çok yönlü takviyelere kadar pek çok sağlık destekçisi yaşamlarımızda yerini alırken yatırımcıların da bu alanlara yönelmesi sektörün ciddi anlamda büyümesine zemin hazırladı. Halihazırda çok çeşitli wellness hizmetleri ve ürünleri elimizin altında olsa da dünya genelinde yapılan çalışmalar, anket sonuçları ve uzman görüşleri 2023 yılında da wellness trendlerinden ilhamla yükselişe geçecek pek çok sektör olduğuna dikkat çekiyor. The Global Institute of Wellness‘a göre bu küresel pazarın 2025 yılına kadar 7 trilyon dolara ulaşması ve kişisel bakımı hedef alan sektörlerin büyümesi bekleniyor. İşte 2023 yılında yükselişe geçmesi beklenen sektörler:

Uzaktan fitness: Bütüncül sağlığı destekleyen çevrimiçi araçlar

Pandemi süreciyle birlikte birçok insan sağlığını öncelik haline getirmeye başladığında fiziksel hareketi de rutinlerine eklemenin yollarını araştırdı ve online dersler, dijital platformlar, mobil uygulamalar fitness dünyasına bomba gibi bir giriş yaptı. Covid dönemi sonrasında ise insanlar spor salonlarına dönmeye, üyeliklerini yeniden aktif hale getirmeye başlasa da dijital dünyadaki fitness, varlığını korumaya devam etti. Hala da esneklik sunan, erişim kolaylığı sağlayan ve zamandan, paradan tasarruf ettiren bu uygulamalar sağlığına düşkün pek çok egzersizseverin tercihi.

Diğer yandan, dünyaca ünlü ve 1 milyondan fazla takipçisi olan Melissa Wood-Tepperberg gibi hareket etmeye odaklanan içerikleri üreten influencerların da etkileşimlerinin artması, insanların uzaktan fitness kavramıyla ne kadar ilgili olduklarının bir başka göstergesi olarak yorumlanıyor. Sports & Fitness Industry Association‘ın raporuna göre ise insanlar yoga ve yürüyüş gibi hem zihinsel hem de fiziksel sağlıklarını aynı anda iyileştiren bütüncül araçlara daha fazla ilgi gösteriyor. Bu da zihin-beden bağlantısını sağlayan egzersiz seçeneklerinin de ön plana çıkmasını sağlıyor. Tüm bunlardan hareketle fiziksel hareketi teşvik eden ve bütüncül sağlığı destekleyen online uygulamaların 2023 yılında gelişmeye devam etmesi bekleniyor.

Kadın sağlığına yönelik girişimler: Menopoz odaklı ürünler & hizmetler

Geçtiğimiz yıllarda dünya genelinde menopoz odaklı pek çok markanın ortaya çıkması, yeni girişimlerin de habercisi olarak yorumlanıyor. WSL Strategic Retail’in CEO’su Wendy Liebmann’a göre 2025’te 1 milyar insanın menopoza girmesi beklendiğinden menopoz odaklı daha pek çok yeni ürünün de tüketiciye sunulması hedefleniyor. Menopoz sürecini konu edinen mobil eğitim programlarının geliştirilmesinden menopoz sürecindeki olumsuz semptomları hafifletmeye yardımcı takviyelerin artmasına kadar menopoza dair çözümlerin yaygınlaşacağı tahmin ediliyor. Sağlık sektörünün büyük olasılıkla bu alana yatırım yapmaya başlaması ve menopoz dönemindeki kadınları desteklemeye yönelik ürün ve hizmetlerin artması ile 2023 yılında büyük şirketlerin de menopoza yönelik girişimlerde bulunması olası.

Hızlı sağlık destekçileri: Pratik kullanıma sahip takviyeler

Takviyelerin son yıllarda genişleyen kullanım alanları, çoğumuzun farkında olduğu bir konu. Pandemi ile birlikte bütüncül sağlığı destekleyen vitamin ve minerallerin kullanımındaki artışı kendi rutinlerimizden yola çıkarak da fark edebiliriz. C ve D vitaminleri, kolajen takviyeleri, efervesan tabletler, suya damlatılan destekleyici sıvılar ve daha nicesi, hem kolay kullanımları hem de etkili formalarıyla pek çoğumuzun rutinlerinde yer alıyor. Jelibon formundaki kolajenler, fıs fıs vitaminler, lolilop şeklindeki takviye edici gıdalar, toz probiyotikler ve daha fazlası, özellikle hareket halindeyken sağlığını desteklemek isteyen genç tüketicilerin gözdesi. Uykuya geçişi destekleyen sakızların, kolay kullanıma sahip formlardaki multivitaminlerin, saç ve cilt bakımını iyileştiren pratik ürünlerin ve akıllı, etkili, hızlı çözümler sunan pek çok takviye çeşidinin bu yıl da giderek artması bekleniyor.

Sağlıklı yaşam uygulamaları: Bütüncül bakım hizmetleri

Wendy Liebmann’a göre, insanlar sağlıklı olmanın tüm yollarını araştırmaya devam ederken önümüzdeki günlerde göreceğimiz bir dizi teknoloji ve hizmet var. Alışveriş merkezlerinden her caddenin üzerine kadar çeşitli sağlık ve bakım hizmetlerinin yaygınlaşacağını belirten Liebmann, her köşe başında yeni bir fast-facial bar bile açılabileceğini söylüyor. Buz banyoları, HydraFacial merkezleri ya da doğurganlık tedavisi sunan sağlık kuruluşları genişlemeye devam ederken bu alanlara yapılan yatırımların da artması bekleniyor. Dünyaca ünlü büyük yatırımcıların sağlık ve bakım odaklı hizmetlerine odaklanması ve bu alanlarda daha fazla harcamaların yapılması planlanıyor.

Akıllı yardımcılar: Giyilebilir teknoloji ürünleri

Akıllı bileklikler, çok akıllı saatler ve hatta dijital yüzükler… Giyilebilir cihazlar yalnızca teknoloji dünyasının değil, kocaman bir sağlık endüstrisinin de nabzını tutmaya devam ediyor. Adım sayma, kalp atışı takibi, kan basıncı, kandaki oksijen miktarı derken insan vücudundaki tüm sağlık verilerinin kaydını tutan, takibini yapan ve her değişimi izleyen akıllı cihazların daha fazla ihtiyaca yanıt vermeleri ve en güncel, şık ve teknolojik halleriyle gelişmeye devam etmeleri bekliyor. Dahası bu alandaki yatırımların da ciddi oranda artacağı konuşuluyor. Grand View Research’e göre, bu küresel pazarın 2030 yılına kadar yaklaşık 200 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Zamansız şifa: Geleneksel tedavi araçları

Bütüncül sağlık alanındaki gelişmeler, yenilenmeye devam ediyor olsa da geleneksel tedavi yöntemlerinin de modası hiçbir zaman geçmiyor. Annelerin, büyükannelerin bitkisel çayları, özel kürleri, iyileştirici pratikleri ve çok daha fazlası her zaman geçerliliğini korumaya devam ediyor. Liebmann’a göre geleneksel Çin tıbbından ve Ayurveda pratiklerinden ilham alan takviyeler, bitkisel içerikli tedaviler, detoksifiye yağları ve çok daha fazlasının yer aldığı sektörlerin bu yıl da büyümesi bekleniyor.

Dilerseniz 2023 yılında farklı alanlardaki wellness trendlerini de keşfetmek için şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

2023 beslenme trendleri ve öne çıkan başlıklar
2023 dekorasyon trendleri ve evde iyi oluşu destekleyen uygulamalar
2023 wellness trendleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!