Uyku problemi yaşıyorsanız koyunları saymak yerine liste yapın

Uyku problemi her yaştan insanın en büyük sorunlarından biri. Eğer siz de bu problemi yaşıyorsanız yatakta koyunları saymak yerine sonraki gün için yapılacaklar listesi hazırlayarak bu vakti verimli geçirebilirsiniz.

İyi bir gece uykusu hem kendinizi daha sağlıklı hissetmeniz hem de vücudunuzu formda tutmanız için en önemli ögelerden biridir. Ancak Centers for Disease Control and Prevention’ın yaptığı araştırmaya göre Amerikanların %30’undan fazlası ideal süre olarak belirlenen 7-9 saat arası uyumayı gerçekleştiremiyor. Birçok insan en uygun uyku süresine ulaşamıyor ve uykuya dalmaları için epeyce vakit geçirmeleri gerekiyor.

Uyku problemi yaşıyorsanız koyunları saymak yerine liste yapın

Uyku problemi yaşayan kimi insanlar için ilaç tedavisi ya da meditasyon gibi yöntemler önerilse de Baylor Üniversitesi’nin yeni araştırması bir hayli dikkat çekici. Baylor Üniversitesi’nin Sleep Neuroscience and  Cognition Laboratory birimi tarafından Michael K. Scullin liderliğinde yapılan çalışması için Scullin, “7/24 yaşayan bir hayata sahibiz. Yapılacaklar listemiz sürekli olarak büyürken tüm bunlar tam da yatma saatimizde bitmemiş işlerimiz konusunda bizi endişelendiriyor. Çoğu insan yapılacaklar listesini kafasında döndürüyor. Biz de bu düşünceleri not almanın uykuya nasıl etki edeceğine dair bir keşif yapmak istedik” şeklinde açıklama yapıyor.

Uyku problemi yaşıyorsanız koyunları saymak yerine liste yapın

Bu deney için araştırmacılar 57 üniversite öğrencisini toplayarak onları iki gruba ayırmış. Bir gruptan yarın ve sonraki birkaç gün için neler yapacaklarının yazılması diğer gruptan ise önceki günlerde tamamladıkları işleri yazmaları istenmiş. Sonrasında teste katılan herkes 10.30’da uyumak üzere yataklara geçmiş.

Araştırma sonucuna göre sonraki günlerin yapılacaklar listesini hazırlayanların uykuya daha hızlı bir şekilde daldığı gözlemlenmiş.

Yani artık koyunları saymak yerine aynı zamanda hayatınızı kolaylaştırmaya da yarayacak yeni bir sistemimiz var.

 

İlginizi çekebilir: Uykunun 5 evresini göz önünde bulundurarak uyku kalitenizi artırın

Kaynak: Men’s Fitness

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!